• katil olmak bir nevi, acı çeken, yapılan tedavilere hiçbir olumlu yanıt vermeyen, göz göre göre acı çeken bir hayvanı*** ilaç kullanarak öldürme işleminin halk dilindeki adı.
  • bana hiç iyi bir fikir gibi gelmiyor.

köpeğim kanser olunca veteriner önerdi, aksi durumda çok acı çeker diye. ben kabul etmedim, bir kaç gün sonra annemin kucağında güzel son bir bakış atıp uyudu.

kedime önerildi, onu da kabul etmedim. hala yaşıyor ve içimden bir ses iyileşecek diyor. veteriner mucize diyor.

dilleri yok ya bu çocukların, onu isterler mi emin olamıyorum. onlar adına bu noktada karar vermeyi de doğru bulamıyorum. o raddeye gelmiş bir çocuğu ilaçla öldürmektense beklemek, son anlarında yanında olmak ve doğanın kuralına teslim olmak çok daha doğru geliyor.
  • bugün aklımdan çıkmayan olay. akşam üzeri kapım çaldı apartmandaki çocuklar. abi sen hayvanları seviyorsun değil mi gelsene diyip çıkardılar beni dışarıya. çok besili büyük bir güvercin duvar kenarında bekliyor. aldım elime sağına baktım soluna baktım bir şeyi yok tırsıp bir kaç adım kaçıyor ama sonra yere çöküp oturuyor.

eve getirdim önüne biraz buğday falan koydum kömürlüğe indim bir sepet almaya. geldiğimde aklıma geldi tüylerinin arasına baktım ki kursağı delinmiş, daha doğrusu bi parçası kopmuş. kediden kurtulmuş olsa gerek. her gün pencere önüne buğday koyarım kursağından buğdaylar dökülüyor o görüntü zaten hala midemi bulandırmaya yetiyor.

veterineri aradım dikeriz ama yaşar mı bilemeyiz falan dedi. aksilik işte yaşadığım ilçe de ankara'da veteriner yoksulu bir ilçe daha kendime yetiremezken öğrenci halimle götürmek koyuyor. ne yapacağımı şaşırdım. acı çekerek, açlıktan kendi kendine mi ölsün yoksa ben uyutuyum mu?! aklımdan bir daha çıkmaz öldürsem, yok kalsa burada gözümün önünde acı çekecek.

diyeceğim o ki bazen öyle biçare hale geliyorsunuz ki, acı çekmesindense tüm sorumluluğu alıp uyutmak istiyorsunuz. dört yıl öncesini hatırlıyorum annesi doğumdan üç gün sonra zehirlenen dört kedi yavrusuna bakmak zorunda kalmıştım başta kabullenemeyip uyutmadım 15 gün sonra anne sütünün yerini tutmayan gıdalar yüzünden hepsi de öldü. hala pişmanım onların acılarına baştan son vermediğim için. yakında bu hayvan için de çok pişman olacağım.
  • kibarca, öldürmek
  • 7 yaşındaki iran kedimiz bir böbreği alındıktan sonra sadece beş ay daha yaşayabildi. kan değerleri hızla bozulup kanı zehirlenmeye başlayınca veteriner uyuttu.
  • bir hayvanın hayatına iğneyle son vermektir. sokak hayvanları sorununun en maliyetsiz çözümüdür.

aslında öldürmek denmesi gerekiyor, tepki çekmemek için yumuşatılıyor diyenlerin hepsi kedi/köpek yemi yerine kedi/köpek maması, kedi/köpek sahibi yerine kedi/köpek annesi/babası diyor. tdk'cilik oynamadan önce mümkünse kendinizle çelişmemenizi tavsiye ederim.
  • hayvanların cinayete kurban gitmesine konulan saçma ad. kanaatimce galeyan yaratabilecek her vahşete böyle isimlendirme yapılırsa bu isimlendirmeyi kabul etmiş zekadaki toplumu da ayakta uyutmak mümkün olabilir. mesela kaçırılıp tecavüze uğrayan biri için tecavüze uğradı demek yerine "birinin aşırı sevgisine maruz kaldı." denilebilir.
  • bir finite state machine için durma komutu vermek

mecazi anlamda kandırmak
  • bir gün gelecek ve kısacık hayatımı ona göre düzenlediğim acı çektiğinde feryat ettiğim, mutlu etmek için akla karayı seçtiğim sevgili kedimin hayatının sonuna erdiğini haber veren, kalbime ağır gelen anın ağır, çok ağır gerçekliği.

ölüm, inandığım yaradanın yaşayanlara verdiği en büyük ızdırap.

onu suçlamak istemiyorum ama ölümü bize yaşatması yüzünden kırgınım hem de çok.
hesabın var mı? giriş yap