*

şükela:  tümü | bugün
 • leyla ile mecnun ve koroglu gibi azeri operalarinin bestecisidir.
 • gara garayeve de bir süreliğine üstatlık yaptığı naklolunan kişidir.
 • azerbaycan milli marsini besteleyen unlu muzisyen. leyla ile mecnun operasi musluman bir ulkede bestelenen ilk opera olarak tarihe gecmistir. muzikleri bazen agir folklorik ezgiler icersede donemin sartlarina gore oldukca ozgun ve coksesli motiifler icerir. bestelerine kendisi de soz yazdigindan ozellikle fuziliden yararlandigi bolumler oldukca etkileyicidir. meshur koroglu operasini premiyerinde, rivayet edildigine gore, herkes hacibeyov'u kutlayip 'boyle bir opera daha yazmalisin!' diye memnuyietlerini belli ederken stalin gur bir sesle hayir! diye seslenmis, kisa bir sessizlikten ve stalin'in begenmedigi korkusundan sonra , 'hayir, degil bir en az elli opera daha yazmalisin bunun gibi' diye memnuniyetini dile getirdigi soylenir. ayrica ezginin gunlugunden dinledigimiz meshur "gulcehre" parcasi arsin mal alan adli operada gecmektedir ve yorum ezginin gunlugunun yorumu ile aynidir tek farkla bu opera 1913 yilinda bestelenmistir. bu arada arshin mal alan operasi da o donemde gorucu usulu ile evlenmeye karsi olan bir eserdir ki o donemde genclerimizi kotu yola saptiriyor gerekcesi ile epey elestirilmistir.
 • (bkz: meshedi ibad)
 • çok büyük bir azerbaycan sanatçısıdır.
  sovyet egemeliğinde başlayan ruslaştırma dönemimden önce adının,
  üzeyir hacıbeyli,
  üzeyir hacıbeyzade
  ve de
  üzeyir hacıbeyoğlu olarak söylenip yazıldığı olmuş.
  sovyet döneminde ise ne yazık ki,
  üzeyir hacıbeyov olmuş.
 • cagdas azeri muziginin kurucusu sayilan bestekar. bu yuzyilin basinda, geleneksel azeri muziginin ve dogu'nun gizemli seslerinin hicbirini heba etmeden bati tarzinda coksesli bir muzik yaratmis.

  geleneksel azeri muzigindeki tek melodilik cizginin tersine, coksesli bir arayisa girismiş ve geleneksel muzigi dort perdeli bir harmoniyle yeniden yorumlamis.

  dogu da muzikli komedi gelenegini baslatan isim olarak da bilinir. hacibeyov ulkesi azerbaycan icin iki milli mars bestelemis.

  hacibeyov halklarin kardesligini soyle yorumlamis:

  hanlarindan zulumu gormus ermeniler gurculer
  baslayip isyana bizlerden gelip yardim ister
  ermeniler, gurculer, kurtler, bu zavalli lezgiler
  men getirdim bu cemaat yoldas olsun sizlere,
  han cefasindan kacanlar koy kosulsun bizlere
  elbir olsunlar bu yoksullar bizimle bir kere
  muttafik kuvvetle darbe indirek dusmanlara
  kan icen dusmanlara
  mahv eden dusmanlara
  zulm eden dusmanlara
 • hayatını anlatan 1981 yapımı 163 dakikalık üzeyir ömrü adlı filmi youtube'dan izlemek mümkündür. güzel bir belgeseldir.

  http://www.youtube.com/watch?v=ma8znpubz_y

  edit: link.
 • köroğlu operası'nın üvertürü adamı uçurur.

  http://www.youtube.com/watch?v=viuxulnuxuw