şükela:  tümü | bugün soru sor
 • varsa dünya dışında hayat buna "uzayda hayat" denir. ve bulursa onlar bizi "uzayda hayat bulduk" diyecekler; veya biz onları bulunca biz böyle diyeceğiz. iyi de, bunun beni asıl ilgilendiren tarafı, işin makro ekonomiye daha doğrusu benim cebime ne girecek... getirisi nedir? götürüsü nedir? avrupa birliği denilen şeye girdik mi, ne olacak, daha onu bilemezken uzaylılar ne getirir, ne götürür... cem baba, bindik alamete şarkısında "sen onu bırak. asıl, tütün, tütün baş fiyatları ne olacak? buyur, burdan yak" diyor ya.. işte bu hesaptan yani.

  iletişim sorunu, onlar dünyayı önce bulduğu için bayrak mı dikerler? avrupalıların, amerika kıtasına bayrak dikmesi gibi... ya da biz onları bulursak, biz mi bayrak dikeriz? daha sibirya buzullarını paylaşamamışken...

  sonra, köyümde akrabalar ile hemşeri olur; ilçemizde köylülerle; ilimizde ilçedekilerle; ülkemizde ildekilerimizle; yurtdışında yurttaşlarımızla dediğim gibi hemşeri oluruz. uzayda da, dünyalılarla mı, hemşeri olacağız? uzaylılarda hemşerilik, tertipçilik, kast sistemleri, toprakçılık, ağalık, paşalık vb. var mıdır? hatta evlilik... nasıl ürerler? işte asıl sorun burda yatıyor bence.

  bir de şöyle bir sorun var: ekşi sözlük denilen yerde, uzayda hayatt/yaşam ile ilgili bir sürü başlık varken, niçin "uzayda hayat" konusu öncelikle incelenmez. aynı çocuk soruları ile ilgili bir sürü başlık varken "çocuk soruları" başlığında; veya, cinsellikle ilgili milyonlarca şey varken "cinsel hayat" başlığında bir iki entry bulunur? daha bunun gibi bir çok örnek sayabilirim... neden böyle? ekşi sözlük, tümevarımcı bir yer demek ki... burdan bunu da çıkarıyorum.
 • galaksimizde 1 ila 30 milyar arasında gezegen bulunuyor. evrende ise 100 milyar kadar galaksi olduğu tahmin ediliyor. yani kabaca evrende 1 milyar * milyar (1000000000000000000) gezegen bulunuyor.

  bizim tanımladığımız şekilde hayatın oluşması için de sıvı su olması gerekiyor. bunun için de elbette gezegenin ne çok sıcak ne çok soğuk olduğu bir yörüngede dönmesi gerekli ki ne su buharlaşsın ne de donsun.

  mars'ta bile geçmişte su olduğu okyanusların olduğu tahmin ediliyor, milyarda bir çok düşük bir olasılık bile olabilir yine de milyarda bir olasılıkla bir gezegende hayatın olacağını kabul edersek, evrende bir milyar gezegende hayat olması gerekiyor. (1 milyar * 1 milyar / 1 milyar)
 • mucize değildir, tıpkı hayatın mucize olmayıp doğal bir sürecin sonucu olması gibi. canlıları taştan daha değerli kılan şey bilinçdir, yoksa taş da canlılar da aynı süreçlerin ürünüdür. bir mücize yoktur. uzayda yaşam da birçok gezegende benzer ve farklı biyolojik, fiziksel ve kimyasal süreçler sonucu kesinlikle vardır. sonuçta evren aynı parçacıklardan oluşuyor.
 • kesin vardır gözüyle bakılmaktadır.
  şuana kadar gözlenebildiği kadarıyla gliese 581 c gerek atmosferi gerek büyüklügü ve gerek yuzey sıcaklığı ile (0-40 c ) yaşam barındırma ihtimali olarak en büyük adaydır. sadece samanyolunda milyonlarca gezegen oldugu tahmin edilmekte. bilim adamları birkac yıl içinde çok şaşırtıcı sonuclarla açıklama yapabilirler.
 • "eğer evrende yalnız olsaydık, bu çok büyük bir yer israfı olurdu."
  (bkz: contact)
 • yıllardır ağırlıklı olarak uzaylılardan kötülük geleceğine inanmış bir canlı grubu olarak, eğer varsa ve onlar da buna inanıyorlarsa, daha yüzyıllarca hatta binyıllarca varlığından haberdar olamayacağımız hayat.

