şükela:  tümü | bugün soru sor
 • okulumuz* müzik öğretmenlerinden mkc'nin de rol aldığı trt dizisi..

  bi bölümde bi kız diğerine chatten bahsediyodu, bi tanesi "nickin ne?" die sordu.. diğeri şöyle cevapladı: "kurbağa!"
  ben böle artık dumur olmu$tum, neyse kız sonra doğal olarak "nie?" demek durumunda kaldı.. "bilmem, aklıma o geldi" gibi bi cevap aldı..
  tam hatırlamıyorum son kısmını çünkü yarılmı$tım o esnada...
 • senaryosu gaye boralioglu tarafindan yazilan dizi
 • her bölümü *inanılmaz* olaylar ile dolu bir dizidir bu trt'ye göre. (bkz: gülesim geldi)
 • üzgünüm leyla dizisine hoş adını verenin ise dertliyim ruhuma hicranımı diye de bilinen çok başarılı sadettin kaynak bestesi olduğunu unutmayalım. ki bu üzgünüm leyla, mevlid gibi, ezan gibi başlayıp da birdenbire şenlenen; oynak, insanın kanını tutuşturan bir türküye dönüşen şarkıların en meşhurlarındandır. sebepsiz değildir aslen şarkının bu özelliği; uzunluk, ara nağmelerin bolluğu gibi başka cihetlerden de geleneksel türk sanat müziğinden ciddi biçimde sapması: ikinci dünya savaşı sonrasında müzikli arap filmleri çok moda olmuş, onlara türkçe sözlü müzikler yapılmaya başlanmış ve bu şekilde apayrı normları olan "film bestekarlığı" nam bir alan doğmuştur. bu şerait içinde sadettin kaynak bestekar, vecdi bingöl güftekar olarak pekçok film müziğinin altına imza atmışlardır, ki bunlardan ilki de leyla ile mecnun'dur. işte, üzgünüm leyla gibi, leyla bir özge candır gibi, "bir gündü leyla'nın yüzüne daldı" gibi, "leyla aceb neden ses vermiyor feryadıma" gibi içinde leyla (ve/veya mecnun) geçen nerdeyse tüm türk sanat musikisi eserleri bu ikilinin eseri, bu filmin müziğidir ve aynı farklı müziksel tarz göze çarpmaktadır.
  gerek sözlerin, gerek bestenin güzelliğinden olacaktır ki, çok sevilmiş, çok alıntılanmıştır dertliyim ruhuma hicranımı. misal, sezen aksu'nun notalarıyla levent yüksel'in sesinden dinlediğimiz orhan veli şiiri dedikodu'nun son dizeleri, "ya o, muallâ'yı sandala atıp, ruhumda hicranın'ı söyletme hikayesi?", sanmayalım ki başka bir şarkıya göndermedir. muallâ'nın söyleyip söylemediği muallâkta olan güzelim sözler ise şunlardır (mecnun'un leyla'ya haykırışıdır bu sözler hem, bu bağlamda dinleyelim, daha yoğun bir haz alalım):

  dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine
  inlerim, şimdi uzaklarda solan gün gibiyim
  gecenin rengini kattım içimin matemine
  sönen ümit ile günden güne ölgün gibiyim

  bahtımın yıldızı sanmıştım seni
  sensiz karanlıktır her günüm leyla
  her günüm leyla, her günüm leyla
  ayrılık, ayrılık, ayrılık
  mecnuna döndürdü beni
  dertliyim, dertliyim yürekten
  üzgünüm leyla, üzgünüm leyla,
  üzgünüm leyla, ah, ah, leyla

  sevda yaman bir çile, çekenler düşer dile
  ayrılık ölüm gibi, giden gelmiyor leyla
  gülüm, yaprağım soldu, gönlüme hazan doldu
  bir ömür harap oldu, onu bilmiyor leyla...
 • oldukça ağır bir tempo ile başlayan , "sevdaaa yamannnnn bir çilee" dizesi ile çoştukça coşan , daha sonra yine ağırlaşan manik-depresif şarkı. rahmetli zeki mürenden dinlenilmesi gerekir kanımca.
 • karakterleri arasında leyla, nihat güler, neslihan güler, orhan, yazgülü gibi isimler olan dizi.. güzeldi ama selçuk yöntem'in (orhan) diziden çıkmasından sonra bozdu..
 • ajda pekkanin en sevdigi tsm sarkisi olan ve konserlerinde cok guzel soyledigi sarki
 • öyle alışılagelmiş, bildik, başı sonu belli, sıradan parçaların yanından tüm haşmeti ile sıyrılıveren, ağır aksak başlayıp şenlikle devam eden, müthiş bir zirve ile yürekleri coşturan nefis beste.

  internette şöyle bir bakındım, bu şarkıyı temsil etmeli midir bilmem ama çok güzel bir ajda pekkan yorumu buldum, buyurunuz dinleyiniz, siz de mest olunuz.

  http://www.youtube.com/watch?v=tmixxm1x-mk
 • aşk acısı yaşamasanız da, sizi üzen ne olursa olsun efkarlanmanızı sağlayıp, perişan eden şarkı. öyle hareketli müziğine aldanmayın, dert sahibi eder..boşuna demiyor "dertliyim dertliiiyiiiiim yürekten".