şükela:  tümü | bugün
  • şimdi bir akademisyen olarak çocuğum siz yüz yüze de eğitim istemiyorsunuz demek istiyorum kendilerine.

neyse bunu haklı sebeplerle istemeyenler olabilir ama ne yapalım, dönemi mi iptal edelim, yazın sıcağında okula mi geleceksiniz, baharda ders dinletemiyorduk size yazın 38-40 derece sıcağında nasıl dinleyeceksiniz?

devlet bedava gb versin çocuklara. teorik dersler böyle hallolsun. başka çare yok zira.
  • anasının babasının evinde yiyemediği b*k ları başka şehirde yiyenlerin ağlaştığı hastag.
  • #uzaktaneğitimistemiyoruz
    okullar açılsın virüs biraz daha yayılsın istiyoruz. çok mu şey istiyoruz? batak ve 101 tayfa isyanda...
  • kısaca "ne istiyorsunuz amk?" sorusuyla cevaplanabilecek hashtag.
  • ağır konuşacağım.

ne kadar doğru lafmış: "taşraya üniversite açarsan, taşra şehirleşmez, üniversite taşralaşır"

eğitimde fırsat eşitliği zorunlu eğitimde olur. üniversite denen kurum, malum artık itibarı yerlerde olduğu için böyle protestolara maruz kalabiliyor ama söylemek zorundayım: elitist bir sistemdir.

evet! doğru duydunuz. üniversite eğitimi başlı başına elitist bir düzendir. günümüzde akp iktidarı sonrası "elit" kelimesinin anlamı: bmw + kırmızı marlboro + tesbih + nargile cafe olarak değiştiği için belki biraz yabancı gelebiliyor ama üniversite mezunu insanlar kalifiye olarak toplumun seçkin insanlarıdırlar. tabi ki her götü boklu ilçeye üniversite açılmasından sonra türkiye için ne kadar geçerli bir önerme tam olarak bilemiyorum ama amaç budur.

altını tekrar çiziyorum. caps lock açık bak düşün. üniversiteler topluma doktor, mühendis, öğretmen, bilim insanı, sanat insanı * gibi "elit" insanlar kazandırmayı hedeflemektedir. üniversite eğitimi zorunlu eğitim değildir.

dolayısıyla fırsatları kendine yarattığın sürece üniversite okumalısın. üniversiteler senin geçim sıkıntını düşünerek müfredatlarını ha-zır-la-maz. hazırlamamalıdır da.

şimdi kimse kimseyi kandırmasın, bugün en gariban adamın elinde bile iphone, olmadı orta direk bir android telefon var. en azından üniversitelerde okuyan kitlenin bu teknolojik cihazlara erişimi var. bilgisayar niye yok kardeşim? internet niye yok? sizin ihtiyacınız olan, ödevlerinizi yapmanızı sağlayacak olan şeyler bunlar ulan hıyarlar!

yıl olmuş 2020, ne sanıyorsunuz günümüzün dünyasını kardeş? sadece kağıt kalem ve kitap kullanarak mühendis, doktor, öğretmen olabileceğinizi mi sanıyorsunuz? bilgisayar ve internet erişimi olmadan, doğru bir şekilde e-posta kültürü edinmeden üniversite diplomasını ne yapmayı planlıyorsunuz? örnek vereyim, e-posta kullanmayı bilen 2-3 öğrencim vardı. neymiş efendim, benimle whatsapp'tan iletişime geçse olmaz mıymış? bunu bir kere saf zamanlarımda kabul ettim, telefonum gecenin köründe not dilenen öğrencilerin spamleriyle, aramalarıyla kafayı yedi. e-posta yazacaksınız dedim. bilmiyoruz dediler, whatsapp olsun dediler. bak hala! standardı kendine düşürmeye çalışıyor eşşoğlu. ek ders koydum e-posta yazmayı öğretmek için. şaka gibi gelebilir ama bunu bir üniversitede yaptım. o günden sonra tüm e-postasını "konu" kısmına yazanlar mı dersiniz. boş e-posta yollayanlar mı dersiniz... yılmadım. dönem projelerini e-posta üzerinden teslim edeceklerini söyledim. projeden iyi not alabilmek için e-posta kültürünü eşek gibi öğrendiler. buyrun, imkanı olmayan öğrencilerimiz not için imkanı ne güzel de yaratmışlar.

