şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
  • beni şaşırtmamış cümledir.

yalnız, ben bu sendikaya kızmıyorum artık. çünkü, asıl suç işçinin kendisinde. şu lafın üzerine; sendikadan toplu bir şekilde (kamu, özel fark etmeksizin) işçi istifaları gelmiyorsa, bu işçiye her şey müstahak. şimdi siz diyeceksiniz ki işçi sendikadan istifa eder de kendi kafasına göre iş yaparsa baskı görür, hatta işini kaybeder. doğrudur. ancak, geçmişte can kayıpları sonucu alınan işçi hakları, iş kaybetme korkusuyla kaybediliyorsa; suçu bu sarı sendikanın yanında, biraz da işçide arayın. işçi sendikayı yönetir, sendika işçiyi değil.

ayrıca 80 darbesiyle kapatılan disk'in yokluğuyla palazlanan, işveren ve devlet tarafından ılımlı bakılmış olan bu sendikadan, başka bir söz ya da davranış beklemek saflık olur.
  • üst edit: bu arada türk-iş başkan'ı çıkıp aylık gelirini açıklasın. o kadar işçi goy goyu yaptı ki aylık 4-5 sıfırlı geliri olmadığını düşüneceğiz neredeyse. buradan tekrar söylüyorum. bu ister milletvekilliği olsun ister sendikal faaliyet. belli bir kesimi temsil edip hakkını savunan insanlar bu işten tek kuruş gelir elde etmemeli. yoksa sonuç bu.

beni şaşırtmamış cümledir. işim gereği sendika temsilcilerini iyi tanırım bu ülkede işçinin en büyük düşmanı sendikalardır. ama suç yine işçilerde. sonuçta bu adamlar dalından düşmüyor. bu adamlarda bir zamanlar işçiydi hala öyleler. ama iş yerinde aldıkları imtiyazlar için işçiyi kandırıyorlar.

benzer durum meslek odalarında da mevcut. bunlara muhalif olarak aday olamazsınız. beyaz yakaysanız meslek odasından ihraç ederler işçiyseniz işten atmakla tehdit ederler. işveren istediği temsilciyi seçtirir.

edit: şuan fox tv'de sözlere açıklık getiriyor. ama ses tonu bi anda agresifleşti. açıklaması çok komik yersen. işçi görsün haklarını kimler savunuyor. grev yapıp ne yapcaz diyor adam. grev işe yaramaz diyor.

edit1: konu s400 e geldi amk. nası geldi anlamadık.

bu arada meslek odaları kapansın.
  • gelişmiş, demokratik bir ülkede olsa yeri yerinden oynatacak, skandal haline dönüşüp cümleyi sarfeden insanı koltuğundan edecek, ihanet dolu söz öbeği. ama neyse ki ortadoğu bataklığına saplanmış bir ülke olduğunuz için en fazla bir haftaya unutulacaktır.
  • işçi sikiliyorsa onu siken sendika olmak zorundadır. bu bildiğimiz klasik fiziğin, mantığın temelidir.

a-b-c şeklinde dizilmiş üç nesneden c sikiliyorsa bunun birinci sebebi mecburen b nesnesidir. mevcut analojide de a devleti, c işçiyi ve b ise sendikaları temsil etmektedir. c'nin sikiliyor olması a'ya dair bir şey söylemez ancak c sikiliyorsa b kesinlikle sikiyor demektir. a-b arasındaki ilişki ayrı bir analizin konusudur. ancak ülkem insanı bu basit işlemleri yapabilecek kadar akıllanmalıdır artık. simit çay yapıp halay çekmekle olmuyor ne yazık ki. devasa pankart hazırlayıp ezber slogan atmakla da olmuyor. cevap aslında çok daha basit, çok daha sade. bir saniye ayırıp düşüneceksiniz. bu kadar. geçmiş olsun hepimize.
  • bu ülke bir distopya ve henüz delirmediğimiz için hepimizi tebrik ediyorum. havadan sakinleştirici gaz mı veriyorlar nedir artık gördüğüm rezilliklere sırıtarak cevap veriyor vücudum. baya bi güldüm vidyoyu izleyince hatta.

iyice dibe düşelim. yerlerde sürünelim, bir kuru ekmeğe muhtaç kalalım. insanlığımız ayaklar altında ezilsin, başımızı yerden kaldıramayacak hale gelelim. hakettiğimiz budur, yaşayacağımız da bu olacaktır kuşkusuz.
  • sarı sendika nedir tanımının söz hali. devlet 1960'larda bir yandan sendikal örgütlenme hakkı verirken diğer yandan da bunları kurdu. ışçileri de kendi kurdurduğu bu sendikaya yönlendirip kendini garanti altına aldı. diğer gerçek sendikalara (disk, kesk) girmek ise işten atılma sebebi oluyor.

bütün işçiler bu durumu bu netlikte biliyor olsalar, biraz kendileri için ellerini taşın altına koysalar işler düzelir. ancak biz de malesef kendi hakkın için mücadele kültürü oldukça zayıf.
  • yarın göreve devam ediyor olursa daha vahim olandır.

(bkz: uzasa işi karıştıracağız en azından kapattım böyle)
  • sacmasapan belalti muhabbetlere 500 entry girilirken, milyonlarca emekciyi ilgilendiren bir rezalete 3 entry giriliyor. sözlüğün geldiği nokta çok acayip oldu
  • (bkz: sarı sendika)
  • sendika başkanının işçilere karşı olan görevinden çok başkanlarına karşı olan görevine "uzatmadan ve karıştırmadan" bağlı olduğunu ortaya koyan durumdur.
263 entry daha