şükela:  tümü | bugün
  • kibarca, öldürmek
  • katil olmak bir nevi, acı çeken, yapılan tedavilere hiçbir olumlu yanıt vermeyen, göz göre göre acı çeken bir hayvanı*** ilaç kullanarak öldürme işleminin halk dilindeki adı.
  • bugün aklımdan çıkmayan olay. akşam üzeri kapım çaldı apartmandaki çocuklar. abi sen hayvanları seviyorsun değil mi gelsene diyip çıkardılar beni dışarıya. çok besili büyük bir güvercin duvar kenarında bekliyor. aldım elime sağına baktım soluna baktım bir şeyi yok tırsıp bir kaç adım kaçıyor ama sonra yere çöküp oturuyor.

    eve getirdim önüne biraz buğday falan koydum kömürlüğe indim bir sepet almaya. geldiğimde aklıma geldi tüylerinin arasına baktım ki kursağı delinmiş, daha doğrusu bi parçası kopmuş. kediden kurtulmuş olsa gerek. her gün pencere önüne buğday koyarım kursağından buğdaylar dökülüyor o görüntü zaten hala midemi bulandırmaya yetiyor.

    veterineri aradım dikeriz ama yaşar mı bilemeyiz falan dedi. aksilik işte yaşadığım ilçe de ankara'da veteriner yoksulu bir ilçe daha kendime yetiremezken öğrenci halimle götürmek koyuyor. ne yapacağımı şaşırdım. acı çekerek, açlıktan kendi kendine mi ölsün yoksa ben uyutuyum mu?! aklımdan bir daha çıkmaz öldürsem, yok kalsa burada gözümün önünde acı çekecek.

    diyeceğim o ki bazen öyle biçare hale geliyorsunuz ki, acı çekmesindense tüm sorumluluğu alıp uyutmak istiyorsunuz. dört yıl öncesini hatırlıyorum annesi doğumdan üç gün sonra zehirlenen dört kedi yavrusuna bakmak zorunda kalmıştım başta kabullenemeyip uyutmadım 15 gün sonra anne sütünün yerini tutmayan gıdalar yüzünden hepsi de öldü. hala pişmanım onların acılarına baştan son vermediğim için. yakında bu hayvan için de çok pişman olacağım.