şükela:  tümü | bugün
 • kahvehanelerde yeni uretilen ozlu sozler ile verilen tez. genellikle kadinlar uzerine amdan gotten bilge gorunumlu laflardir.

  * kari milleti ford arabaya benzer lord eder gibi gorunur ama cok yakar.
  * kariya yuz vereceksen de sadece yatakta vereceksin.
  * artik ayip yorgan altinda da kalmadi erkekler tuvaletinde.

  gibi...
 • bildigim kadariyla terfi etmek ve uzman yardimciliginda uzmanliga yukselmek icin dpt, imkb, spk, dtm'de soz konusu olan tezdir.

  ayrica gerek kamu bankalarinda gerekse is bankasinda uzmanlik tezi degil uzmanlik sinavi uygulamasi vardir.
 • hem bir devlet memuru hem de yaptığınız işe özel yeterliliğinizi onaylayan bu tezin pratikte (maaşınızdaki artış dışında) geleceğinize hiç bir katkısı yoktur. ömür boyu uzman yardımcısı olarak kalınabilse, bu hakkını saklı tutarak uzmanlık tezi vermeyecek çok kişi olurdu. hizmet süresi yeterli olmamasına rağmen nasıl master'a gidilir, nasıl tayin kapılır; başka bir kurumda uzmanken bir diğerine nasıl tepeden genel müdür ya da daire başkanı olarak gelinir; kendinden önceki jenerasyon alt edilerek nasıl bütün terfiler, ödüller toparlanır konusunda doğuştan tezi eline verilmişlerin yanında, mesleki yeterlilik tezinin esamesi okunmaz.
 • konuyla ilgili olarak, (bkz: yüksek lisans tezi) (bkz: doktora tezi)
 • bilançosu aşağıdaki gibi olan tezdir:

  8 ay dişe dokunur ele avuca gelir hiçbir şey yapmamak;
  1 yılı aşkın bir süre kaynak okuması harici herhangi bir okuma yapmamak;
  1 yılı aşkın bir süre ne yapmaya çalışırsan vicdanındaki hani ben hani ben sesi;
  3 ay "eeeyeeettteeerrr bea" nidaları eşliğinde yazılmış taslakların birleştirilmesi;
  sinemayda, müzikti, fotoğraftı cümle hobinin dama atılan pabucu;
  ya veremezsem endişesi altında kurulamayan gelecek planları;
  ya verirsem umudu altında kurulan gelecek planları.

  bunca eziyete değer mi? değmezse yazmazdık mına koyim.
 • bazı yerlerde yüksek lisans tezinden bile zor olan tez çeşidi. bir alanda belli bir süre çalıştıktan sonra genellikle belli bir ünvanı elde etmek için hazırlanır. zor olduğu kadar öğretici bir çalışmadır.
 • tezi bitirip teslim ettikten sonra tez ile ilgili mülakat tarihini tırnaklarınızı kemirerek beklersiniz. tarih yaklaştıkça çeşitli rivayetler dolanır ortalıkta "kanunlardan da soracaklarmış", "hangi birim amiri geliyorsa kendi birimi ile ilgili sorular da soracaklarmış", "milletvekili olma yaşından tutundan cumhurbaşkanının görevlerine, şu an da bakanlık yapan kişilerin isimlerine varana kadar herkesi soracaklarmış"... zaman hem geçmek bilmez hem de bütün kulağınıza gelen bilgileri öğrenmek için fazla hızlı geçer. her sabah uyandığınızda başka bir sıkıntıyla uyanırsınız. bir gün mideniz ağrır, bir gün başınız, bir gün kocaman bir uçuk çıkarırsınız, bir başka gün her yanınızda sivilcelerle uyanırsınız.

  an gelir. mülakat tarihinde iki dirhem bir çekirdek mülakat yerine gidersiniz. akşama kadar oralarda sıranın size gelmesini beklersiniz. sıra size yaklaştıkça bildiğinizi de unutmaya başladığınızı fark edersiniz. kanundu, güncel bilgiydi, bakanlıkların görevleriydi derken kayış kopar. önünüzde bulunan kişinin içeri alınmasıyla panik had safhaya ulaşır. eller titremeye, vücut sıcaklığı artmaya başlar. kapı açılır ve çıkan kişi kapıyı kapatmadan içeri girersiniz.

  karşınızda müsteşar ve muhtelif genel müdürler. insan gibi düşünmemişsiniz ki onları, üstün güçlere sahip olduklarını düşünmüşsünüz. yorulacakları aklınıza gelmemiş. sabah 10.00'da başlayan ve 19.30 itibariyle hala devam eden mülakat sebebiyle bezgin bir surat ifadesiyle yüzünüze bakarlar. iki soru çıkar ağızlarından "kendini tanıt"... "tezini kısaca anlat". hepi topu yedi dakika sürer bu iki soruya cevap vermek. "başka sorusu olan var mı?" diye sorulur, "yok" diye cevap verilir. "peki teşekkür ederiz elektriklisandalye hanım, çıkabilirsiniz".

  "bu mudur?" diye düşünüyorum dünden beri ve bu sabah artık ikna oldum. budur.
 • 657 de yapılması planlanan değişiklik ile artık gerek kalmayacak olan tez çeşidi. en son uzman maaşlarının eşitlenmesi ile vasıflı uzman yardımcısı sayısı bir hayli azalan üst kurullarda, tez zorunluluğun ve dil şartının kaldırılması ile seviyeyi iyice düşürecekler anlaşılan.
 • bankalarda da vardır bundan.
 • tipta uzmanlik tezlerinin pek cogu vasat duzeydedir.