şükela:  tümü | bugün
 • şimdiden ayar vermeli entry girerek şükela almaya çalışacak olanların kafasına sıçayım. bir kere soru gayet mantıklı bir soru. en azından fizik ve kimya bilgisi normal düzeyde olan biri için gayet akıllıca bir soru. ayrıca bunu soran kişi yanma tepkimelerini sadece oksijen bazlı olarak öğrenmişse zekice olduğu bile söylenebilir. herkes sizin gibi cern'de doğup nasa'da master yapmıyor ulan oxford keranecileri.

  neyse, cevaba gelirsek;

  güneşteki enerji kimyasal yanma tepkimelerinin bir sonucu değildir. füzyon dediğimiz atom çekirdeklerinin kaynaşması sonucu ortaya çıkan çok büyük miktardaki enerjidir.

  şimdi üzerinde yaşadığımız gezegeni baz aldığımızda en ufak bir şeyin yanması için bile oksijene ihtiyaç olduğunu bilmekteyiz. yani hiçbir şey oksijensiz yanamaz, bunun sebebi yanmanın oksijen ile karbon atomlarının birleşimiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon oluşudur. ancak güneş'teki yanma dünyada bildiğimiz yanmadan farklıdır. güneş devasa bir gaz kütlesidir. yüksek basınç altında ve sıcaklıkta çekirdekler çarpışmaktadır, yani nükleer füzyon gerçekleşmektedir. güneş enerjisini bir nükleer hidrojen bombası gibi üretir. bu işlem sırasında hidrojen atomları bir araya gelerek helyum'a dönüşür. bu nükleer reaksiyon sayesinde ısı ortaya çıkar. böylelikle güneş ve benzeri durumdaki yıldızlar oksijensiz ortam olan uzayda sürekli yanarak ısı ve ışık üretirler.

  ayrıca güneş, çekirdeğinde meydana gelen termonükleer tepkimeler sayesinde parlar. güneş, büyük oranda hidrojenden oluşur. çekirdekteki hidrojen atomları, basınç ve sıcaklığın etkisiyle tepkimeye girer. dört hidrojen atomu çekirdeği birleştiğinde, bir helyum atomu çekirdeği ve bir miktar enerji ortaya çıkar. ortaya çıkan bu enerji, güneş’in yaydığı ısı enerjisidir.

  yetmezse uludağ'da güzel bir yorum gördüm, onu da koyuyorum buraya. *
 • dünyanın düz olduğu gerçeği gibi bir kavramdır. yanmanın türlü yöntemleri vardır. oksitlenme bunlardan sadece biridir ve oksijen birşeyi oksitlemek için gereklidir. ayrıca uzayın derinliklerinde bol oksijen tespit edildiğinde karbon kanaklı yaşamın izleri de bulunmuş olacaktır. komşularımız uzayın derinliklerinde bir yerdeler. aramızdaki mesafe muazzam ondan görüşemiyoruz. ziyaret için yakın gelecekte bir yöntem bulunur elbet.

  (bkz: kurt deliği)
 • gerekçelerini ve komikliğini geçersek doğru önerme. uzaydan kasıt uzay boşluğu değilse tabi. güneş gibi yıldızlar ve dev gaz gezegenleri hidrojen ve helyumdan oluşsa da uzayda oksijen de var, demir de var altın da var hatta karbon da var, basınçtan kaynaklı dev elmas formunda olanları bile var. http://www.ntvmsnbc.com/id/25303625/

  ne yani ufacık gezegenimizdeki elementlerin burada sentezlendiğini falan düşünen mi var?
 • 2014 yılında hala güneşin yanmasını füzyonla atomla açıklayan bilgi fukaralarını ortaya çıkarmış olmayan yalandır. ne füzyon ne atom kardeş güneşin yanmasının tek sebebi uzaydaki gaz sıkışmasıdır. uzayın bilinmez uçsuz bucaksız noktalarında sıkışan halojen gazları içine çeken dev bir çukurdur güneş. hatta patlamalar falan bu çukurun en dibinde yüzyılar önce kalmış bazı gaz parçalarının aşırı sıkışması ile oluşur zaten böyle olmasa bütün uzayı alev götürür ve bu alev parçacıklarında bulunan karbon yığınları dünyamıza sıçradığı zaman oksijenle birleşince bütün gökyüzünden ateş yağardı.
 • hakikaten katılmamak elde değil. gerizekalının biri çıkmış güneş füzyon ile yanmaktadır diye saçmasapan bir görüş ortaya atmış, diğerleri de koyun gibi meleye meleye inanmış. güneş kibritle yanmıştır. güneş'teki patlamalar ise yoğun çekim kuvveti sonucunda, uzay boşluğunda sürüklenen aygaz tüplerin, güneş'le teması neticesinde oluşur.

  illa küfür ettireceksiniz.