şükela:  tümü | bugün
 • hukuk fakültelerinin seçimlik dersleri arasında çoktandır kendine yer bulmasına rağmen çok az öğrenci tarafından seçildiğinden genellikle açılmayan branş. ders kodu değişse de, isminin mütemmim cüzü havayı da anmakta fayda var, kıskanır.
 • insanllık(abd) en fazla aya kadar gidebilmişken ortaya çıkan hukuk şekli. yıldızlara açıldığımızda* ortaya çıkacak karmaşayı merak ediyorum açıkçası.
  birde şöyle bir maddesi var bu hukukun bildiğim kadarıyla, yamuluyorsam düzeltin;
  -ay dahil, güneş sisteminde ki tüm gezegenler, hiç bir devlete ait değildir*.
 • nerdeyse 40 yıl once seha l meray in mcgill de verdiği ders. ne yazık ki omru yetmedi bu ulkede bu uluslararasi genel hukuk dersini okutmaya.
 • 30 bin kilometre yükseklikte uyduların üzerinde bulundukları ülkenin hava sahasına tecavüz edip etmediklerini tartışan gereksiz hukuk dalı. (bkz: bogota bildirisi) sonradan büyük devletler ekvator civarındaki bu ülkeleri bir şekilde ikna etmiştir (bkz: elma şekeri). onun bunun hukuki çözüm süreci de bize dert olmuştur.
  bir de ayın, gezegenlerin vesaire gök cisimlerinin insanlığın ortak malı olduğuna karar verilmiş de bu konuda uluslararası sözleşmeler yapılmış efendim. öğrencilere de bu sözleşmelerin unsurlarını ezberletirler. okyanusu aşar aşmaz koca kıtayı işgal eden adamlar gezegenden gezegene sıçrar hale gelince o sözleşmeleri tanıyacaklar mı sanki? hiç olmadı, korsan devlet kurar o devlet eliyle uzayı da işgal eder, sömürürler.
  bu konuda mutlaka (bkz: ayşe nur tütüncü)
 • pathfinder, sojourner gibi araclarin mars yuzeyinde hiz limitini a$masi, hubble uzay teleskobunun saturn sakinlerinin ozel hayatlarini if$a etmesi gibi durumlarda ba$vurulan kanunlar butunu.
 • ozel sozlesmeler de icerir, devlet duzenlemeleri de.atmosferde meydana gelen kazalarda uydu, uzay mekigivs gibi seyler firlatan devletin kusursuz sorumlulugu soz konusudur.eger uzaydaki bazi mekik parcalari bir uyduya zarar verir ise kusur sorumlulugu vardir.
 • kaynağı biçiminde 4. kuşak uluslararası insan haklarına suje olarak "uzayın barışçıl amaçlarla kullanılması hakkı" şeklinde dahil edilmiştir.
 • iühf'de hava ve uzay hukuku diye verilen ders. bakıyorum şimdi, evet 84 ortalama ile geçmişim. kolay olduğu için herkes seçerdi. son sınıfta verilirdi bundan 6 yıl evvel. ama daha çok sivil havacılık hukuku anlatılır uzay konularına girilmezdi.