şükela:  tümü | bugün
 • olmayan bişeyin neden elbisesi yok
  demek oluyo bu

  zamanın ötesinden uzaylıların getirdiği edit.. başlık başa kaldı desem yutarlar mı..
 • sarkısı da var. haluk levent yaptıydı yıllar evvel.
  (bkz: anne bak kral ciplak)
 • bir cemil ipekçi leri yoktur belkide diye düşündüren soru.şimdi şöle bir manzara gözümüzün önüne getirelim ;

  x gezegenin hükümdarı birgün düşünür ulan böle dal daşşak geziyoruz da karısı var kızı var isteyeni var canı çekeni var bak dünyadaki bir eyalette rte die bir muhterem karıyı kızı yavaş yavaş kapatıyor.hemen askerlerini çağrır o sırada asker bayrağa direğe çekmiş şekilde huzuruna gelir hemen içinden geçirir kesinlikle kapatalım bunları yoksa durum vahim hemen emrini verir gidin bu muhteremin kafasındaki adamlardan birini bana getirin.askerleri atlarlar tabaktan olan mekanizmalarına gelirler türkiyeye ilk önce egeye yanaşırlar bir bakarlar bir grup köylü bunlara dik dik bakmakta bunlar ilk önce durumu anlamaya çalışır eliyle barış işareti falan yaparlar ama çılgın egeli köylüler taş toprak çapa kürek bilimum tarım aracını bunlara atmaya başlarlar.bunlar hemen düşünür barış marış sittir edelim götü kurtaralım ve zıtt ordan uçarlar arkalarından garip kelimelerde duyarlar aslında "nası siitik laa" en çok duydukları laftır ama bilmezler ne olduğunu da önemsemezler zaten.

  sonra istanbul a gelirler şöle hafif bir boğaz turu hemen ardından tam şöle en afiilisinden bir yerde bir ufak açarlar biraz demlendikten sonra ilk hedefleri yıldırım mayruk a giderler bakarlar yıldırım mıldırım ama bunu biz kaldırmayalım alsak atmosferden çıkarken adam perte çıkıcak orda ölmezse zaten korkudan ölecek onu geçerler araştımalarını sürdürürler bir bakarlar cemil ipekçi ama adamın davranışları bir gariptir derler heralde bunun türü böyle sonuçta evren dediğin yerde insanı var allien ı var zıpt çekerler bunu tabak mekanizmaya ve macera başlar.
 • tamamen bilgi kultur eksikligi sebebiyle sorulmus bir sorudur. yoksa herkesce bilinir ki uzaylilar bilgisayar ortusu kumasindan yapilmis tulum giyerler.
 • 'insanlar neler giyiniktir?' peki diye düşündüren sonra da 'ne diyom lan ben!' etkisi yaratan sorunsal cümlesi.
 • 3. galaksi çağında postgalaktik darbe ile yönetime gelen tansuman'lı büyük orka'nın emri neticesinde vuku bulan hadisenin araştırma sorusu.

  şöyle ki:

  büyük orka bir gün galaksi ahalisine hitap etmiş ve kısaca: "soyunun!" demiştir. soyunma emri galaksinin en ücra köşesindeki yıldız sistemlerine, sistemlerin gezegenlerine ve gezegenlerin, kulaklarına-gözlerine (ya da yerine ikame edilen organlarına) inanamayan sakinlerine ulaşmış ve mecburen uygulanmıştır. çünkü tansuman'lı büyük orka bildiğiniz manyaktır. diğer manyaklardan tek farkı, galaksiyi yöneten manyak olmasıdır.

  söz konusu galaksinin arka sokaklarında, bir çıkmazda ikamet eden güneş nam yıldızın dünya payeli gezegenine bu bilgi ulaşmamıştır. zaten bu gezegene henüz legal yollardan hiçbir şey ulaşmamıştır. dünya ve üzerinde dolananlar, kendilerini evrenin merkezi olarak görmekten daha yeni vazgeçmişlerdir. ve fakat, evrendeki tek zeka oldukları sanrısıyla başları beladadır. onlar için diğer zekalar, ham hayaldir. düştür, kurgudur, yalan dolandır. uzaylı diye yaftaladıkları hayal de, çırılçıplak bir hayaldir. el değmemiş bir hayaldir. saf, yeni doğmuş ve her ne hikmetse yemyeşil bir hayaldir.

