şükela:  tümü | bugün
  • öğretmenlere 3 aylık tatillerini kasdederek “sefa yapıyorlar!” diyenlerin gözünden kaçan detaydır.

adamlar, askerin istikakından nemalanır, askeri kendi kişisel işi için kullanır, tek yaptığı anaokulu öğretmeni gibi erlere göz kulak olmaktır (çile çektirecek şekilde); ama 4 bin liranın üstünde maaşı da cebe indirir. üstelik lise diplomasıyla. çoğu da bildiğin kekodur bunların. hayatta bir baltaya sap olamamışlardır. devletin parasını yeriz yemeyen keriz mottosunu çok güzel yansıtırlar.

muvazzaf değillerdir. yani istedikleri zaman “ben bu işi yapmıyorum kardeş” diyip çekip gidebilirler. astsubaylar bunu yapamıyorlar; devlet doğuya git diyor, gidiyorlar. o yüzden bu uzman çakalları onlardan ayırmak gerekiyor. adamlara doğu görevi çıkar çıkmaz istifayı basıp çıkıyorlar. işlerine gelmiyor çünkü. bu dediğim de en yakın 3-4 sene sonra oluyor göreve başladıktan. 3 sene 4 bin lira aldığını düşün. senede 48 bin, 3 senede 147 bin lira yapıyor. nereden gidiyor bu para bu arkadaşlara?

-normalde benzin 3 lira ama sen 6 lira veriyorsun ya, ordan.
    -normalde sigara 2 lira ama sen 10 lira veriyorsun ya, ordan.
    -normalde ötv geçici vergiydi kaldırılcaktı ya, ordan.
    -ve daha nice yerden vergi olarak gidiyor.

tekrar söylüyorum; adamların tek yaptığı askerin istikakından otlanmak, kendi kişisel işleri için askeri kullanmak, hayatta bir başarı elde edemedikleri için eksik olan egolarını tatmin etmek, doğu görevi gelirse de istifa etmek.

siz hala ülkeye iyi nesiller yetiştirmek için 4 sene okuyan, üstüne kpss çilesi çeken, üstüne atanmak için senelerce bekleyen ve torpil arayan öğretmenlerin 3 aylık tatilleriyle uğraşın. çoğu da tatil yapmıyor 3 ay ha, pekiştirme kursları var, var oğlu var. adam o kursu vermese aldığı aylık yeterli gelmiyor. alsa bile uzman çavuştan az maaş alıyor.

sen eğitime değer vermezsen daha çok uzman çavuşlar yetiştirir bu ülke.

edit: okuma özürlü arkadaşlar için tekrar belirteyim; burda bahsedilen kesim uzman çavuşların %95’lik kısmı. cepheye gidip çarpışan uzman erbaşlar görevini yaptıkları için aldıkları parayı sonuna kadar hakediyorlar. bu yazdıklarımı anlayamayan kitleye kariyer önerim; tsk’ya başvursunlar uzman çavuşluk için. akıllı adam almıyorlar zaten.

edit 2: bir keko da yazmış; kim doğuya gitmeden yata yata para kazanıyor, ilk doğuya gitmesi lazım demiş. e ben askerliğimi yaparken 2 tane uzman çavuş tanıdım. zaten 2 tane vardı, 2sinin de ilk görev yeri. bildiğin bütün gün yatıyorlar, gözlerimle gördüm. adam “bana doğu çıkmadı, çıksa da biz muvazzaf değiliz zaten, vınn” tarzında cümleler kurdu. siz neyin savunmasını yapıyorsunuz arkadaş? sizin hayalinizdeki askerlik bu işin yüzde 5’lik kısmı. o kesimi de zaten ayırdım yazımda. önce bi bilgi sahibi olun yorum yapmadan. dünyadan haberiniz yok, gelip burda duyar kasıyorsunuz.

edit 3: hayır, öğretmen değilim. bir makamı korumak için o makamda olmama gerek yok. nasıl ki; cumhurbaşkanlığı sistemini de savunuyoruz, başkanlık istemiyoruz, bu da aynı. beyinle analitik düşününce yapılabilen şeyler bunlar.
  • ekşi sözlük geleneksel ögretmenlere , polislere ve askerlere sallama günümüz kutlu olsun. gün geçmiyor ki bir mal daha aynı şeyleri tekrar edip edip durmasın.

