• otobuste giderken beli iki buklum olmu$ teyzeye veya biri kucaginda bir elinde iki çocukla ayakta durmaya cali$an hamile kadina yer vermemek icin uyuyor numarasina yattigimizda, eger trafik de cok siki$iksa, gercekten uyuyakalip inecegimiz duragi gectigimiz cokca olmu$tur. sinirle otobusten inmeden once, o iki bucuk saatlik trafik siki$ikligi boyunca ba$imizda umutla bekleyen ya$li teyze veya hamile ablaya perdeleme yaparak, bo$alan yerimizi hemen yanimizda ayakta duran sari$in fistiga vermemiz de oteki tarafta sirat koprusu'nden jet hiziyla transfer olmamizi saglayacaktir.
  • kendini rolüne fazla kaptırmaktır.
  • bir de söyle bir versiyonu bulunabilr*:
    ertesi gun gerceklesecek olan final vb. olusuma hazirlanirken ders calismaktan usanmis, kendini kurtarma* amacli bireyin yatakta yastigi bir güzel basinin altina alip elinde notlar ile calisiyor pozisyonunda uyuyakalmis numarasi yaparaktan, sabah itibari ile de "eh neyse yapacak birsey yok artik calisirken uyuyakalmisim" diyerekten zügürt tesellisi yapmasina sebebiyet verecek hadise*. tabi ki bu noktada "bilerek uyuyakaliyor numarasi yapmak ve nihayetinde uyuyakalmak" gibi bir eylemler zinciri sözkonusu oluyor ama orasini karistirmayalim.
  • bana hiç olmadı bu, genelde ben uyumak istemiyorum derken uyuya kaldığım için böyle bir anım yok.

ama uyuyor numarası yapmanız gereken bizamanda hapşırırsanız olay bozuluyor.

bilimsel kanıtım yok ama, hiç uyuyan bir hapşıran görmedim ben.
    yoktu yani.
  • küçük kardeşlerin yaptığı şeyler arasındadır. yapılan yaramazlığın örtbas edilmesi amaçlı, nasılsa bana uyurken kızamazlar, uyandığımda da unuturlar konulu çocuk mantığının en komik sonuçlarıdır. bir de uyuyormusun sorusuna evet diye cevap verecek kadar küçükleri vardır bunların. * *
  • erotik film izlemek için ebeveynlerle girilen soğuk savaşta başa sıkça gelen olay.
  • ezelden geliyor;

birini kandırmanın en etkili yolu gerçeği söylemektir.

bu da onun gibi bişey işte.
  • bazen başıma gelen şey. genelde numaraya gereğinden erken başlarsanız, numara yapmaya çalıştığınız kişiler gelinceye kadar çoktan uyumuş oluveriyorsunuz. bir çin atasözü der ki; uykunun numarası, uykunun kendisini çağırır...
  • bir çocukluk klasiğidir.

güya saklanbaç oynayıp heyecanlı dakikalar yaşayacak, annesini babasını oyuna katıp sevinç yumakları oluşturacak yavrumuz koltukların arkasına saklanma işini yokluğunu kimsenin farketmemesi yüzünden biraz abartması neticesinde saatler süren uykuyla ebeveyn için korku dolu dakikalara çevirir. dip bucak aranır kimse salondaki koltukların arkasına bakmayı ilk önce düşünmez tabi. sokaklara çıkılır aranır taranır... nihayet birinin aklına gelir ve bizimki soğuk zeminin etkisiyle iki büklüm olmuş hafif de altına kaçırmış vaziyette bulunur. annenin çeşidine göre bir şamar akşedilmesinden 'yavvrumm' nidalarıyla kucağa basılmasına kadar çeşitli biçimlerde bulunmasına tepki gösterilir. çocuk şaşkındır. saklanbaç oynuyordu halbuki. ne bu şamata...
  • benim gibi gozunu kapadigi anda uykusu gelen insanlar icin son derece tehlikeli bir numaradir. eger toplu tasima araclarindan birindeyseniz mutlaka ineceginiz duragi kacirirsiniz

(bkz: otobuste yer vermemek icin yapilanlar)
hesabın var mı? giriş yap