şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tekelin kurulduğu yıllarda bandrol ödenerek imal edilip satılan bir özel sektör rakısı.
  ancak bu rakının bir özelliği var. zamanın meşhur şairi hüseyin rifat üretiyordu. ürettiği bu rakının etiketlerinin üzerine kendi yazdığı dörtlükleri bastırırdı :

  o kadar tatlı ve hoştur ki rakım
  iki zıkkımlanırım bir satarım.
  bunu takdir ederek her içenin
  canının üstüne canlar katarım !

  halis-üd-dem bir üzüm mahsulüdür,
  saf bir meydir, bunun bir şişesi
  derdi eksiltir; hele hergün içen
  kimsenin kalmaz gönül endişesi !

  bir görüşte namımı mirim, deme :
  "kim bu mahluk-ı acip, aya neci ?"
  bulamayınca şairiyetten gıda
  oldum işte ben de bi meyhaneci !
 • kaş'taki muazzam tatlar sunan salaş mekandır. deniz ürünleri kokoreci ve süte yatırılmış dil balığı spesyalleridir.
  ayrıca nejat işler'in işletmeye ortak olduğu dedikoduları vardır.
 • daha kaş'a gitmeden, gideceğim gün için rezervasyon yaptırtacak derecede keyiften çatlatan mekan.
 • kaş'taki en ünlü meyhanelerden biridir.mekanın kalitesi çalışanlarının kalitesi bir başka arkadas.eh-li keyf sunumu bile sizi olduğunuz yere gömüyor.çalan müzikler,mezeler(tamamı) harika..gel gelelim spesiyallere , ara sıcak olarak balık kokoreç(sunum ve lezzet süper) ve ana yemek olarak sütte dil balığı.sütte balık olur mu demeyin adam yapmış ve 10 numara olmuş. bu mekana giderseniz deneyin zatende başka bir balık yemeyin (test edilmiş ve onaylanmıştır.)
  hernekadar balık ve ara sıcak seçenekleri kısıtlı olsada bu saydıklarımı okadar mukemmel yapmışlar ki başka bişeye ihtiyacınız olmaz.
  kaş'a giderseniz bu mekana kesin uğrayın fakat rezervasyon yaptırmayı unutmayın.tatlı kısmında zayıflar tatlı ihtiyacınızı sahilde waffle yiyerek giderin derim.
 • men-i müskirat kanununun kalkmasından sonra piyasaya çıkan rakı markası. zamanın meşhur taşlamacı şairi hüseyin rifat tarafından üretilmiştir. zamanına göre hayli cesur sayılan almanya'da yaptırılan çok güzel bir etiketi vardır. kadeh kaldıran sol göğsü açık kadın silueti şeklinde bir üzüm salkımı ve her tanenin üzerinde bir güzel kadın portresi vardır.

  http://rakiliblog.files.wordpress.com/…izliraki.jpg
 • kaş'ta bulunan, hiçbir mezesi ya da yemeği olağanüstü olmayan, ambiansı ile işi yürüten bir mekan. çalan müzikler, mekanın bohem ya da hafif grek havası insana ortalamadan farklı bir yerde olduğu hissiyatı veriyor ancak bunlar çok önem arzetmiyorsa hemen bitişiğindeki bahçe balık'a gidip bol miktarda ahtapot ızgara yemenizi tavsiye ederim. aynı para ile daha güzel yemek yersiniz.

  ben birden fazla gece kalacaksam bir gün üzüm kızı bir gün bahçe balık yapıyorum, öyle tavsiye ederim.

  not: ikisine de yüksek sezonlarda rezervasyonsuz gidemezsiniz. rezervasyondan kastım sabahından aynı akşam için aramak değil, bir gün önceden aramak gerek en az.
 • kas'ta bulunan, levrek marine haricinde hicbir mezesi ya da yemegi olaganustu olmayan, ambiansi ile isi yuruten bir mekan. rakiyla birlikte default olarak insanlara gelen yan masada geçen konuşmaya katılma ihtiyacınin ete kemige burunmus halini bulabilirsiniz burda, eglenceli.
 • gümüşlükte açılan yerine bu yaz gittim.

  ----vedat milor mode: on------------

  gümüşlükte kalmıyorduk dışarıda yemek yiyeceğimiz de bir gecemiz vardı bodrum civarında, nejat işler'in tweetiyle haberdar olmuştuk mekandan.

  neyse koyulduk yola gümüşlük'e vardık çarşıyı da bulduk ancak ona soruyoruz buna soruyoruz bilmiyorlar

  - yok abi burada meyhane falan buyrun buraya diyen hanutçular dolu etraf

  neyse sonunda telefon edelim dedik bir numara bulduk tarif ettiler, o tarafa doğru yürürken çeşitli mekanlar vardı çoğu da kalabalıktı sonra salaş bir restoranın önüne geldik , tabela falan zaten yok, sadece bir masa doluydu, ağaca asılmış 2 tane de fotoğraf vardı birinde ataürk'ün elinde sigara olan fotoğrafı diğerinde de aynı masada ilhan selçuk, uğur mumcu ve aziz nesin in rakı içtiği bir fotoğraf. kesin burasıdır dedim aradığımız mekan.

  velhasıl kelam üzüm kızı orasıymış o dolu olan tek masada zaten personelmiş, neyse biz girdik geldik falan dedik. oturduk. diğer mekanlar gibi kapıda karşılanmadık kolumuzdan tutup zorla içeri de sokulmadık ama içerideki insanlar çok kibardı.

  misafirliğe gitmişiz gibi hissettik, sonra mekanın sahibi olduğunu öğrendiğimiz ve telefonda konuştuğumuz enteresan saçlı abi geldi, hoşgeldiniz telefonda benimle konuştunuz bendim falan dedi, çok iyi bir ses tonu ve türkçeyle.

  mekanda hoş müzikler çalıyordu her ne kadar diğer mekanlarda çalan yüksek ses buradaki müziğe tecavüz etse de duyuluyordu, çok kalabalık olmadı bir kaç ünlü tip geldi o kadar muhtemelen onlarda mekanın sahibinin tanıdığıydı.

  yemekler güzeldi, tavsiye ettikleri birkaç meze oldu onlardan yedik, ucuz değildi ama çok pahalı da değildi.

  sözün özü oralara yolunuz düşerse ve hala açıksa mutlaka uğrayın.

  ----vedat milor mode: off------------
 • akyaka'da bulunan meyhane.

  ilk olarak; geçen yaz akyaka'ya gittiğimizde bir şeyler bizi bu mekana çekmişti. gittik, oturduk. doğru kelimeyi bulamıyorum belki ama çok hoş, salaş bir havası vardı. öğrendiğime göre mekan da geçen sene açılmış. son 2 gecemizi burada geçirmiştik.

  bu yaz akyaka'ya giderken kafamda burada oturmak ve 2-3 gecemi geçirmek vardı. ancak bu sene işletmecisi kendisini dinlenmeye çekmiş, servis ve mutfak için bir kaç personel almış. ondan mıdır bilmem maalesef o hava kaybolmuş, standart bir meyhaneye dönmüş.
 • akyaka gibi bir yerde dondurulmuş karides ve kalamar sunan görünümü çok tatlı salaş meyhane havasında olup lezzet olarak sınıfta kalan vasat mekan. bunun yerine babiş balık evini tavsiye ederim , hem beğendiğiniz şeylerin tarifini bile veren güzel bi işletmeciye sahip kendisi :)