şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cevap kütle çekim kuvveti. gezegenler uzayda asılı durmazlar. dünyada bir gezegendir ve güneş sistemi gezegenleri ile beraber güneş'in etrafında dönmektedirler. güneş ve gezegenler ve gezegenlerin kendi aralarında kütle çekim kuvveti denen bir kuvvet ile bir sistem oluştururlar. ve bu şekilde de hareket etmektedirler. gezegenler ile uyduları arasında da kütle çekim kuvveti uygulanır. buna en yakın örnek dünyamız ile uydusu ay arasındaki etkileşimdir. bu etkileşimin kanıtı da gel-gitlerdir...

  (bkz: mars’ta yapay zeka kolonisi kurmak)
 • (bkz: kütleçekim)
 • (bkz: karanlık enerji)
  (bkz: karanlık madde)

  bir gün çözersek hep beraber öğreniriz.
 • kütleçekimi olan yerde düşmek olur. uzay boşluğunda eğer yeterince güçlü bir cisimin alanına girersen düşersin ancak(gezegenler, yıldızlar, kara delikler).
 • tam olarak nereye düşmeleri gerekir? yukarı mı düşsün aşağı mı? sağ, sol, çapraz?
  42 derecelik açı ile mi düşsün?

  (bkz: kütleçekim)
  (bkz: fizik kanunları)
  (bkz: gravity)
  (bkz: gezegen oluşumu)
 • (bkz: kesin ip var amına koyim)

  başka açıklaması olamaz.
 • uzay zaten bir boşluğu dolduruyor gibi geliyor bana, sonuçta bir boşluk üzerinde genişliyor. uzayda bir yırtık olursa, o zaman düşersin ama nereye?
 • ciddi sebebini anlatan bi entry ararken mükemmel espriler içinde kayboldum.
  (bkz: kutsal bilgi kaynağı)zeuslardanperseus

  edit: mesaj yoluyla bilgilendirme sağlayan zeuslardanperseus'a teşekkür ederim. mesajı şöyle.

  sebebi uzayın belli bir zemin üzerinde kurulu olmaması yer çekim kuvvetinin etkili olduğu bir mekanda yaşamış olan bir bireyin bunu düşünmesi normal , ayrıca bize uzayın iki boyutlu bir düzlem olduğu okulda gördüğümüz güneş sistemi modellemelerimizde öğretilir halbuki uzayda üç boyutludur ve diğerlerine göre daha büyük kütlesi olan cisimler etrafında oluşturdukları alan sebebiyle yörüngeler oluşur bir yere düşme söz konusu değildir çünkü düşecek bir zemin yoktur
 • düşmeye fırsat bulamadıkları içindir. zira galaksi hızla kendi etrafında dönmekte ve ayrıca evrende ilerlemektedir. güneşimiz de çok hızlı bir şekilde galaksi içinde ilerlemektedir. bizde bok sineği gibi çekim etkisine kapılmış hem etrafında dönüyoruz hemde onla beraber galakside seyahat ediyoruz. güneşin çekim etkisinde olduğumuz için düşmüyoruz. bir nevi katolik evliliği yapmışız. güneş de düşemiyor o da galaksi ile evlenmiş. galaksi kara madde ile. yani güneşten kurtulsak bile bizi başka bir güç nikahına alır. biz istemez miydik galaksi de özgürce tek başına seyahat etmek gece 12 de eve gelmek. pazar sabahları kalkmak zorunda olmasak. ama her şey bu çekim etkisinden dolayı oluyor. hani bir topa ip bağlayıp etrafınızda döndürürsünüz ya, ha olay işte bu siz döndürdüğünüz sürece o top yere düşer mi ? bıraktığınız zaman bile düşmez havada belirli bir süre yol alır değil mi ? işte bunun gibi bir şey. yani kızgın kumlardan serin sulara inersiniz ya ha işte öyle değil !! o ayrı bir konu.
 • uzay boşluğunda gezegenlerin tamamı, etrafında döndükleri yıldıza doğru yavaş yavaş düşmektedirler. yani aslında düşüyorlar, düşmüyor değiller.

  bu da işlerin uzayda nasıl yürüdüğüne dair harika bir video