şükela:  tümü | bugün
  • belli bazı olaylara çok uzaktan bakarak, veya çok yüksek sayıda örneklem alıp ortalamalarını kullanarak bakarsak bu olayların devamlı olduğunu düşünebiliriz. trafik akışına tepeden baktığımız zaman sanki bir boru içindeki akışmış gibi, veya insanın damarlarındaki kanmış gibi görülebilir. ama yaklaştığımızda her aracın farklı manevralar yaptığını görebiliriz.
    akışkanlar için de benzer bir durum sözkonusu. makro düzeyde bakılınca devamlı bir sistem olarak düşünebiliriz. devamlılık, momentum ve enerji denklemleri her bir atomun ya da molekülün hareketine teker teker bakmaz, ortalama hareketten yola çıkar. fakat çok daha küçük mertebelere inince bu ortalama hareketleri almak işe yaramaz. her bir molekülün hareketi, her bir molekül arasındaki mesafe, hız gibi değişkenler önem kazanmaya başlar. dsmc (direct simulation monte carlo) vb yöntemler kullanılır.
    benzer bir olgu da genel görelilik ve kuantum mekaniği teorileri arasında var. genel görelilik teorisi olaylara makro düzeyden bakarken kuantum mekaniği mikro düzeyde bakmaktadır.

https://www.uchicago.edu/…nature_of_space_and_time/