şükela:  tümü | bugün
 • var böyle bir durum. şu temel soruları sormayı akıl edemeyen bir fetiş: diyelim ki uzaya gittin yerleştin torunların da orada doğdu, sonra? istanbul izmir karayolu yerine dünya mars uzay yolunda seyahat etmeye başlayınca yaşam kalitende nasıl bir artış olacak? varoluşsal problemlerin bir anda nihayete mi erecek? ve daha uzatılabilir..
 • uzun bir konu, bir iki satırla geçeyim.

  bu bir fetiş değil, yeni nesil büyüme ve gelişme modeli. uzay araştırmalarının tüm bilimsel gelişmelerin motoru olacağı düşünülüyor. birçok alanda elde edilecek gelişmenin altında bu araştırmalar yatacak. uzay çalışmaları yapan ülkelerin uzay çağına uygun biliminsanları yetiştirmesi sağlanacak. uzayla ilgilenmeyen toplumların mühendis, doktor vs yetiştirme şansı düşecek. yapılan çalışmalar dünyadaki yaşamımızı daha fazla etkilemeye başlayacak. uzay teknolojileri yaşamımızı kolaylaştıracak; tıpta, genetikte, biyolojide gelişmeler sağlanacak. mesela bundan ta 25 sene önce hubble space teleskobundan gelen bulanık görüntüyü fikslemek için yapılan çalışmalar x-ray'le göğüs kanserinin daha erken teşhis edilmesine yarayan bir tekniğe yol açmıştı.

  ikinci neden politik. ülkelerin diğerlerine göre üstünlüğü ve prestiji bu alanda elde ettikleri gelişmelerle belirlenecek.

  üçüncü neden dünyaya alternatif bir ev, olası bir tehlike anında sığınak yaratmak. uzay çalışmaları çok maliyetli ve uzun süreli olduğundan böyle bir sığınağın yaratılma çabalarına şimdiden başlandı. her ne kadar nasa yakın dönemde bir astreoid tehlikesinden bahsetmese de dinozorları yok edene benzer bir astreoid dünyaya çarpabilir.

  hülasa, bugün uzaya araba gönderdiler de ne oldu diyenler, eğer bu tutumlarına devam eder ve uzay çağını yakalamaya çalışmazlarsa en fazla 20 yıl içinde bunu yapan ülkeler karşısında kabileden farksız olacaklar.
 • senin yoğunlaşman gereken konu diş fırçalamak orucu bozar mı o yüzden böyle şeyleri düşünme
 • denizde tatlı tatlı yüzerken karaya çıkmak, mağaralarımızda yaşarken dışarı çıkıp kulube yapmak, posta varken telgrafı bulmak, telgraf varken telefonu icat etmek, interneti bulmak...

  bunlar neden olduysa uzaya da o yüzden gidilecek.
 • aralara giriyorum:

  > senin yoğunlaşman gereken konu diş fırçalamak orucu bozar mı o yüzden böyle şeyleri düşünme

  birbirinin tamamlayan uzayı değil bu iki konu. kısır bir dünyaya sıkışmışsın. ufkunu aç, islam mı uzay araştırmaları mı değil soru.

  >>>>
  uzay araştırmalarının tüm bilimsel gelişmelerin motoru olacağı düşünülüyor. birçok alanda elde edilecek gelişmenin altında bu araştırmalar yatacak. uzay çalışmaları yapan ülkelerin uzay çağına uygun biliminsanları yetiştirmesi sağlanacak. uzayla ilgilenmeyen toplumların mühendis, doktor vs yetiştirme şansı düşecek. yapılan çalışmalar dünyadaki yaşamımızı daha fazla etkilemeye başlayacak. uzay teknolojileri yaşamımızı kolaylaştıracak; tıpta, genetikte, biyolojide gelişmeler sağlanacak. mesela bundan ta 25 sene önce hubble space teleskobundan gelen bulanık görüntüyü fikslemek için yapılan çalışmalar x-ray'le göğüs kanserinin daha erken teşhis edilmesine yarayan bir tekniğe yol açmıştı.
  <<<<<
  amacın uzay araştırmaları vesilesiyle teknolojiyi geliştirip hayatı kolaylaştırmaksa eyvallah. buna itiraz edilmiyor. tabi tartışmanın ana konusu da bu değil çünkü uzay sevdası teknoloji gelişecek diye oluşmuş bir sevda da değil temelinde. ama yine de şu sorular sorulabilir:
  kim düşünüyor? kaç tane yenilik var bu şekilde keşfedilen? paralel alanlar olduğu için uzayla ilgili çalışırken x-ray cihazı gibi şeyler keşfetmek evet olası ve doğal ama böyle kaç olay var?

