• mesleki rütbenin ön ek alması ile diğer onbaşılarla arasına mesafe koyup onlara tepeden bakma çabası.
    bir nevi eziklik alameti
  • kâğıda bakmadan 10'a kadar sayabilen 'sker grubu.
  • ekmek kavgasi yuzunden, universite mezunlarinin bile olmak icin ba$vurdugu askeri personel. (gercektir, gazetelere yansimi$ti.)
  • onbaşılık mesleğini yalayıp yutmuş, uzmanı olmuş , pir olmuş insandır. saygı duymak lazım
  • her yerde bulunmayan hatta çoğu askerin bile hayatında 1-2 kere gördüğü bir tür uzmandır. şöyle diyeyim yaklaşık 7000 erin bulunduğu bir yerde bunlardan sadece 1 tane görebildim. uzman çavuş olanları daha makbuldur ve her yerde bulunurlar. tembel olanları astsubaylığa falan geçemeyince 40-45 yaşına kadar dağlarda tepelerde sürterler. nasıl subaylar astsubayları takmazsa astsubaylar da bunları hiç takmaz. genelde eğitim birliklerinde görülmeleri olasıdır çünkü astsubayların üşendikleri çök kalk işlerini hakkıyla yaparlar ve gösteririler.
  • ancak özel harekat taburunda gördüğüm, son derece hor kullanıldığı için 30-35 yaşında malulen emekli olmak zorunda kalan asker tipi.

saat gece'nin 2'si iken uyandırılıp karşıki dağa tırmanması emredilen ve üç gün sonra dönen asker tipidir.
  • bir kisim erlerin askerlige baslarken asti, cavusluk rutbesi aldiktan sonra ise ustu oldugu * fantastik rutbe. bizim takimda da bi tane olmasi lazim. ** nesilleri tukenme tehlikesiyle karsi karsiyadir.
  • kısa dönem çavuştan rütbesi yüksek değilmiş.bunu bilsem zamanında niye selam vermiyon lan bana diyen örneğine diyeceğimi bilirdim ben.çok pişmanım sözlük.
  • kısa dönem çavuşluğumda bölük subayı uyarana kadar komutanım çektiğim, daha sonra "ferhat onbaşım" diye seslendiğim rütbedir.
    adamın emekli olacağı meslek bu komutan çeksen ne olacak sanki. neticede bikaç zaman sonra uzman çavuş olacak. götümüz kalkmış işte.
  • bunları çok nöbet değişimine gönderdim. biri itiraz etti, ağzını kırdım. (bkz: asteğmeniz biz korku bilmeyiz)
hesabın var mı? giriş yap