şükela:  tümü | bugün
 • dünyada başarılı olamadık, bir de şansımızı uzayda deneyelim olayıdır..
 • orjinal adı the high crusade olan bilimkurgu roman. bir poul anderson klasiği.

  kitabın arka kapağından:
  "1345 yılında sir roger, fransa'ya karşı savaşta olan kral 3. edward'a katılmak üzere bir ordu toplarken, inanılmaz bir şey olur; kocaman gümüş bir gemi gökten iner ve ansby köyü yakınlarındaki otlağa konar.

  wersgorlar için sıradan bir gezegen fethidir. taktikleri şimdiye kadar hiç başarısız olmamıştır. gökten inen geminin kocaman cüssesini gören ilkeller korkuya kapılıp kısa sürede kontrol altına girerlerdi hep.

  fakat onların taktikleri sir roger'a sökmez. uzaylılar saldırdığında, bu gözüpek asilzade, ordusunu cesurca geminin içine sürer. göğüs göğüse kanlı çarpışmalardan sonra geriye bir tek uzaylı sağ kalır. sir roger'in niyeti gemiyi havalandırarak, önce fransa'da krallarına yardıma gitmek, ardından kutsal topraklar'da kafirleri mağlup etmektir.

  ne var ki hain uzaylı, geminin rotasını, daha önceden fethettikleri bir gezegene kilitler. sir roger ve haçlıları, görebilecekleri en tuhaf kafirlerin karşısında savaşırken bulurlar kendilerini."
 • başka gezegenlerde müslümanların varlığı henüz belirlenmiş olmadığından amaçsız bir seferdir.
 • poul anderson'ın ithaki yayınları tarafından basılan, eleştiri ve mizah dozu yüksek romanı. hakkında yazılan bir inceleme okumak için şuraya doğru gidebilirsiniz.