şükela:  tümü | bugün
  • resimde görülebilen efsane beşiktaş kadrosudur.

http://3.bp.blogspot.com/…vhny8y/s1600/beşiktaş.jpg

ayaktakiler: recep, ulvi, ali, kadir, gökhan, metin, samet
    oturanlar: sinan, rıza, feyyaz, fikret
  • tüm kadroda haklı olarak "napıyorum lan bu kostümün içinde bıyığı olan adamım ben" bakışı hakimdir.
  • yanlış hatırlamıyorsam bu entrinin başlığına konu olan fotografın çekildiği zaman beşiktaş yine dinamo kiev ile eşleşmişti. o yıllarda dinamo kiev sovyet bloğunun efsanevi bir futbol takımıydı. kuznetsov, litovchenko, baltacha ve blokhin (ve daha birçok sürpriz sanatçılar) gibi oyunculara sahipti ve bugünün barça'sı gibi, o yıllarda bu takımın oynadığı futbol için uzay çağının futbolu tabiri kullanılıyordu. sanırım bu fotograf da, o eşleşmenin anısına hazırlanmış magazin ve mizansen karışımı bir eser. o yıllarda ne kolaymış işler. koca takımı toplayıp, bu kıyafetlere sokabilmişler.

aynı eşleşme ile ilgili hatırladığım bir diğer olay ise daha da ilginç. maç istanbul'daki kar nedeniyle bir gün sonrasına ertelenmişti. bunun üzerine günü spor salonunda çalışarak geçiren d. kiev ve beşiktaş takımları salonda minyatür kale kısa bir maç da yapmışlar ve maçı, yine yanlış hatırlamıyorsam 4-2 dinamo kiev kazanmıştı. bu olay, o zamanın gazetecilerinin hayal gücünün bir ürünü değilse ( çocuktum çünkü o zamanlar, sağlıklı hatırlamıyorum) günümüzle karşılaştırdığımızda gerçek üstü bir masal gibi duruyor. düşünsenize bugün barça ile eşleşeceksiniz. maç ertelenecek, salonda küçük bir kapışma olacak, sonra da uzay kıyafetleri ile fotograf çekilecek. masal gibi, yalan gibi.

olmaz olsun endüstriyelleşen futbol demek geliyor insanın içinden.
  • "geleceğin takımı" konseptinin bokunun çıkarılmasıdır.
  • ulvi'ye kıyafet bulunamayıp üzerine muşamba gerilmesi hüzünlendiricidir.
  • recep'in baraj kurmuş vaziyette durması tam görev adamı olduğunun delilidir
  • fotoğrafta recep çetin olduğu sanılan kişi ziya doğan'dır. abimde saçlar var o zamanlar.
  • fotoğrafta kullanılan toplar da sağdan soldan kadraj boş kalmasın diye toplanmış gibi. kirlisi, temizi, çeşit çeşit modelleri ile küçüklüğümüzün topları.
  • yıllardır samet aybaba neden beşiktaş teknik direktörü olmuyor diye düşünürüm. artık düşünmüyorum. ali gültiken olsun, rıza falan olsun bi saygınlığı vardı lan.

tanım: tez zamanda imha edilmesi gereken fotoğraf.
  • sanılanın aksine armasındaki ay ve yıldız bu yüzden verilmiştir.