şükela:  tümü | bugün
  • sürükleyici ve eğlenceli kitap.

5 boyutlu bir ortamda yaşadıkları için dünyayı ve insanları kolayca gözlemleyebilmeleri iyi düşünülmüş. güzel hayal gücü. tabi 3. gözün neden evrendeki 4. dik eksenin algılanmasını sağladığını tam olarak anlamadım. neyse genel olarak beğendim ben. azar azar olaylar yaşanıyor (fibula kemirirken cerebruma yakalanmak), bu sırada da gezegenin ve içindeki toplumun tasviri devam ediyor (fibulanın ne olduğunun açıklanması). ve bu sırada

başlığı takibe aldım devamını bekliyorum.
  • başlığı ben de takibe aldım.
    his varsa tamam.. bakacağız.

duygu yaratıcılığımızın motorudur.
  • 10. bölüm itibariyle insanlığa yavaştan didaktik şekilde seslenmeye başlamıştır. böyle bir hikayenin sistem eleştirisine dönüşmesi güzel oldu. umarım gerçekçiliğini yitirme düzeyine gelmez.

çelişkiler gerçekçiliği baltalayabilir, yalan ve hırsızlık yok ama mesela polislik mesleğine (ya da hikayedeki adıyla plantlık) ihtiyaç duyuluyor. şimdilik bu bir çelişki sayılmaz sonuçta hırsızlık dışında suçlar da var, veya belki gezegenin doğal tehlikeleri vardır, fibulanın kendiliğinden yetişmesi gibi. ama sonuçta plantlara ihtiyaç duyuluyor, ne sebeple ihtiyaç duyuluyor gelecek bölümlerde görebiliriz diye umuyorum.