şükela:  tümü | bugün
  • üzerine verici yerleştirip uzay mekiğinden boşluğa bırakıldığında cevabı bulacağını sanan yazarları göstermiştir bize.. uzaya, aslan belgeseli muamelesi yapmak böyle bir şey olsa gerek..
  • açılın beyler yeni interstellar izledim. ama öncelikle uzayda korumasız, başlıksız, üstten tişört alttan kaprili insana ne olur onu açıklayayım.

soruları alabilirim:

1- hocam kurtulur muyuz?

kurtulamazsınız güzel kardeşim. tahmini olarak 9 ila 11 saniye bilinciniz açık kalır. hemen sonrasında hızlı bir felç ardından kasılmalar sonrasında tekrar felç durumu ortaya çıkar. bu arada dokularda hızla su buharı oluşmaya ve vücudunuz şişmeye başlar. kalp hızı hemen yükselir sonra yine aynı hızla düşer. atar damarlardaki kan basıncı 30 ila 60 saniye içinde çakılır, toplar damarlardaki basınç yoğun gaz ve su buharı nedeniyle artar.bir dakika içinde bu iki sistem arasında basınç eşitlenir, dolaşım durur. akciğerlerden ve hava yollarından yoğun bir gaz ve buhar çıkışı olur. bu yoğun buhar çıkışı ağzı ve burnu dondurur.

yapılan hayvan deneyleri kalbin ilk dakikada fibrile olduğunu ve sadece 90 saniye içerisinde müdahale olursa allahın inayeti ve yardımıyla geri dönebileceğini, bir kere durduktan sonra da ölümün kaçınılmaz olduğunu göstermiştir.

yani uzayda dolaşmaya çıktığınızda yanınıza bere ve gocuk almazsanız sizin 5-10, sizi kurtarmaya çalışanların da 60 ila 90 saniyesi var.

2- hocam diyorlar ki uzayda kanımız damarlarımızda kaynamaya başlarmış. bu doğru mudur bu durumda orucu kaza etmek gerekir mi?

hayır bu yanlıştır. tipik kan basıncı 120-75'tir. 75 mm basınçta suyun kaynama derecesi 46'dır. vücut sıcaklığı 37 derecedir. kan damarlarındaki elastik basınç buna izin vermeyecektir. yani kazaya gerek yoktur.

3- hocam uzay soğuk diyorlar. uzayda donar mıyız? bu durumda abdestimizi mesh üzerinden alabilir miyiz?

hayır uzayda sıcaklık kavramı yoktur. uzay sıcak yada soğuk değildir. uzayda astronotların giydiği beyaz gocuklardan giymezseniz deriniz su buharlaştığı için soğuyacaktır ama donma diye bir şey inşallah olmayacaktır.

4- peki hocam uzayda ölürsek cesedimize ne olur? bulunup gömülmesi icap eder mi?

mevcut sıvının buharlaşmasından dolayı ceset bir nevi mumyalanmaya başlar. aerobik bakteriler kısa sürede ölür. anaerobik bakteriler ise oksijene ihtiyaç duymadıkları için vücudun göz ve testis gibi yumuşak bölgelerinde kısa süre de olsa yaşamaya devam ederler. en sonunda vücut sıvısız bir kaya parçası halini alır ki o saatten sonra gömülmesi icap etmez.
  • kaybolmuş işte akibetini bilemeyiz. akibetini bilmek için bulmak lazım. uzay garip yer.
  • atmosferi olan bir gezegene düşmez çünkü atmosfere girerken yanar
    onun dışında derin dondurucuya konulmuş şekilde sonsuza kadar gezer durur
  • cesedi falan bilmem de aslında uzay boşluğuna gönderilen bir cismin akıbeti merak etmeye değer bir konu, uzay, kütleçekim, yörünge gibi kavramları da anlamaya yardımcı olacak cinsten.

çıkıp dünya kütleçekimine dik bir şekilde ilerlemeye başladığını farzedelim: donmuş bir şekilde epeyce bir yolculuk yaptıktan sonra;

güneş yönünde değil de ters yönde ilerlerleyebilir. adım adım ilerleyelim. mars'la karşılaşması çok küçük bir ihtimal. iyi bir tesadüf gerektirir.

buradan sonra asteroid kuşağı var. burası milyarlarca asteroid ve meteroidin gelişigüzel dolaştığı, taşlık bir arazidir. tahmin edeceğiniz şey olmaz: bu taşlardan biri muhtemelen adama çarpmayacağı gibi, herhangi bir taşın görüş sahasına girmesi bile büyük şans olur. uzayın geri kalanından çok daha yoğun olmasına rağmen epey seyrek yani burası.

