şükela:  tümü | bugün
 • ezelden beridir tartışılan uzak mesafe ilişkisine getirilen yeni boyut. nedir bu uzak mesafe ilişkisi? kaç kilometreden sonrası için uzak mesafe ilişkisi damgası vurulur? ankara-istanbul arası bir kaç saate inmişken ankara - istanbul uzak mesafe ilişkisinden bahsedilmesi doğru mudur?

  örneğin bir doğru üzerinde 3 şehir düşünelim. a şehri, b şehri, c şehri. her şehrin arası 100 km.
  a ve c şehirlerinde havalimanı var, b şehrinde yok. a şehrinden c şehrine 30 dakikada uçuluyor. otobüsle gidildiğinde a şehrinden c şehrine ulaşım 4 saat. b şehrinden c şehrine ulaşım 2 saat.
  a şehrinde iki erkek kişisi var. birisinin sevgilisi b şehrinde, diğerininki c şehrinde. sevgilisi b şehrinde olan erkeğin sevgilisine kavuşma süresi 2 saat. sevgilisi c şehrinde olan erkeğin sevgilisine kavuşma süresi ise 30 dakika.
  çelişki burada başlıyor. uzak mesafe ilişkisi diyerek kastettiğimiz şey saf, kuşbakışı uzaklık mı? yoksa ona kavuşmak için geçen süre mi?

  çok uzun mesafe ilişkisi ne mesela? orada "çok uzun" diye bahsedilen uzunluk sevişmek için gidilen en uzun mesafe ile aynı mı?

  teorim şu, bu mesafeler konusunda yazılı bir kural var ve herkesle paylaşılmıyor. paylaşıldığını düşünün... herkesin söylenen mesafeyi yarıçap kabul edip, kendisi için bir çember çizdiğini hayal edin. ardından aradığı kişiyi o çemberde bulamayıp depresyona girenler, kavgalar, bağırış, çağırış, kaos. liechtenstein'a yaşanan kalp göçü...

  -abi nerelerdesin ya? gözükmüyorsun hiç.
  +liechtenstein'a geldim koç... herkes yakın mesafede.
 • haritayı açtığınızda çizeceğiniz yatay ve dikey doğrunun birleştiği hipotenüs uzaklığının penisinizin uzaklığından daha fazla olan uzaklıktır
 • 2004: 25 km
  2005:480 km
  2005-2008:450 km
  2009:2922 km
  2010:25 km
  2011:1071 km

  *
 • bu problem bir kac endustri muhendisi tarafindan modellenmis ve sonuclar elde edilmistir:
  ucakla 1.54 saat
  ucak yoksa arabayla 4 saat
  iletisim surekliligi icin arada en fazla 2 saat zaman farki, (arti eksi 1 saat tolerans)

  gorusme sikliginin 2 ayda birden az olmasi musteri karsisinda itibar kaybina neden olabilir.
  "senede bir gun" sarkisi simulasyon suresince fonda calmis olmasina ragmen sistemde herhangi bir bias olusturmamistir.
 • bu konuda son noktayı can yücel koymuştur.

  en uzak mesafe ne afrika’dır,
  ne çin, ne hindistan, ne seyyareler,
  ne de geceleri ışıldayan yıldızlar.
  en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir
  birbirini anlamayan.
 • optimal olarak yürüyerek 3 gün, arabayla 4 saat, uçakla yarım saat, telefonla simültane şeklindedir.
 • gözden ırak olmak yeterlidir.
 • aşağıdaki şekilde hesaplanır;

  bir harita açılır.
  harita ölçeği önemli değil. elbette ülkeler arası bir çalışma yapacaksanız, küçük ölçekli bir harita işinizi kolaylaştırır.
  bulunduğunuz konum ile sevdiceğinizin* bulunduğu konum arasına düz bir çizgi çizersiniz. haritaya zarar vermemek adına bu çizgiyi gözünüzde de canlandırabilirsiniz.

  eğer çizgi
  - en az bir dere, akarsu, nehir, deniz, okyanus üzerinden geçiyorsa ve bu engel kolaylıkla aşılamıyorsa
  veya
  - en az iki şehir sınırı (aynı şehir sınırı da kabul edilir) üzerinden geçiyorsa ve bu her iki kişide sınıra çok yakın yaşamıyorsa
  veya
  - en az iki farklı ürünün yetiştirildiği tarım alanı üzerinden geçiyorsa ve arada ulaşımın sağlanabilieceği bir yol yoksa

  bu mesafe uzak mesafe ilişkisi için gerekli uzaklık olarak kabul edilir.
 • arada kaç dakika, kaç saat, kaç günlük mesafe olursa olsun, birtakım şartlardan dolayı uzunca bir süre* birbirini göremeyecek olan iki kişininkidir asıl uzak mesafe ilişkisi. yoksa parası, zamanı ve imkanı* olan atlayıp gider isterse her hafta amerikaya dahi. gidilemeyeceğini bildiğin an aradaki metrenin dahi önemi yoktur aslında.