şükela:  tümü | bugün
  • james tiptree jr ' ın (bkz: alice bradley sheldon) 1973
    'de kaleme aldığı, özgün adının the girl who was plugged in olan ve hugo en iyi kısa roman ödülü alan bilimkurgu romanı.
  • james tiptree jr mahlasıyla yazan alice bradley sheldon'un kitabı.
    bilimkurgu.
    hüzün.
  • ursula k. le guin önsözü ile, ithaki bilimkurgu klasiklerinden çıkmıştır.
    “işte size birkaç gerçek öykü.”
  • yazarı alice bradley sheldon'ın kendine mahlas olarak bir erkek ismi seçmesi nedeniyle okurken kafanın bir köşesinde "eğer gerçeği bilmeseydim yine de bu kitabı bir kadının yazdığından şüphelenir miydim?" diye sorduran kitap.

--- spoiler ---

"70 sayfacık bir şeymiş, çantamda süründürmeden okur bitiririm" diye alıp kıvrana kıvrana son sayfasına ulaşmaya çalıştığım kitaptır ayrıca. alice hanım'ı geleceğe dair isabetli bir resim çizmekte ne denli usta bulduysam, bilinç akışı tekniği nedeniyle bir o kadar zorlandım.

naçizane düşüncem, bilinç akışı denen bu sindirmesi zor tekniğin gerçekten gündelik, alelade hikâyelere en çok yakıştığı yönünde. uzaktan kumandalı kız gibi büyük bir bilimkurgu hadisesini koştura koştura değil de aheste aheste, sindire sindire okumak isterdim.

--- spoiler ---
  • reklam yapmanın kanunlara aykırı olduğu bir gelecek. uzaktan kumanda ile yönetilen tanrılaştırılmış popüler kültür ikonu plasental kabuklar ve onlara kilometrelerce uzaktan hayat veren gerçek hayatın kaybedenleri.

70 sayfalık öyküden ziyade roman olmasını arzuladım. öyle sevdim yani.

ayrıca öykü de haberlerde yalnızca insanların bilmesini istedikleri şeylerin gösterildiği bir dünya betinlenmiş . 1973 yılı için çok iyi bir öngörü değil mi?
  • okurken kafamda adeta bir black mirror bölümü çektim. delphi'nin ürünlere itiraz kısmı da yüz numaralı adam'ı hatırlattı.

sanki çok tanıdık bir distopya. ama bence en önemli özelliği, kitabın önsözünde de bahsedildiği gibi "yazıda ve üslupta erkek ile kadının ne olduğunu belirleyen sınırları yerle bir eden" bir yazarın kaleminden çıkması.
  • koca bir roman olacakken muthis bir hizla oyku olmus kitap.

netflix yetkililerini goreve cagiriyorum, film yapin bunu. *
  • yazılalı onlarca yıl olmasına rağmen muhteşem bir ileri görüşlülükle bize çok tanıdık kavramlardan bahsettiğini düşündüğüm harika bilim kurgu romanı. hakkında şikayet edebileceğim tek şey tabiri caizse akmayan dili oldu, bunda da ithaki yayınlarının çevirisini suçlamak durumunda kalıyorum. sırf bu sebepten en kısa zamanda orijinal dilinde de okuyacağım. kusursuz bir distopya, kısa ve öz. ursula k. le guin ön sözüyle başlaması da kitabın bir diğer güzelliği.