şükela:  tümü | bugün
  • ürkütücüdür.

sovyetler - amerika uzay yarışı sırasında ruslar'ın kazanmak uğruna hiç bir şeyden kaçınmayarak gözü kara şekilde deneylerde bile insanları kullandıkları ve bunun neticesinde de onlarca uzay boşluğunda kaybolan kozmonotlardan söz edilmektedir. bunun kanıtı varsayılan iki amatör radyo operatörü kardeşin (judicative cordiglia kardeşler) ses kaydı gösterilmektedir. kardeşlerin bir çok trajik ölüm kanıtları ve iddiaları sovyet devleti tarafından reddedildi.

o korkunç kayıtlardan biri

bu kayıtta kadın kozmonot son yardım çağrılarını yapıyor. hatta aşırı sıcaktan bilincini bile yitirmiş olabilir.

five...four...three ...two...one...one
    two...three...four...five...
    come in... come in... come in...
    lısten...lısten! ...come ın!
    come ın... come ın... talk to me!
    talk to me!... ı am hot!... ı am hot!
    what?... fortyfıve?... what?...
    fortyfıve?... fıfty?...
    yes...yes...yes... breathıng...
    breathıng... oxygen...
    oxygen... ı am hot... (thıs)
    ısn't thıs dangerous?... ıt's all...
    ısn't thıs dangerous?... ıt's all...
    yes...yes...yes... how ıs thıs?
    what?... talk to me!... how should ı
    transmıt? yes...yes...yes...
    what? our transmıssıon begıns now...
    fortyone... thıs way... our
    transmıssıon begıns now...
    fortyone... thıs way... our
    transmıssıon begıns now...
    fortyone... yes... ı feel hot...
    ı feel hot... ıt's all... ıt's hot...
    ı feel hot... ı feel hot... ı feel hot...
    ... ı can see a flame!... what?...
    ı can see a flame!... ı can see a
    flame!...
    ı feel hot... ı feel hot... thırtytwo...
    thırtytwo... fortyone... fortyone

am ı goıng to crash?... yes...yes... ı feel hot!...
    ı feel hot!... ı wıll reenter!... ı wıll reenter...
    ı am lıstenıng!... ı feel hot!...

konuyla ilgili bir yazı
  • (bkz: gravity)
  • şu videoda inanılmaz rahatsız edici ayrıntılarını öğrenip kayıtlarını duyabileceğiniz, sovyet hükümetinin örtbas edeyim derken iyice bok ettiği olay.
    kayıtların arasında belki de korkudan kalp krizi geçiren bir kozmonotun son nefesleri, kalp atışları falan var. onun dışında kadın bir kozmonotun ses kaydı, bir başka videoda dünyadan giderek uzaklaşan bir gemiden gelen, giderek zayıflayan s.o.s sinyalleri. günlerce etkisinden çıkamadım. şu an dünya yörüngesinde, gemilerinde bozulmadan kalmış onlarca kozmonotun bedeni var olabilir. yazık...
  • ölümün en değişiği.

uzay giysisi içerisinde ölen kozmonot için bir teori var bildiğim kadarıyla. bakteriler donmayacağından dolayı dünyadaki ölüme benzer bir olay yaşanacaktır. çürüme olayı gerçekleşecektir. ancak bu durum ısı yayan bir yıldızın yakınlarında iken yaşanacak bir durumdur. eğer yakınlarda bir yıldız yoksa vücut donacak ve çürüme başlamayacaktır. kurutulmuş et misali vücut katılaşır ve öylece kalır. sertleşen beden daha sonra karşılaştığı herhangi bir ısı kaynağı yüzünden parçalara ayrılacaktır ve parça pinçik olacaktır.
  • iç karartıcı. insanların hep masa başındakilerce feda edildiğinin bir başka örneği. sivil, asker, işçi, kozmonot, astronot fark etmiyor.
  • "yer yüzünde sizin kadar kayıbım" diye devam eden efsane bir klasik türk müziği eseri.
  • insanoğlundaki hırsın, sidik yarışı potansiyelinin dünya gezegenine sığmayacak kadar büyük olduğunun göstergesidir. birçok kişinin kullandığı kelime en doğrusu sanırım; ürkütücü. şu linkte bu konuyla ilgili bir türkçe anlatım mevcut merak edenler için.