sinirlendim ya, üniversite gibi yüksek öğretim kurumunun standartlarını zaten kendi düzeyine indirmeye çalışıyorsun... sen şimdi "elit" bir insan oldun mu? hayır, sen üniversiteni taşralaştırmak için elinden geleni yaptın.

yine düşün bir bakalım... üniversitede neden veli denen bir muhabbet yok? çünkü her şey kişinin kendi sorumluluğunda. bilgisayarın mı yok kardeş? ça-lı-şa-cak-sın ve imkanını yaratacaksın. bunu yapan bir sürü öğrencim var, bir sürü! hepsi de derslerinden çok iyi notlar alarak geçtiler. üzgünüm ama hayat böyle. her boka "imkanım yok" diye isyan edip dünyayı kendi etrafında döndüremezsin! bir üniversite öğrencisi olarak bilgisayar sahibi olmak senin için defter kalemdir. internet bağlantısı senin için elektrik ve su gibidir. olmazsa, olmaz! sigaraya para vermeyeceksin, nike air ayakabbı giymeyeceksin, sıfırını bulamıyorsan ikinci elini alacaksın, ama bilgisayarın ve internet bağlantın evinde o-la-cak!

evelallah kendine imkan yaratan gençler dersime kitapları olmadan geldiklerinde kendi cebimden çıkarıp kitap da aldım, okul ücretlerini ödeyemediklerinde* cebimden çıkarıp taksitlerini de ödedim. mutlulukla söylemek isterim ki benim yaptığımı yapan bir sürü akademisyen arkadaşım var. hani şu sürekli küfrettiğiniz? avrupalı akademisyenle karşılaştırıp çöp dediğiniz...
  • ben hayatımda şu hashtag'in altında kendilerini savunmaya çalışanlar kadar gerizekalı insanlar görmedim. güya memleketin okuyan, öğrenen, sorgulayan kesimini oluşturması gereken insanlar daha bir pandeminin ciddiyetini anlamaktan aciz.

birbirimizi kandırmanın gereği yok, şu devirde herkes minimumda olsa dahi gerekli teknolojik olanaklara sahip. en kötü herkesin dandik de olsa akıllı telefonları var ki, en kötüleri bile uzaktan eğitim için yeter de artar bile. herkesin az da olsa internete erişme imkanı olduğu da ortada. gerekirse, devletin üniversite öğrencilerine ekstra internet sağlaması istenebilir gayet.

aylardır aktif karantina uygulayıp hala daha yeni vaka görülebilen çin örneği, yanıbaşımızda her gün binlerce insanın öldüğü italya örneği dururken; gencecik, bilgili ve kültürlü olması gereken insanların düşüncesine bak. sırf okulda arkadaşlarıyla dedikodu yapamayacak, derste uyuyamayacak, mezuniyet töreni düzenleyemeyecek diye kurumlarda çalışan binlerce insanın ve okuyan binlerce öğrencinin sağlığını tehlikeye atacak. kafaya bak.

insanlar öyle gerizekalı ki bunun doğal seçilim için harika bir fırsat olduğunu düşünmeye başladım.

edit: "fırsat eşitliği" saçmalığı hakkında şöyle bir şey var:
    (bkz: #104198529).
  • fotokopici'den alinan notlarla/cikmis sorularla sinif gecen ogrencilerden gelen sacma sapan istek. dunyanin en iyi universitelerinin senelerdir uyguladigi sistemi, bizim batak, giybet tayfa sorguluyor.

ee ölun o zaman.
  • ee istemeyip napcan, ülkeyi komple corona mı ele geçirsin? yapılması gereken bölümlerde uzaktan eğitim yapılması mantıklıdır...
  • dışarı çıkan yaşlılara kızıp eğitime devam edilsin demek ya ilgi orospuluğudur ya da karaktersizliktir.
    geçiniz.
  • inanır mısınız, hocalarınız da uzaktan ders vermek istemiyor. ama şartlar bu.