1. 3 adim atlamanin adım sınırı olmayanıdır, koşulur, çizgiye basmadan, çizgiyi geçmeden uçulur ve konulur, yakışır.
 2. insandan gülle yapmak gibi tuhaf bir spor dalı. gülleden tek farkı, kendi kendinizi ışık hızıyla bir yerlere atmanızdır.
 3. üç adımda uçmayı becermek.
 4. atlayıcının yatay platformda koşarak kazandığı hızı, iyi ve amacına uygun bir sıçrama ile dikeye aktarması esasına dayalı olimpik atlama sporu.
  atlayıcının, sıçradıktan sonra yere konuncaya kadar havada geçirdiği evrede vücudunun aldığı pozisyon da atlama tekniği olarak ifade edilir.
  günümüzde atletlerin kullandığı 2 tür atlama ceşidi vardır. bunlar;

  1 - hang- asılma - tekniği,

  2 -hitch - kick - adımlama - tekniğidir.

  uzun atlamada 8 metrenin üstüne çıkan ilk atlet, uzun atlamayla birlikte 4 dalda birden altın madalya kazandığı berlin olimpiyat oyunları'nda yaptığı 8.06'lık derecesiyle jesse owens 'dır. uzun atlamada türkiye rekorları ise erkeklerde 8. 08 ile mesut yavaş' a, bayanlarda ise 6. 52 ile mirela renda' ya aittir.
 5. bazı avrupa ülkelerinde 9-10 yaşalarından itibaren teknik eğitimi verilmeye başlanan spor dalı. adımlama tekniği daha zor olmasına rağmen 11 yaşlarında çocukların bu teknikle 5 metrenin üzerine rahatca çıkabilirler. uzun atlama bir nevi koşarak teknik sıçramadır, malesef atletizimin her dalında olduğu gibi tüm yıl boyunca çalışıp 5 saniye içinde tüm performansınızı kanıtlamak zorundasınızdır.
 6. 19 mart 2008 çarşamba sabahı manisa organize sanayi bölgesindeki bir fabrika havuzunun üzerinden atlamakla alakalı turgay kibar ın serkan çınar ile girdiği iddaa sonucu 100 yeni türk lirası kazandığı, ayrıca serkan çınar ın unutamadığı ve keşke ben de atlayabilseydim dediği bir spor dalıdır.
  aynı zamanda turgay kibar ın kazandığı 100 ytlyi çatır çatır yemesine sebep olan güzel bir gelir kapısıdır.

uzun atlama hakkında bilgi verin