ekleme: bu video'da da detaylı bir anlatım mevcut.
  • herhalde bir insanın ömrü boyunca karşılaşabileceği en korkunç olayı yaşamış kozmonotlardır. uzayda yalnızsın, uzayın derinliklerine doğru gidiyorsun, ne ses ne ışık var, insanın psikolojisi kaldırmaz bunu. yardım edebilecek kimse yok, konuşabilecek kimse yok, lan böyle ölüm şekli mi olur...
  • bence böyle bi durum için uzay elbiselerinin içine intihar butonu koymalılar düşünsenize 6 saatlik oksijen var uzayda boş boş gidiyosun 6 saatlik bi geri sayım var ve her dk ölüme yaklaşıyorsun kurtulma ihtimali yok hadi denizde kaybolsan adaya çıkarsın başka gemi gelirr kurtulursunda uzayda ne olacak eğerki uzaylılara ait bi gemi denk gelirse o zaten daha büyük dert en iyisi böyle durumlar için intihar butonu tabi biz gidersek o butonu koymamalıyız şakalaşırken basar adamı öldürürüz yaparmıyız %99 yaparız
  • uzaya ilk giden ve uzayda kabolan kadın kozmonot, aşağıda anlatılan ismini bilmediğimiz kozmonottur. iki italyan kardeşin amatör radyoculuk hevesi sayesinde öğrenilmiş.
    valentina tereshkova16 haziran 1963’te vostok 6 aracı ile başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldığında, uzaya çıkan ilk kadın olarak tarihe geçer ama ilk giden değildir.
    italyan amatör radyocu judica-cordiglia kardeşler 23 mayıs 1961’de başka bir sovyet uzay aracına ait radyo sinyalini yakalamayı başarmışlardır. inanılmaz müthiş bit kayıttır. atmosfere girmeye çalışan bir uzay aracı ile dünyadaki kontrol merkezi arasındadır ve seslerden birinin sahibi bir kadın kozmonottur. kadın kozmonotun dramatik ses tonu ile kaydetmeyi başarmışlardır.
    bu olay sır olarak saklandığı için, bahsedilen kozmonotun gerçek ismi hiçbir zaman açıklanmamıştır.

o konuşmanın dilimize çevrilmiş hali. (ürkütücü)

beş…dört…üç…iki…bir…bir
    iki…üç…dört…beş…
    cevap ver… cevap ver… cevap ver…
    dinle…dinle! …cevap ver!
    cevap ver… cevap ver… konuşun benimle!
    konuşun benimle! … çok sıcak!… çok sıcak!
    ne?… kırk beş?… ne?…
    kırk beş?… elli?…
    evet…evet…evet… nefes alabiliyorum…
    nefes alabiliyorum… oksijen…
    oksijen… çok sıcak… (bu)
    tehlikeli değil mi?… tümü…
    tehlikeli değil mi?… tümü…
    evet…evet…evet… bu nasıl?
    ne?… konuşun benimle!… ne yapmalıyım
    ileteyim mi? evet…evet…evet…
    ne? iletimimimiz şu anda başlıyor…
    kırkbir… bu yoldan… iletimimimiz şu anda başlıyor…
    kırkbir… bu yoldan… iletimimimiz şu anda başlıyor…
    kırkbir… evet…sıcaklığı hissediyorum…
    sıcaklığı hissediyorum… hepsi bu… çok sıcak…
    sıcaklığı hissediyorum… sıcaklığı hissediyorum… sıcaklığı hissediyorum…
    … alevi görebiliyorum!… ne?…
    alevi görebiliyorum!… alevi görebiliyorum!…
    sıcaklığı hissediyorum… sıcaklığı hissediyorum… otuziki
    otuziki … kırkbir… kırkbir…

düşecekmiyim?… evet…evet… sıcaklığı hissediyorum…
    sıcaklığı hissediyorum… tekrar yörüngeye giricem!… ıtekrar yörüngeye giricem!…
    dinliyorum!… sıcaklığı hissediyorum…

kaynak

edit: düşük cümle ve ilave.