şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tiki ege lehcesinde uzumcuk
  (bkz: uzum)
  (bkz: aki)
 • japon anime kahramani (bkz: naruto)'nun ilk adı... uzumaki naruto
 • 2000 yılı yapımı, higuchinsky isimli yönetmenin ilk uzun metrajlı film denemesi olan japon korku filmi.

  filmimiz minik bir japon kasabasında geçiyor. kirie ve shuichi çocukluk arkadaşıdırlar. yalnız birinin erkek diğerinin dişi olmasından kaynaklanan, ama bir türlü dillenmeyen bir sevgililik durumları da söz konusudur. tabii ki bir korku filmine konu olduğu üzere kasabamızda enterasan olaylar vuku bulmaktadır. kasabadaki insanlar anlamsız bir şekilde spiral şekillere karşı dayanılmaz bir ilgi duymaya başlarlar. kirie ise etrafında olanlara karşı bir yorum getiremez. olaylar onu nereye doğru götürürse, o tarafa doğru sürüklenir. olaylar gelişir.....

  aslında filmin insanı rahatsız eden güzel bir atmosferi var. başarılı. ama senaryo için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. filmin hiçbiryere gitmemesi en büyük handikapı. spiraller hakkında filmin başında ne biliyorsak (ki hiçbirşey), film bittiğinde aynı miktarda bilgi sahibiyiz (hala hiçbirşey). "insanlar neden spirallere ilgi duyar?" filmin ana sorunsalı bu sanırım. belki de japonyada böylesi yaygın bir rahatsızlık vardır ve yönetmen de bu toplumsal yaraya parmak basmak istemiş olabilir. bunu bilemiyorum (ki bu benim cahilliğim). ama bu konuda beni bilgilendirmediği için senaristi ve pasif kaldığı için yönetmeni sorumlu tutuyorum.

  uzumaki için özet olarak şöyle söyleyebiliriz:
  spiraller hakkında bilgi almak istiyorsanız bu film doğru bir kaynak değil.
  yok ben birbuçuk saat "aster noluyo lam burada?" modunda aval aval ekrana bakmak istiyorum diyorsanız doğru adresdesiniz.
 • japoncada spiral ya da girdap anlamına geliyor bu kelime.
 • junji ito tarafından yaratılan, yazılan ve çizilen manganın ismi.
  avrupada "spiral into horror" altbaşlığı ile yayınlanmıştır.
 • oyuna benzeyen bir film..

  --- spoiler ---
  neredeyse her karede bir spirale rastlamak soz konusu.. zaten olay bahane, asil olan sey goruntude spirali yakalamak.. yani filmi birakip, "acaba hangi sahnede, nasil spiralli bir sey var"i bulmaya donen bir oyuna baslayabilirsiniz.. ilk baslarda bu spirale benzeyen objelerin, unsurlarin alti fazla cizilmiyor gibi.. yani sonuna gore cizilmiyor.. yoksa kabak gibi basta da sumuklu bocegin kabugu, comlegin yapilarkenki spirali vs. var.. fakat dikkatli izleyenler gorecektir ki filmin basinda havada, sag ya da sol ust kosede de spiraller ciziliyor.. mesela gozluklu oglan, evine giderken de sol tarafta bir tas var spiral bicimde.. bu arada kizla, oglanin bulustugu yerde-toprak zeminde yani- teknik bir hileyle "spiralli" bir hareket yaratiliyor ama fazla dikkatli olmak lazim bunu fark etmek icin..

  fakat bir noktadan sonra yonetmen ve senarist acaip ucmuslar.. spiral sekle sahip olan seylerin listesini hazirlamislar sanirim.. mesela kizla, oglan, oglanin annesini hastanede ziyarete giderken -anne, babanin spirale kafayi takip intiharindan sonra kafayi siyirmistir, spiralli her hangi bir seye dayanamaz- parmaklarinin iclerini ve kafa derisini yuzer -merak etmeyin, bunlar filmde pek gosterilmiyor, yani cok kanli bir film degil aslinda-, eldiven ve sapka takarlar.. "spiralli yerlerini" gostermemek icin..

  bunun yani sira film absurt hallere de burunuyor.. mesela gozlerin de spiralli bir yapiya sahip olmasi vs.. ve ardindan gozlerin portlemesi.. ha bunlarin yani sira, film ciddiyetinden odun de vermiyor isin garip yanı.. yani korku-komedi degil de korkuya devam demisler.. filmde bir lanetten soz ediliyor.. bir yilan, gol vs.'ye deginiliyor ama sonucta bir sey aciklanmiyor.. zaten aciklansa kac yazar, film bunlarla ilgilenmiyor ki!
  --- spoiler ---
 • manganın ilk birkaç bölümünün ufak değişikliklerle rastgele birleştirililmesiyle oluşturulmuş öylesine bir film. izlerken az çok zevk aldıysanız, "aa bak şu güzeldi aslında" dediğiniz yerler varsa, mangasını okumak junji ito'nın yerle bir karizmasını biraz toparlayacaktır gözünüzde.

  spirallerle ilgili kafanıza takılmış şeyler de cevap buluyor elbette.
 • naruto adlı animenin baş karakteri olan narutonun aile adı, yani soyadı. ancak japonlar da "veli oğlu ahmet" der gibi öne aile ismini koyduklarından uzumaki naruto olmaktadır ibişimizin ismi.

  --- spoiler ---

  uzumaki soyu, narutonun anne tarafıdır. narutonun babası dördünce hokage olduğu için ve, muhtemelen, bu insanlardan saklandığı için narutoya da minato değil uzumaki ismi geçmiştir.

  --- spoiler ---
 • 100. entry'm olsun istediğim onuncu nesil çaylak...

  aynen söylediği gibi, "ışığıyla doğmuş" bir bünyeyi karanlıklara sürüklemiştir yokluğu. en sevilen, en özlenendir. mutlu olması en çok dilenendir.
 • naruto evreninde geçen, senju'yla uzaktan akraba, whirlpool ülkesinin eddy köyünden bir klan. uzumaki naruto, ana tarafından bu soya bağlıdır.

  --- spoiler ---

  ninja savaşlarının sonucunda ortadan kalkan bu ülkeden kyuubi'ye jinchuuriki olsun diye getirilen iki kadın ninjadan ikincisi de uzumaki kushinadır -yani uzumaki naruto'nun anası, namikaze minato'nun karısı...

  --- spoiler ---