• aile eşrafından 542342343 yıllık rakı ve türevleri içicisi olan dayım ile oturmuş peynirin,kavunun ve sigaranın dumanının eksik olmadığı rakı masasında sorulur;

-uzo denen mereti nasıl buluyorsun dayı ?
    -rakıya kıyasla mülayim bir içkidir.

tek cümle ile özeti budur efendim ..
  • raki daha iyi, off raki kulturum on numaradir, yok raki raconu zart zurt diye ibibik ibibik konusan hemserime (izmir) bundan koydum mezenin yaninda. şişe ve marka gostermedim. 4 posta icti. nolum raki da ne guzeldi be sagolasin dedi gitti gecenin sonunda.

hic bu ne, bu farkli, tadi acayip falan demedi.

raki raconu diye artis artis konusanlar rakidan en az lezzet alan ve en az anlayan adamlardir bu dunyada.

uzo farkliymus da bilmem neymis de. ulan sanki rakinin da 1 çeşidi var ulkede. en az 15 bambaska lezzet raki var lan ulkede.

yeni raki ile tekirdag altina ayni diyenin amina koyim ben.

bu uzo da rakinin cesitlerinden biri. onun da kendi icinde markasina gre farkli lezzetleri var. ama genel anlamda illa bi siniflandirma yapilacaksa eger tekirdag altin serisi gibi dusun uzoyu. rakinin kalitelilerindendir uzo.

kopek olduren sinifindan degildir yeni raki misali.
  • yağ gibi akıyor namussuz.
  • bildiginiz raki olup memleket hasretine birebirdir.
  • kesinlikle rakıya göre içimi daha hafif olan bir içki.

anasondan tiksindiğim için, ilk rakımı geçen sene içmiş bulunmaktayım ve halen rakıyı bol sulu olarak içebiliyorum.

fakat uzo öyle değil, alkol oranı %40 olduğu halde hiç ağır bir içki değil, az anasonlu,bol baharatımsı çok güzel bir tadı var.

rakıyla arası olmayanlara şiddetle tavsiye edilir.
  • tat olarak yaş üzüm rakısına benzemektedir, bulamazsanız üzülmeyin. hatta büyük sözü dinleyin alkol içmeyin üzüm yiyin.

içiş yöntemi olarak rakı ile aynı yöntemle, su ilave edilerek veya edilmeyerek tüketilebilmektedir. başta da belirttiğim gibi büyüklere saygı önemlidir, fazla çeşit her nevi alkolü bozar, yine de (ara: ouzo).

ayrıca şalgamla denemek isterseniz çekinmeyin, pis kaka yunanlılar baklava-kahve ve wipe out gibi rakımızı da sahipleniyollaar; allaallaallaall..
  • mis gibi anason kokan, tatlı ama hafif gırtlak yakan keyif içkisi.
    mevsim yazsa, yanında buzuki sesi, karşında masmavi deniz, tabakta beyaz peynir varsa, hasret çeker gibi aşkı aratır.
  • 2 lt lik olanı 6 euro cıvarı alınır.genişçe bir kaba konulur.üzerine bir 70 lik yeni rakı koyulur.karıştırılır.ufak rakı şişelerine paylaştırılır.35 milyona 5-6 şişe ufak rakı elde edilir.bununla da bir hafta babalar gibi rakı içilir.
  • rakidan daha lezzetlidir desem muhtemelen linc edilmeme neden olacak icki. ama ahmed arif'ten mülhem diyorum ki: "vurun ulan vurun ben kolay ölmem".

vallahi benim alıştığım damak tadi budur. biz yeni rakiyla degil bogma rakiyla büyüdük efendim. uzo da, mastika da, italyanlarin grappa'si ve almanlarin obstwasser'i de hep bogma rakiyla benzer aromaya sahip ickiler, dolayisiyla ayni damak tadina hitap ediyorlar. bazi türk rakilari da oldukca lezzetli, fakat bizim gönlümüz baska seylerden yanadir...

simdi muhtemelen uzo'nun düşük alkol oranina takilan, icmeyi sidik yarisi zanneden bazi kompleksli tipler damlayacaklar hemen, "ama raki yuzde bilmem kac alkol, erkek ickisi vs vs" diye. sen git damardan saf alkol al canisi. keyif ehli misiniz yoksa junkie misiniz arkadas...tabi böyle sacma argumanlardan bagimsiz, sirf damak tadina uydugu icin raki tuketenlere diyecegim birsey yok elbette, arada sevdigim markalara denk gelince ben de yapmaktayim. her neyse efendim, agzimizin tadi daima yerinde olsun. şerefe!
  • yunanlilarin rakisi
    anasonu biraz daha fazla
    nasil icilecegini ogrenemedik, su katilmali mi katilmamali mi ya da ne kadar katilmali bilemedik
hesabın var mı? giriş yap