ya modlar bir bakın şuralara ya. ıyice foruma döndü amk yeri.
  • sadece şehit olanların rütbelerine bakarak bile anlayabilirsin bir şey yapıp yapmadıklarını
  • henüz askerlik görevini yerine getirmemiş çok aydın, çok erkek arkadaşlar bilmez ama bu sadece toplumdaki statüyle değerlendirilebilecek bir durum değil. sana o paranın iki katını verseler sen yine yapmazsın uzman çavuşluk mesleğini. evet birçok insan, hatta bazılarının deyimiyle herhangi bir baltaya sap olamadığı için bu mesleği seçiyor olabilir. hatta abaza bile olabilir. ama içinde memleket sevgisi taşımayan hiçbir insanoğlu bu mesleği para için bile yapmaz. askerlik yapanlar bu mesleğin ne kadar çekilmez olduğunu bilir. bakın her şeyi geçtim. zaten memleketçe en büyük hastalığımız bu. her şeyi geçmek. neyse soruma geleyim; her şeyi geçtim. hangi insan para için tatlı canını verir? bu sorunun cevabını iyi düşünün. biraz saygınız olsun.
  • (bkz: mal beyanı)
    hangi uzman çavuş doğuda 10 sene ön safta çarpışmadan batıya gelebiliyor diye sormak lazım bu uzuun uzun yazan dangoza. adam para kazanabilmek için hayatını riske ediyor, daha ne yapacak?
  • mesele ne kadar para aldiklari degil. bunlarin arasinda gercekten cok kalitesiz, capsiz ve ahlaksiz tipler mevcuttur. bildigin kirathaneden kalkip gelmis adamlar vardir. genellemeyeyim, cok duzgun olanlarini da tanidim.

erzurum’da astegmenlik yaptigim donemlerdi. bazi uzman cavuslar utanmadan sikilmadan gariban askerlerden sigara otlaniyorlardi. inanirmisiniz cok gariban erler vardi, misal adam devletin ayda bir verdigi asker harcini hic harcamayip ailesine gonderiyordu. zaten kus kadar bir para, garibanlar en ucuz kacak sigarayi alip iciyorlardi, bizim ultra comar uzman cavuslar o gariban erlerin sigarasina goz dikiyor. ölür müsün öldürür müsün. bir kac defa boluk komutanina sikayet ettim, en sonunda sagolsun yuzbasi herkesin onunde itin gotune soktu bunlari, bir daha gormedim sigara otlandiklarini.

bir olay daha var. hic unutmam bir kis gunu her yer karli. erzurum-kars yolu uzerinde bir superfresh kamyonu kaza yapip devrilmis. bolukteyiz, birisi gormus. haber verdi. bizim bu capsiz uzmanlar arabalara atlayip gittiler, bir tane subay ve astsubay gitmedi. dondurulmus patetes, sebze dolu kamyonu yagmaladilar. geldiklerinde arabalarinin bagajlari ve arka koltuklari dopdulu. dedim ki niye aldiniz ne yapacaksiniz bu kadar seyi? cevap hazir, yedigimizi yeriz, yemedigimizi satariz dediler. bak bu iste genel anadolu comari bakis acisi. namussuz, ahlaksiz insanlar. bunlarin alayi uzman olamasaydi asgari ucrete calisacak adamlardi, bir sans uzman olmuslar fakat esseklik baki olunca degisen pek bir sey olmuyor.

edit: afrin harekati deyip vatan millet sakarya kasanlar var. lan sonucu belli olan bir askeri operasyon, tabiki gidecek. buyuk bir savas olsun, bakalim kac tanesini cephede tutabiliyorsun.
  • senin eğitim, kamu istihdam sistemin 4 milyon gence 300 bin kadro açsın, sonra git anadolu'nun bağrında güzel bir maaş, gelecek hayali kurarak uzman çavuş olan veya olmaya mahkum edilen delikanlıların aldıkları ücrete çemkir. insanlar direniyorlar, direnirken ölüyorlar. çok nadirdir bile isteye bu yolu seçen, gerisi zaten gariban. ha savaşa, savunmaya harcanan parayı anlamsız bulursun, o ayrı mesele, ama o insanların yaşamlarına saygısızlık etme. asgari ücreti 3 bin yap, bak bakalım orduda bir tane adam kalıyor mu.
  • gençler inanın 10.000 lira da verseler %90'ınız bu işi yapamaz, bu vatan millet aşkı ve mesleği severek yapılabilecek bir şey.
    öğretmenliği herkes yapar, öyle ki sahte diplomayla bile yapan var tabi kalite tartışılır, ancak ne zaman nerede üzerine havan düşeceği ölümün ne zaman geleceği belli olmayan, bazı günler dağ başında zar zor uyuyabildiğin, operasyon zamanı günlerce sıcak çorbaya hasret kaldığın düşünülürse bu para hiçbir şey...

özetle, özellikle doğuda askerlik görevi yapmayanlar bu durumu kavrayamazlar.