şükela:  tümü | bugün
 • bark at the moon a ilham kaynagi olmu$ kedidir.
 • hep destek tam destek bir yazar. sevgi saygı nee varsa yer yüzünde insanın yüzünü güldüren, hak ediyor muhakkak.*
 • halk arasında, insanlık alemlerinde felix isminde bir erkek kedi olarak bilinir. oysa yanlıştır.
  tırsık felix'in başına gelecekleri anlayıp topuklaması sonucu bu asil unvan, felicette isminde bir fransız dişi kedisine aittir.
  felicette kızımız uzayda arz-ı endam edip sıhhat ve sağlıkla dünyaya dönmüş ise de kendisinden sonra gönderilen talihsiz kedi ne onun kadar şanslı olabilmiş, ne de ismi uzay araştırmalarının şanlı tarihine kayıt edilmiştir. çok hazindir.
  kaynak:
  http://www.monkeyinspace.net/…-cat-felix-felicette/

  yıllar sonra felix baumgartner namındaki ademoğlunun bütün çabasının felix isminin uzay çalışmalarında "tırsık" anlamına gelen kötü imajını düzeltmek için olduğu da rivayet edilir.
 • tam bir kedilik örneği göstererek, "uzaya gitmeyen ilk kedi" (uzaya gitmekten imtina eden ilk kedi) unvanını elde eden felix biraderimizin hatırlanmasında şaşılacak bir şey yok.
  kendisi, aslen uzaya giden ilk kedi olmasa da, tam bir kedidir.
  tırsık olarak anılması son derece yanlış ve cinsiyetçi bir yaklaşımdır.
  kınım kınım kınıyoruz.
 • 18 ekim 1963 tarihinde fransızlar tarafından uzaya gönderilen ve sağ şekilde geri döndürülen felicette, aynı zaman uzaya giden, sağ dönen ilk ve tek kedidir.

  uçuş yörüngesel değildi ve yaklaşık 15 dakika sürdü. bu 15 dakikalık uçuşta felicette, dünya yüzeyinden 156 km yukarıya ulaşabildi.
 • şu sıralarda cezalandırılmış lanetli bir çaylak olmam hasebiyle kendisine özel mesaj gönderemediğim, lakin bugünlerin de geçeceğini, daha sonra kendisine ulaşım sağlayacağımı bildiğim halde bekleyemeden hemen nick altına yazdığım güzel yürekli şahsiyet.

  kendimi çokça suçladığım bir konuydu gençlerin ölümü. abdullah'ı kurtaramadık, enes gibi toprağa teslim ettik. ikisi halen yüreğimin bir kenarında acı olarak kaldı ve ömür boyu çıkacaklarını da zannetmiyorum. fakat uzaya giden ilk kedi gibi güzel yazarlarımız, naçizane çabalarımın karşılığını böyle takdir ederek fazlasıyla veriyorlar.

  çok teşekkür ederim kendisine. güzel sözleri yeter. dilerim uzaya giden ilk kedi gibi yazarlarımız, böyle hassas insanlarımız artar, dilerim gençlerin umutları kabarır, coşar. biz de ölen gençleri değil kalanları konuşuruz umarım.
hesabın var mı? giriş yap