şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: amatem)
 • dünya üzerindeki uyarıcı ve uyuşturucu maddelerin hepsi mental tatmin odaklı çalışır. bir maddeyi ilk kez kullandığınızda sizi fiziksel olarak etkilese bile asıl etkisi ve daha sonra aklınızda kalacak, sizi ona çekecek olan şey beyninize yaptığı etkidir. bu etki mevzubahis maddeler olmadan gerçekleşmesi imkansız veya çok güç ya da oldukça alt sınırdan gerçekleşebilecek bir etkidir. dolayısıyla sağladığınız bu tatmini tekrar etme ihtiyacı farkında olmasanız bile bilinçaltınıza yerleşecektir. çünkü siz, normal koşullarda olmaması gereken durumların olmasını madde ile sağlamışsınızdır. yanısıra bir de şunu fark edeceksiniz; ''bir şey olmadı.'' işte bu ''bir şey olmadı'' bağımlılığa atılan ilk ve en önemli adımdır. zira bu sizi bilinçaltınızın da tetiklemesi ile bir sonraki kullanıma götürecektir. yoğun tatmin ve hazla geçen belli bir süreden sonra beyniniz birtakım fonksiyonları o maddelere özgüleyecektir. bu aşamada psikolojik sürecin yanında fizyolojik süreç de devreye girecektir. artık uyuşturucu bir eğlence aracı veya bir deneyim olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelecektir. işbu süreç maddeden maddeye küçük değişiklikler gösterse de basit şekilde genel işleyişi bu yöndedir.
 • uyuşturucu bağımlığının ve psikolojik etkileri ile hoş bir video bağımlılığın kimyası by scishow
 • dünya genelinde 1990 yılında 46,5 milyon insan madde bağımlısı iken, 2016 yılında bu sayı 63,7 milyona yükselmiştir. 1990 yılında dünya nüfusu 5 milyar 288 milyon iken 2016 yılında dünya nüfusu 7 milyar 444 milyon olmuştur. dünya nüfusuna oranladığımız zaman 1990’da madde bağımlısı oranı 0,0088 iken 2016’da bu oran 0,0085’e gerilemiştir. sayısal olarak artış gösteren madde bağımlılığı oransal olarak düşüş göstermektedir.

  türkiye’de ise 1990 yılında yaklaşık 381.200 kişi madde kullanım bozukluğuna sahipken, 2016 yılında bu sayı 664.906 kişiye yükselmiştir. nüfusa oranladığımız zaman ise; 1990 yılında 0,0070 olan oran, 2016 yılında 0,0082’ye kadar yükselmiştir.

  detay: türkiye ve dünyada uyuşturucu kullanımı
 • eve baskın yapılması sonucunu doğuran hadise, oluş, hal.

  nice yiğitler bu yolda can vermiştir.