şükela:  tümü | bugün
  • migros'un et markası.

köfte, kebap falan çok başarılı. gözü kapalı alın.
  • geçtiğimiz haftalarda "2 paket alana 1 kg muz hediye" kampanyası olan, bu hafta da "2 paket alana 1 adet ananas hediye" diye kampanya çıkartan, migros'un hazır köfte-kebap markası. köfte ile tropik meyve arasında nasıl bir ilişki kurdular, neden böyle bir kampanya yaptılar anlam veremedim. insanları uzman kasap almaya ne kadar teşvik edeceği konusunda şüpheliyim...
  • t-bone, dana pirzola ve antrikotları aşırı lezzetsiz. hem de marine edilmesine rağmen lezzetsiz.

ama fiyatları ucuz.
  • hamburger köftesi paketli ürünler içinde bugüne kadar tattığım en iyi köfte. şu ara 360 gramı 10 lira, 2 tane alana 1 kilo muz hediye. kaçmaz.
  • "20 tl uzman kasap ürününe 10tl money hediye" kapsamında değerlendirme için ızgara köftesini denediğimiz ve kedimizle birlikte memnun kalmadığımız ürün. ikinci paketi pişirip sokaktaki kedilere vereceğiz.

hediye money almak için de öncesinde sms göndermek ya da kasiyere kayıt yaptırmak gerekiyormuş. tabi bununla ilgili herhangi bir uyarı olmadığı için money de kazanamadık. ürün kötü, kampanya yönetimi kötü.
  • hayatımda yediğim en çirkin kasap köfteydi. kıyma ve etten ziyade plastik yiyormuş hissiyatı verdi. migros kampanya yapmış 50 tl lik kırmızı et alınca 3 tl ye veriyorlar bu uzman kasap ürünlerini. dün akşam ki tecrübeden sonra değil 3 tl vermek bana 30 tl verseler yemem bu markanın ürünlerini bir daha.
  • görüntüsü kasap köftesinden baska herseye benziyor. mesela mücvere daha cok benzettim ben. diyelim ki mücver olmadı skoçbırayt bulaşık süngeri oldu, o da olumlu.
  • geçen gün olgunlaştırılmış dana pirzolasını merak edip aldığım ve az önce afiyetle yediğim marka. diğer ürünlerini denemedim ama pişirirken dikkat ettiğim şeyleri yazayım, illa ki faydası olacaktır:

1- eti aynı gün pişirmeyecekseniz, buzluktan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında bekleterek kendini salmasını bekleyin.

2- döküm tavayı maksimum ateşte iyice kızdırın. kızdığını anlamak için elinizin içini tavaya yaklaştırarak 5 saniye tutmayı deneyin, tutamıyorsanız kızmış demektir.

3- ateşi kısmadan eti tavaya bırakın ve 90 saniye tutun, sonra ters çevirip 90 saniye, sonra yine ters ve yan* çevirerek 90 saniye, son olarak ters çevirip 90 saniye tutun.

4- tam pişmiş sevdiğim için 6 dakika içinde gayet istediğim gibi piştiğini gördüm, içi kırmızı şekilde sevenler bu süreleri 60 saniyeye çekebilir.

5- et piştikten sonra tuz, kırmızı biber ve kekik karışımıyla süsleyin. isterseniz nusret usulü tereyağı eritip üstüne koyabilirsiniz.

afiyet olsun...
  • adam uzman kasap başlığına kendi et pişirme yöntemini yazmış. gastroenteroloji bölümüne de nasıl çıkardığını yazar artık.
  • başıma bir iş gelmeyecekse, hamburger köftesini oldukça başarılı bulduğum kasap. böyle sulu sulu, yağı, baharatı komple yerinde. bunu alıp hamburgerci diye açtığım yerde pişirip satsam, buraya başlık olur içi övgülerle dolar dükkanımın. o yüzden siz de gidin alın. bir de unonun premium susamlı hamburger ekmeğini alın, ekmeği hafifçe de kızartın. oh mis gibi hamburger.

ayrıca paketli olanlarını bilmiyorum, lakin açıkta satılan antrikotu kurtuluş-feriköy bölgesindeki tüm kasaplarınkinden iyi, virginia angus'un antrikotundan kötü, zaten normal, arada 2 kat fark var (pişmemiş de satıyor virginia). diğer yerleri bilemem. ama kesinlikle ortalamanın üstünde kaliteli sığırları var.

ps: mümkünse döküm tavada yapın.