  evrenin cevap bekleyen sorularından biri de, işte bu çıplak hayal ile manyak gerçeğin nasıl olup da uyuştuğudur.
 • muhtemel aciklamasi olarak belki de insanligin tarihsel gelisim surecini goz onune alarak bir projeksiyon gerceklestirmek gerekirse;
  bilindigi uzere gunumuz evrim teorisyenleri ve de tarihcilerinin uzerinde birlestigi bir husus olarak insanlar eskiden ciplak dolasirlardi.zamanla kendini gelistirmeye baslayan insanoglu kiyafet denilen kavrami zaman icerisinde kesfetti ve de hayatinin ayrilmaz bir parcasi olarak kabullendi.kimi vakitler ise iyice giyinen hatta artik insan mi acaba icerisindekiler diye merak uyandiran kara carsaflarin bile icine girdiler.kamuoyunun kimi kesimlerince dark age de yasayan bu insanlarin omurleri basladi ve de bitecekmis gibi de gorunmezken modern olmanin kistasi mini etek ve de vucut hatlarini karsi cinsi cezbedecek bicimlerde sergilemek olarak belirlenmisken eger insanlik gerilemeye baslamaz ve de surekli bi bicimde ilerlemeye devam ederse yillar sonrasinda yihuuuu atik uygarligin dibine vurduk kic bas acmak serbestisi gelsin diye kivranan kimi tiplerde pek tabii ki bir yerlerden firlayip gundemi mesgul edeceklerdir.hal boyle iken ve de bizler uzayli dedigimiz yaratiklarin ya da organizmalarin veya aklimizin kavrayamadigi bir yasam formunun daima bizden daha gelismis bir medeniyet seviyesine sahip olacagini ya da olmasi gerektigini dusunurken bi bicimde gelismisler o zaman ciplaklar esitlemesini yaparak cevaplanabilmesi muhtemel sorucuk
 • "ya değillerse?" şeklinde cıvıtılası garip soru.
 • doğru şekli "uzaya çıkarken havlumuzu neden yanımıza almamız gerekir" şeklinde olması gereken soru.
 • genellikle bilim kurgu sinemasına ait bir klişedir (aynı türün yazınında bu dünya dışı arkadaşların özellikle giysili ya da giysisiz tarif edildiği örnekler aklıma pek gelmiyor). teorilere dalmadan, çok basit iki açıdan incelemekte fayda var:

  1- uzaylı yaratık, alien - e.t. fark etmez, ciddi bir tasarım istiyor. 90'lardan önce animatronik kukla, günümüzde de bilgisayar animasyonu yoluyla gerçekleştirilse de büyük bir çaba ve kılı kırk yaran hesap kitap sonucunda ortaya çıkarılıyor. nasıl yürüyeceğinden nasıl bir dokuyla kaplı olacağına, üzerine düşen ışığın gerçekçiliğine kadar bütün noktalarıyla kara delik gibi para emiyor. hal böyleyken kimse bu kadar çaba ve masraf sonucunda ortaya çıkarılan yaratığı giysiyle kapatmak istemez.

  2- giysi ya da kostüm, sinemayı dönemine en fazla bağlayan unsurlardan bir tanesi. mesela bunuel, gündüz güzeli'ni çektiği dönemde çok yaygın olan mini etek modasını elinin tersiyle itip filmindeki kadın karakterlerin klasik kesimli etekler giymesine karar vermiş. bundaki başlıca amacı da mini etek modası bir gün geldiği gibi gittiğinde filmin olduğundan da eski görünmemesini sağlamak. uzaylıları bir giysiyle tasarlamak, sadece filmi üç yılda eskitmekle kalmayıp uzaylı tasarımının da belirsiz bir gelecekte şaklaban gibi görünmesine yol açabilir. alien 1979'daki kadar ciddi ve korkutucu gelebiliyorsa bunda giger'in nefis organik tasarımının saklanmamasının büyük katkısı vardır. tamam, bir tür karınca sürüsünden bahsediyoruz ama kıt zihniyetli bir yapımcı kalkıp o hayvana acayip bir dış iskelet geçirseydi başımıza fraklı alien olup çıkabilirdi.

  star wars evreniyse kumaşa boğulmuş yaratıklarıyla çıplak uzaylı teorisine sağlam bir yanıt sayılabilir. ama oradaki uzaylıların ezici çoğunluğunun aslında tuhaf kafalı insanlar olarak tasarlanmış olmaları (balık kafalı olanı bile var yahu), kostümlerin de ming hanedanıyla bedeviler arasında bir tarza sahip olması sayesinde kurtarıyor. kısacası, zamansızlığı yakalamak imkansız gibi bir şey olsa da yakalamak için minimum çabayı göstermek bile doğru bir hareket.

  unutulmasın ki star wars episode iv a new hope için "modern" bir kostüm tasarımı yapılsaydı, daha 80 senesinde filme götümüzle gülüyor olacaktık. günümüzde adı bile geçmeyecekti, flash gordon'dan daha ciddiye alınan bir film olamayacaktı.