• bu haberler genelde şu şekilde tezahür ederler:

- uzmanlar uyarıyor! sıcak havalarda dışarıda kalmayın.
    - görüntü: meme, göt, göbek.

- uzmanlar uyarıyor! doktora danışmadan diyet yapmayın.

- uzmanlar uyarıyor! kalitesiz mayo almayın.

- uzmanlar uyarıyor! spor yapmak kalp hastalıklarına bire bir.

röntgen uzmanı herhalde arkadaşlar, bilemedim*.
  • türk ana haberciliğinin mottosu.
  • ana haberlerde sıkça duymaya alıştıgımız cümle, genelde haber metinlerini hazırlayanların
    kendi uydurduklari uyarilar.son olarak öss zamani "uzmanlar uyariyor" baslikli haberde:
    uzmanlar uyariyor : sınava gelirken kalem,silgi getirmeyi unutmayin seklinde cok gerekli
    bir uyari geldi.
    ayriyetten show tv'de de her gün sıcaklara dikkat uzmanlar uyariyor adi altinda plajlardan
    görüntüler yer almaktadir.
  • dunyanin cesitli yerlerinde, cesitli alanlarda uzmanlasmis gruplarin* insanligi hemen her konuda uyarmalariyla olusan durumdur bu...
    insanligin buyuk cogunlugunun pek te sklemedigi bu arkadaslar yine de canlarini dislerine takarak arastirmalarina devam ediyor bulduklari en ufak olguda insanligi uyarmayi borc biliyorlardir...
    misal, yazin 12.00-15.00 arasinda guneste kalmamamizi uyaran uzmanlar her turlu tatil beldesinde bu saatler arasinda gunesin altinda sere serpe manda gibi uzanmis kisileri gorunce elbet sinirleniyorlar ustelik uzuluyorlarda umursanmamak hos bisii degildir ne de olsa...
    ama ayni uzmanlar kosede golgede saatin 15.01 olmasini bekleyen bir vatandas gorseler oylesi sevinirler ki 1 kisinin onlari dinlemesi bile kafi bir mutluluktur onlar icin...boyle de hisli insanlardir iste bu uyarici uzmanlar*
  • uzmanlarin ne kadar tahrik edici insanlar olduklarini ortaya koyan kalip.

vatandas a: oyyyhhh kabardim.
    vatandas b: niaaahhhggg bi hos oldum.
    vatandas c: cok guzeeel beaaww
    vatandas d: ufffssshh

muhabir: evet sayin seyirciler gordugunuz uzere uzmanlar vatandaslari uyariyor.
  • kime göre, neye göre uzman olduklarını merak ettiğimiz kimselerin bizleri uyarması, bilgilendirmesi durumudur.
  • bir haber klişesidir. sabah akşam uyarırlar biz bilinçsiz halkı! ne adları vardır ne sanları. uzmanlar diyip bir köşeye atılırlar.

ben sizin yerinizde olsam adımı geçirmeyen hiç bir haber kanalına uzmanlığımı sunmam ne öyle bir dost gibi!

anonim kalman kuzum hep.
  • yazın da gelmesiyle yeni ilginç şeyler uyaracaklardır.
  • ozon tabakasi incelmeye basladiktan sonra ozellikle dikkatimi cekmeye baslayan bir haber basligi, bir ekol ekoludur bu.
    gunes enerjisiyle sarj olan bir insan olarak bu uyaran uzmanlarin (fesatlasma!) en cok "gunese o saatte cikin bu saatte cikmayin" uyarilari beni alakadar etmis ve gitgide moralimi bozmaya baslamistir.
    netekim onceleri "12 - 2 arasi cikmayin" iken yavas yavas "10 ile 3 arasi burnunuzu pencereden bile uzatmayin", "58 faktor krem surmeden 4ten once sizi disarida gozum gormesin", "vazgectim 300 faktor krem surseniz bile cikmayin gunese 6dan once" ve nihayetinde "siz en iyisi aksam 9da cikin gunese" seklinde mutasyona ugrayan bu uyarilar hakli uyarilar oldugundan; ve bir turk insani olarak uymayacagim hakli uyarilari duymak isime gelmediginden bu uzmanlarin sagda solda karsima cikacagina dair bir korku gelistirdim. (sensin paranoyak!)

efenim mesela saat oglen bir bucuk, ve siz kabak gibi guneste sapkasiz dolasiyorsunuz. ordan bir uzman firlayip "kardesim ben sana demiyor muyum dolasma bu sicakta, cilt kanseri olursun kafana gunes gecer!" diye sizi azarlamaz mi? azarlayabilir.

veyahut 40 yasinda bumburus olmus cildinize bakarken "oysa uzmanlar uyarmisti" diyebilir misiniz? diyebilirsiniz.

bu uzman denen sahis size "madem gunese ciktin bari yolda zakkum gorursen yeme, zehirli onlar" derse "manyak ulan bu" diyip kacar miyiz? kacabiliriz.

ben deli miyim? muhtemelen.
hesabın var mı? giriş yap