  ya da star trek'de olduğu gibi bir atılgan yapmayı başarırsak, belki o zaman daha sağlam veriler elde edebiliriz. ama öbür türlü, yok ufo gördüm, yok uzaylılar geldi böyle yeşil bir ışık yandı, yok ufolarla beraber uçuş yaptık* gibi saçmalıklar devam eder.
 • antik astronotlar teorisi çerçevesinde uzayda başka bir gezegende yaşamın varlığına inanan pek çok bilim adamı vardır.bu antik astronatlar teorisine göre başka gezegenlerden dünyaya gelen aşırı zeki canlılar zamanında insan ırkına yol göstermiş ve mısır piramitleri,nazca çizgileri vs onlar sayesinde yapılmıştır.birde 20. yüzyılın başlarında genç bi ablamız tarafından bi mağarada bulunmuş bir kafatası vardırki bildiğimiz uzaylı kafası.nedir ne değildir bilinmiyor tabii ama benim nacizane fikrimi sorcak olursanız,bencede başka gezegenlerde hayat vardır,olmalı..heyecan istiyorum!
 • bir nebze de olsa umut veren haber gelmiştir. bilim insanları dünyadan 400 ışık yılı uzaktaki rho ophiuchi bölgesinde gliseraldehit bulunduğunu duyurmuşlar. gerçi gliseraldehit haberi ilk değil daha evvel de dünyadan 26.000 ışık yılı uzakta benzer bir oluşum gözlenmişti. 400 ışık yılı az buz zaman değil hayat başladıysa oralarda belki teleskop da bulunmuştur birileri de bu yana bakıp belki hayat vardır diye düşünüp entry yazıyordur.
 • nasa'nın apollo programı iyiydi, hoştu. amerikalıların, sovyetlerden daha uzağa işeyebildiği kanıtlanınca; önce hatıra, sonra "ay'a gerçekten gidildi mi" temalı üst düzey geyik malzemesi oldu. mars'ta gezip dolaşan robot da, iphone/samsung galaxy serisi kadar ilgi çekici değil. nasa'yı yeterince öldürdüğüme göre, şimdi hakkını vermeliyim.

  nasa'nın fakir açısından en etkileyici programı voyager'dır. asıl amacı jüpiter ve satürn'ü incelemek olan bu iki kardeş uydu, 1977'de fırlatılmıştı. bugün itibarı ile voyager 1, güneş sistemi'nden çıkmak üzere olan ilk insan yapısıdır. nasa, bir on yıl daha bu uydulardan haber alınabileceğini tahmin ediyor.

  voyager'ı ilginç yapan, gezegenler arası yolculuğun aslında ne kadar uzun olduğunu göstermesi değil sadece. voyager'lar gönderilirken, 'yolda kendilerini bulacak dünya dışı zekalara' hitap edecek; sümerce'den türkçe'ye pek çok dilde selamlama içeren ses kaydı, dönemin abd başkanı ve bm genel sekreterinin 'uzaylı dostlarımıza' mesajları bulunuyor. hayvan sesleri, resimler vs. de bonus. hepsi, the golden record adı verilen plaklar üzerine kayıtlı. (hey sen gençtürkselli, plak nedir bildin mi?)

  elbette bunlar, uzayda hayat olduğuna dair kanıt olamaz. ancak, 1972'de başlayan voyager programı ile ilgili, nasa web sitesi satır araları evhamlandırıcıdır.

  "voyager projesi için toplam 11 bin yıl mesai harcandı.
  bu, keops piramidi'nin yapımı için gereken mesainin üçte biri."

  meraklısı için okuma parçaları:
  did you know? http://voyager.jpl.nasa.gov/…ission/didyouknow.html
  the golden record http://voyager.jpl.nasa.gov/…cecraft/goldenrec.html
 • yoktur. sadece dünya'da vardır. bu yüzden uzaylılar dünya'ya gelir. uzay'da hayat olsa niye gelsinler amk.