şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ukteyi dodi el ford kardesimiz vermisse de, uzayin siyah oldugunu kim soyluyor ise yanlis soyluyor sahsimca, siyah denmesinin sebebi isiksiz olusudur. gece cukunu goremeyince aa siyah cukum var demiyorsan uzaya da siyah denemez.
 • (bkz: zift)
 • (bkz: şakaysa hiç komik değil ciddiyse hiç komik)

  evde fizik deneyleri - deney no 3847

  deney talimatı
  1. öncelikle kafanızdan geçirdiğinizde belinize kadar sizi tamamen kaplayacak kalın kağıttan mamul bir kesekağıdı bulun.
  2. bulur bulmaz kafanızdan aşağı geçirin ve alt kısmını (ağzını yani) iki taraftan gerdirerek elleriniz belinize sıkıca oturacak şekilde kapatın.
  3. kapatmayı tamamladığınızda içeri hiç ışık girmediğine emin olun. ışık giriyorsa 2. adımı tekrarlayın. (kesekağıdı halihazırda kafanızdan aşağı geçirilmiş olduğu için tekrar geçirmeye çalışmayın... ya da çalışın, bilemiyorum)
  4. kısa bir süre gözlem yapın; hiç ışık olmadığına dikkat edin, koklayarak, havaya dil atıp tadarak çevrenizde farklı bir madde olup olmadığını anlamaya çalışın. herhangi bir şeyden şüphe ettiğinizde onu görmeye çalışmayın, zira ışık olmadığı için göremezsiniz (sanırım başa döndük).
  5. bu durumda fazla zaman harcamayın, içeride kalan havadaki oksijen miktarı uzun süre yeterli olmayabilir. kesekağıdını çıkarın.
  6. kesekağıdını çıkarmadıysanız, evdekilerden birinin sizi darwin ödüllerine aday göstermesini sağlayın. (not: bu adımı aslında deneye başlamadan yapın)

  deneyle ilgili ödevler
  1. ışık nedir araştırın.
  2. karanlık madde nedir araştırın.
  3. tüm öğrendiklerinizi en az bin kelimelik bir kompozisyon ile anlatın.

  deney ödevleri ile ilgili cevap anahtarı

  --- spoiler ---

  ...
  uzaya rengini veren siyah bir madde yoktur. siyah -bir renk olmamakla birlikte- ışığın olmaması durumunda göreceğiniz şeydir -aslında görememe durumunuzdur-. karanlık maddenin evrenin büyük bir kısmının siyah görünmesi ile bir ilgisi yoktur. evrenin büyük kısmının siyah olmasının nedeni o bölgelerden bize yansıyan ya da gelen ışık olmamasıdır. karanlık madde ise, evrenin kütlesine dair yapılan hesaplarla gözlemlenen kütlenin uyuşmaması ve çok ciddi miktarda kütlenin kayıp olması nedeniyle teorik olarak ortaya konmuş bir kavramdır.
  ...

  --- spoiler ---
 • afrikadan bir muzun içinde gelir.

  (bkz: afrika'dan bir muz içinde gelebilecek şeyler)
 • (bkz: coca cola)
  boşuna ayda saklamıyorlar olum şifresini.
 • güneş yanığıdır.

  (bkz: allah belanızı versin)
 • (bkz: fedon)