şükela:  tümü | bugün
 • twitter'da dolasan bilgiler ve ankaradan alınan kulis bilgilerine göre 88 ve 89lular icin bedelli askerlik calısmaları an itibariyle devam etmekte, komisyona mayıs sonu geliyor olacak. paralelde uzun dönem askerligin de 9 aya indirilmesi planlanıyor.

  bedel 18-20bin tl civarı, ekim ayında ise yasalasmasını bekliyoruz.

  erdogan bu pazar gencler üzerine konusma yapacak, bedelliye deginmeyecek ama bu sürecle beraber askerlik calısmaları bu ay hız kazanacak yaz cıkısı sonbahar gibi bedelli ve askerlik yasası revizyonu yapılacak.

  kaynak: twitter, danısmanlardan aldıgımız kulis bilgileri vs.

  not: bugün bedelli askerlik platformu tarafından twitter'da 20.30'da tt calısması var. yapman gereken basit: twitter'a gir, bedelli askerlik yaz ve cıkan tag'i kullanarak onlarca tweet yaz. hepsi bu.
 • (bkz: twitter)
  (bkz: kulis bilgileri)

  de hastir lo.
 • bir tane delikanlı da çıkıp kısa dönemi daha da kısaltalım demiyor anasını satıyım
 • siz koprude cocuklarin bogazini kestiginizden beri kimse gitmiyor zaten. ister 9 ay yapsinlar ister 3 ay farketmez. vatan savunmasi denen duyguyu oldurduler.
 • profesyonel askerlik icin de bir adım olabilir. 2016'dan beri gitmeyenlerin askere gideceklerin maasını ödeyecegi bir sistem konusuluyor.
 • peşin not: alttaki entry kimseyi hedef göstermez ve hiçbir etnik gruba saldırmaz. tamamen kendi düşüncelerimi içerir.

  şu zamanda olduğunu düşünmediğim.

  askerliğin tamamen paralı askerliğe dönüştürülmesine de karşıyım. askerliğin kalkacağını hiç beklemeyin. bu dediğinizin olması için, hiçbir terörist tehlikesiyle karşı karşıya kalmayan bir ülke olmamız gerekiyor.

  ama amerika? amerika dünyanın en güçlü gizli servisine sahip ülke. hatırlıyor musunuz bomba türkiye'de bomba patladığı zamanlarda vatandaşlarını nasıl uyardığını? bu adamlar dünyanın öteki ucunda ve burada patlayan, patlayacak bombalardan haberleri var. ayrıca amerika'da eli silahlı, dağlarında dolaşan bir terör grubu yok.

  en azından rusya gibi bir askerlik sistemi getirilebilir. rusya'da üniversite okuyan kişi isterse askere gitmeyebiliyor. sistemi duyduğumda çok hoşuma gitmişti. gerekçe olarak, gençleri iş hayatına erkenden sokmak ve tecrübe etmelerini sağlamak. tabi isteyen yine askerliğini yapabiliyor (12 ay olarak. herhangi bir ayrıcalık yok). ne tecrübesi var ki, yeni mezun birini, kısa bir süre eğitim aldığı gerekçesiyle, 20 yıllık uzman çavuşun komutanı yapıyoruz?

  türkiye'de de üniversite mezunlarına tecrübe etmeleri için devletin bir iş imkanı sunması güzel olmaz mı?

  gelelim asıl konuya... askerliği paralı askerliğe çevirirsek kim gidecek askere? internette gördüğünüz, günde en az iki defa komando videosu paylaşan çocuklar mı? hiç sanmıyorum. hepsi anti militarist olacaktır emin olun. bir ülkede zorunlu askerliğin tamamen kalkması, o ülkede savaş ve terör tehdidinin olmaması gerekir. ki bu bizim ülkede bir yüz yıl daha zor gözüküyor.
 • profesyonel olursa kim askere gidecek diyen arkadaslar, son 2 senede onbinlerce sözlesmeli er istihdamı yapıldıgını ve acılan ilanlara talep patlaması oldugunu kacırıyorlar.

  zorunlu askerlik bitmeyecek, sistem gitmek istemeyenlerin gitmek isteyenlerin maasını fonladıgı bir cözüm getiriyor. düsünsene, lise mezunu 20 yasında adamsın anadolunun kücük bir sehrinde is cıkarsa calısıp cıkmazsa yatıyorsun. 2000tl civarı maasla askeriye gel kıskada pas cek yap, yemek pisir kısaca hizmet yap dese gitmez misin? sadece 9 ay?

  binlerce isci genc adam su an para ugruna ortaasyada arabistanda ailesinden uzakta konteynırlarda yatarak insaatlarda calısıyor, tanıdıgım cok insan var. hal böyleyken, devlet dairesinden hallice askeriyede kim neden calısmak istemesin?

  aynı mantıkla devletin polis zabıta da bulamıyor olması lazım. durum ortada.