şükela:  tümü | bugün
  • kafa karıştırıcı bir iş. güneş sistemini çıkınca yıldızlar arası uzay boşluğu ile baş başa kalınıyor. yıldızlar arası boşlukta bir uzay aracının hareket edip etmediğini anlamak için kullanabileceği referans noktası yok. olan referans noktaları da binlerce ışık yılı uzaklıktaki yıldızlar falan. bu durumdaki bir uzay aracı hareket edip etmediğini veya ne hızla hareket ettiğini nasıl anlar merak konusu.
  • uzay aracı dünya veya herhangi bir gök cismine 130 ışık yılı uzakta ise bu gök cisimlerine yollanan sinyaller uzay aracına 260 yıl sonra dönecektir. hız tespiti yapmak için uzay arasındaki arkadaşların o kadar vakti olacağını sanmıyorum. nasa'nın açıklama yapması gereken sorun.
  • en kötü ihtimalle araçtan küçük bir cisim bırakılır ve cisme göre aracın konum zamanından hızı ve vektörü bulunur.

veya aracın hızını değil de ivmesini sürekli kayıt altında tutarsınız ivmeyi bilirseniz hızı da bilirsiniz sonuçta.

edit: ikisi de işe yaramadı son önerim ışık hızının sabit oluşundan yola çıkarak aracın önündeki bir lazerden yola çıkan ışığın aracın arkasına ulaşıncaya kadar geçen süreye bakarsak normalde mesafe/ışık hızı olmalıdır ama araç ışık yola çıktıktan sonra bu sürede ilerlediği için mesafe/ışık hızı + aracın hızı olacaktır. aslında bilim insanları bunun daha kolay yolunu kesin biliyorlardır da google'dan bakmak yerine kendi beynimi kullanmak istiyorum.

2 yıl sonra edit: önceden girdiğim edit einstein'in izafiyet teorisinine aykırı kalıyor. eğer bildiğimiz uzaydaysanız hızınızı ölçmek için doppler etkisi veya kırmızıya kaymaile hızınızı bulursunuz. veya uzaktaki 2 farklı noktaya göre konumunuzdaki değişimi ölçerek üçgen çizip hızınızı bulabilirsiniz. eğer bomboş bir evrende olsaydınız gemiden referans cisim bırakmak dışında hızınızı ölçemezdiniz.
  • parmagimizi yalayip camdan cikararak tespit edebilecegimiz sorun.

bunu begenen bunu da begendi
  • hayatlarında celestial navigation (yıldız seyrüseferi) diye bir seyrüsefer çeşidi duymamış köylülerin dikkatini celbetmiş, şaşırtmış ve bilakis saçmalatmış olaydır.

hadi yaşınız küçük, araştırın be amına koduklarım.

hiç bir şey iddia etmek gibi bir alışkanlığım yok ama cahilliğiniz gözlerimi kamaştırıyor.

edit: nasıl trollüyorum ama, nasıl eğleniyorum.

anlayamazsınız.
  • şimdi national geographic kanalda einstein'ı konu alan "deha" dizisini izliyorum. bu konuyu üniversite zamanında kendisi de düşünmüş.

yıldızlar, gök cisimlerinin olmadığı bir boşlukta hızımızı nasıl belirleriz? dolayısıyla zaman nedir diye devam ediyor.