  >>>>
  üçüncü neden dünyaya alternatif bir ev, olası bir tehlike anında sığınak yaratmak. uzay çalışmaları çok maliyetli ve uzun süreli olduğundan böyle bir sığınağın yaratılma çabalarına şimdiden başlandı. her ne kadar nasa yakın dönemde bir astreoid tehlikesinden bahsetmese de dinozorları yok edene benzer bir astreoid dünyaya çarpabilir.
  <<<<<

  bunların hepsi ihtimal dahilinde şeyler ama araştırma yapan ülkelerin hiçbirinin temel amacı değil. temel amaç keşfetmek, ne var ne yok görmek. belki değerli maden falan varsa getirip işlemek.

  >>>>>
  hülasa, bugün uzaya araba gönderdiler de ne oldu diyenler, eğer bu tutumlarına devam eder ve uzay çağını yakalamaya çalışmazlarsa en fazla 20 yıl içinde bunu yapan ülkeler karşısında kabileden farksız olacaklar.
  <<<<
  yine konudan alakasız. uzay keşiflerinin temel insani kaygılarını ve günlük yaşamını nasıl değiştireceğine dair bir cevap yine verilmiyor. ama bunu da cevaplamak gerekirse nasıl ki "geri kalmış" ülkeler 20. yy'ın başındaki durumlarından 30-40 yılda sıyrıldı şu an çin'inden iran'ına ve türkiye'sine teknolojik olarak görece eşitlenmiş durumdalar uzay teknolojileri çıktığında da böyle olacak. bu bilginin bir kısmı direkt paylaşılacak bir kısmı hemen diğer ülkelerce keşfedilecek. günümüzde bilgi eskisi kadar yavaş ilerlemiyor. en fazla 5-10 sene içinde ülkeler muhtemelen bilgi anlamında eşitlenecek. tabi o da böyle bir çığır açıcı gelişme olursa...
 • ilim bilim geliştirir olsun. ama hep şunu düşünürüm; böylesine bir araştırma aşkı beyin için olsaydı ve o kadar para harcansaydı eğer, şu anda başka bir boyutta yaşıyor olurduk. arananlar çok daha çabuk bulunur, bilinirdi.
 • biraz da az naif olunursa bütün bu uzay roket moket teknolojisinin asil motivasyon kaynaginin silahlanma oldugu aciktir. bilme arzusu müthis motivasyon kaynagi orasi ayri. fakat bu uzay teknolojileri askeri teknolojik gelismeler dogru orantili olarak birbirlerine basamak olurlar. bir tasla iki kus. uzay madenciligine falan girmiyorum bile. bir tasla 8 kus falan aslinda sen say...

  ayrica isin bir de reklam boyutu var. adam ayni zamanda senin beynine kaziyo bunu diyor ki sen roketini 500 km havada tutamiyorsun bak ben mars'a gönderiyorum bir de geri getiriyorum, sen sol elle mi yesem sag elle mi yesem daha az günah olur diye düsünürken tepende roketlere halay cektiririm akilli ol sus ve dua etmeye devam et diyor.
 • çoğu şeyi sırf "yaptım" demek için yapan toplulukların yeni gözdesi. az kişi yaparken ya da kimse yapamazken yapmak önemlidir tıpkı zamanında telefon sahibi olmak, araba sahibi olmak, ateş sahibi olmak, giysi sahibi olmak vs. durumlar gibi.
  toplumlar öyle çok da akıllı bir canlı* değildir, istekleri değişmez şekil değiştirir. bunu kadınlar için savaşta, güç için rekabette vb. durumlara genelleyip daha büyük yargılara temeli en azından tahmin edebilirsiniz.
 • öyle fetişe can kurban.