daha sonra jüpiter var. bunun kütleçekim etkisi altına girmesi daha büyük bir ihtimal. bu takdirde üç şey olabilir: a) jüpitere doğrudan ya da yörüngesinde bir spiral çizerek düşer. bu esnada atmosfer ya da atmosferimsi şeye (jüpiter'in kendisi de gaz, nerede bitiyor nerede başlıyor bu bilemedim şimdi) girdiği andan itibaren sürtünmeden dolayı yanmaya başlayacak, gezegene düştüğü anda da gazal gezegenin yüzeyinden içeri kolayca girip gözden kaybolacak. içerde aktif yapıdan dolayı bol bol parçalanır zaten. b) jüpiter'in yörüngesine girip uydusu olarak sonsuza kadar dolaşır: bu çok zor. çok çok küçük bir ihtimal. milletin nasa'da bu işi yapabilmek için hesap yapmaktan göbeği çatlıyor. tesadüfen olması biraz sıkar. c) jüpiter buna bir gravity assist yapar, yani yörüngesine sokarak alıp fırlatır (fırltmak acele bir eylem doğası gereği ama bu birkaç ayda olacak), yönünü falan değiştirebilir.

diğer gezegenler için de söyleceklerim üç aşağı beş yukarı aynı.

bunun haricinde insan cesedi bu boşlukta donmuş olacağından, bir süre sonra uzuvları koparak başka yerlere doğru ilerleyecektir diyeceğim ama, bunu yapamayacak kadar kaskatı kesilmiş de olabilir, orasını bilemedim şimdi.

güneş yönünde ilerlerse bir süre sonra güneş'e düşecektir (jüpiter için söylediğim son iki ihtimal küçük), bu durumda bir daha asla iki molekülü bir araya gelmeyecek derecede parçalanır.

dikkat ettiyseniz güneş sistemi'nin dışına çıkmadım. yazmaya nasıl cüret edilebilir 1977'den beri saniyede 17 bin km ile giden voyager 1 daha oort bulutu'nu bile yarılayamamışken?
  • selam. sanırım dışarıda basınç sıfır olduğundan dolayı patlayıp ölmektir. yani ceset nasıl ölür orasını bilmiyorum ama ilkokul terk olduğumu söylemiş miydim? iyi günler.
  • insan bedeninin de bir iç basıncı olduğu için boşlukla temas ettiği anda paramparça olacağını düşündüğüm cesettir.

edit: vücut öylece paramparça olmazmış, ciğerler patlarmış ilk etapta. ancak vücut ciddi anlamda basınç yüzünden şişer ve neredeyse bir kaç kat büyürmüş. bunun yanında basınç farklılığından ötürü vücuttaki sıvılar kaynamaya başlarmış. ama bundan da kötüsü var, haliyle güneş gibi bir yıldızdan gelen ışınlar yüzünden atmosfer gibi koruyucu bir tabaka olmayacağı için cozur cuzur vücut kızarmaya başlar. kızaran insan derisi elastisitesini kaybetmeye başlar ve vücut parçalanır.
  • akıbetini merak edenlere hazırlayacağım vasiyetimle yardımcı olabileceğimi belirtmek isterim. tabii gerekli arge faaliyetlerini siz yürüteceksiniz. ben öldükten sonra, hatta 60 yaşından sonra sağ olarak da gönderebilirsiniz, bırakın uzaya sonra araştırıp edin işte.

şu anki vasiyetim pek hoşunuza gitmeyebilir zira: *. *
  • "uzay boşluğu soğuktur, çok soğuk: mutlak sıfırın (-273 derece) bir kaç derece üstü. haliyle, her hangi bir ısı kaynağından uzak kaldığı sürece ceset olduğu gibi kalır, zira donar. ama bu donma çok soğukta olduğundan, çok kırılgan olur ceset, en ufak bir kuvvete maruz kaldığında muhtemelen kırılır, çatlar, dağılır vs.

ayrıca, cesette anaerobik (oksijensiz ortamda yaşayan) bakteri de olsa bile bu soğukta yaşayabilecek her hangi bir canlı olmadığından -onlar da donar- bakterilerin çürütmesi de söz konusu değildir.

lakin, ceset, illa ki bir kütle tarafından çekim gücüne maruz kalacağından kuvvetle muhtemel bir gün -milyarlarca yıl sürse bile- uzayda bir kütlenin (yıldız, gezegen, göktaşı, kara delik vb.) üzerine düşer. ve tabi ki cesedin nihai durumu üzerine düşeceği kütlenin ne olduğuna göre de değişir. bir yıldıza düşerse, daha düşmeden yanar... nötron yıldızı ya da kara deliğe düşerse muhtemelen o kütlenin içinde iki boyuta kadar incecik ve oldukça küçük bir hale döner... atmosferi olan bir gezegene düşerse, atmosfere girdiğinde sürtünme kuvvetinden dolayı yanar (çok soğuk gezegenler hariç olabilir, atmosfer özellikleri önemli tabi). göktaşına düşerse, çarpmanın kuvveti ile dağılıp tuz buz olabilir..."

(bkz: #30852092)
hesabın var mı? giriş yap