*

şükela:  tümü | bugün
 • belirli bir alanda uzmanlaşmış otoriteyi simüle eden bilgisayar programı (bkz: expert system)
 • otonom bir karar verme mekanizmasini taklit eden sistem.. elindeki bilgiyle ce$itli durum ve ko$ullara uygun kararlar verir..

  q matic'ler basit uzman sistemlere ornek verilebilir..
 • çoğunlukla fuzzy logic ile inşa edilmiş sistemler. bunlara fuzzy expert systems da diyorlar.
 • uzman sistemlerin geliştirilmesi ve tasarımında, clips, son zamanların popüler ve etkin bir aracıdır. c ve java gibi dillere entegre olabilir.
 • (bkz: prolog) uzman sistem geliştirmede kullanılan bir başka dildir.
 • (bkz: uzman sistemler)
  (bkz: expert systems)

  insan bir uzmanın davranışlarını sergilemesi beklenen, bilgisayar sistemleridir. programlaması zordur. genel olarak kullanıcı arayüzü, bilgi tabanı ve karar verme mekanizmasından oluşur. kullanıcı arayüzü ile uzman sisteme bilgi girişi sağlanır. bu bilgi, bilgi tabanındaki if... then.... koşullarına göre kontrol edilir, karar verme bileşeninde yorumlanır, son olarak sistem tarafından cevap verilir. her yerde kullanılır. mesela bankaların kredi notu hesaplama sistemi uzman sistemdir. sizin geçmiş siciliniz ortak sistemden çıkartılır ve o bankanın local bilgi sisteminde ki koşullar çerçevesinde sorgulanır. eğer size kredi verebilecek şekilde olumlu bir karar verirse uzman sistem ne ala, parayı cebe atıp yolunuza devam edebilirsiniz. bankalarla alakalı siciliniz bozuksa yine aynı uzman sistem size kredi verilmesini onaylamayacaktır. bir bankanın size kredi verip, diğerinin vermemesi ya da verdiği maksimum miktarlardaki değişimin sebebi her bankanın kredi için oluşturduğu if....then.... kriterlerinin kendine özel olmasındandır. mesela bir banka 50 yaş üzerine kredi hiç vermezken, diğeri bilgi bankasına 50 yaş üzerini kredi vermek için uygundur diye ekleyebilir.

  bilgi tabanı oluşturulurken, bilgi mühendisi ve oluşturulacak konu hakkında uzman birisine ihtiyaç vardır. uzman bilgileri bilgi mühendisine aktarır. mühendis not alıp bilgi tabanına yerleştirir ve uzman sistemi oluşturur. en çok havacılık ve uzay, mühendislik, tıp, tarım, askeri bilimler ve ekonomi alanlarında kullanılır.