şükela:  tümü | bugün
 • uzman onba$i ve uzman cavu$tan olu$an asker sinifi. en dü$ük rütbeli muvazzaf 'sker türü.
 • zorunlu askerliği sonrası isteğe bağlı olarak açılmış sınava katılıp kazandıktan sonra tsk bünyesinde görev alan kişilere verilen genel ad. rütbeleri uzman onbaşı, uzman çavuş, kıdemli uzman çavuş şeklindedir.
  (bkz: uzman onbaşı)
 • çaresizliğin resmidir. bir insanın bu mesleği seçebilmesi için, gerçekten hayatı boyunca herhangi bir yerde iş bulamayacağına inanması gerekir. bahriyeli olarak şu şekilde bir de gözlemim var bu adamlar acemiliğimi yaptığım iskenderun'da kralken, aslında bir nevi küçük yerin büyük adamı gibiyken yani astsubay statüsündeyken, usta birliğimi yapmakta olduğum gölcük donanma komutanlığında şoförlük, kapılarda güvenlik görevlisi gibi (bagaj kontrolü kart kontrolü vs) işlere verilmişlerdir. ters orantılı olarak da sevgimi kazanmışlardır, gölcükte sizinle sohbet eden adam yerine koyan nadide rütbelilerdir. bazı hakları sürekli gasp edilmekte sürekli üstlerine gidilmek suretiyle itinayla hayattan soğutulmaktadırlar. birçok rütbeliye göre askerliği de askeri de özellikle asker psikolojisini de iyi bilirler. kötü insan oranı subay ve özellikle astsubaylara göre daha düşüktür.
 • şu günlerde adlarının sıklıla şehit haberlerinde geçtiği,tsk'nın yapıtaşlarını oluşturan kahraman askerlerdir.
  kimileri tarafından ' yapabilecek bir iş bulamamış ve bu yüzden uzman erbaş olmuş' olarak görülse de askerlik mesleğinin gönüllülük esaslı yapıldığını bilmeyen andavallar tarafından sıklıkla aşağılanırlar.
  o değil de tsk içerisinde en çok ayrımcılığa,adaletsizliğe ve çağdışı uygulamalara maruz kalmalarına rağmen seslerini çıkartmamaları çok enteresandır.
 • birisi yüzünden sıkıntı çektim.
  bi üst rütbelisine gidip şikayet ettim.
  kuyruğunu kıstırıp gittiydi.
  resmen thug life yaşamıştım.
  bunlar thug life nedir diye de bilmezler.
  soran olursa anlatırsınız.
 • paralı askerdir.
 • son yıllarda polis, uzman, bekçi olma kriterleri vatan, millet, üniforma sevgisini sanki biraz teğet geçiyor gibi. belki de geçmiyordur.
 • uzman erbaşlardaki hava subaylarda bile yoktur. internette 1 tane subay, astsubay paylaşımı göremezsiniz ama asker, polis sayfaları baştan sona uzman erbaş paylaşımlarıyla doludur. amaç kız arkadaş bulmak