şükela:  tümü | bugün
  • itu ucak ve uzay bilimleri fakultesinin bolumlerinden biri.
    http://airport.uubf.itu.edu.tr/uzay/
  • quake3 motorlarini da uzay mühendisleri yapiyormuş...
  • buraya kazanan öğrenciler (ki genelde %5 lik dilimden olur) uçak mühendisliği öğrencileriyle (%1dir çoğu) bir tutulmanın ceremesini çekerler. ilk sene çoğu dersleri ortak olur ve curve uygulandığından bir çok dersten kalırlar. hocalar da ısrarla bunlardan yüksek performans bekler.
    "hangi bölümde okuyorsuna?" sorusunu cevapladıktan sonra şu muhtemel tepkileri alırlar.
    -astronot mu oluyorsunuz?
    ...
    -oo çok iyi ama çok zordur....mezun olunca ne oluyo peki?
    ...
    -amerika'da falan olsaydınız tamam da burada sizin iş olmaz.
  • oss'ye girecek insanlara tavsiye etmediğim bölüm.(bkz: ben ettim siz etmeyin)

16 yıl sonra gelen edit: insanın okurken biraz nefret ettiği bir bölüm olmakla birlikte, iyi eğitim veren bir üniversite olması ve bölüm hocalarının kendi alanlarında gerçekten bilgili olması sebebiyle artık tavsite edebileceğim bölüm. herkesin merakı olan "iş bulabilme" için de bir kaç kelam edeyim: bölüm mezunu tanıdıklarımdan bankacı olan da var, pilot olan da var, yazılımcı olan da var ama çoğunluğu mühendislik işlerinde thy, onur air, tai, tei gibi yerlerde çalışıyor. her bölümde olduğu gibi burada da kendinizi geliştirmek için fazladan çaba harcamanız ve şans önemli faktör.
  • "aerospace economics gibi bir dersleri var mıdır acaba?" diye düşündürten mühendislik bölümü.
  • son ders planına
    http://earth.sis.itu.edu.tr/plan/uzb/200310.html
    adresinden ulaşılabilen bölüm
  • yakın bir gelecekte uçak mühendisliği ile birleştirilmesi düşünülen ve türkiyede sadece itü de mevcut olan bölüm
  • tanrida zamaninda bunu okumustur high tanri olarak mezun olmak isteyenin almasi gereken derslerden bir tanesi. (bkz: tanrilik universitesi)
  • tüm dünyada kabul gören "hava uzay mühendisliği - aerospace engineering" diplomasının sadece "uzay mühendisliği - astronautics engineering" bölümünü veren, yakında itü'de uçak mühendisliği ile birleştirilip hava uzay mühendisliği formatına sokulacak olan bölüm.

gerçekten zor, ama bir o kadar da eğlenceli (bkz: kisisel gorus) ve çok kaliteli insanların öğretmenlik yaptığı bölüm.