şükela:  tümü | bugün
  • bak, ilk iş bu sözü aklından çıkarma!

"tavuk sersemken sikilir."

sen oraya gittiğinde ağızları kulaklarında kapıda karşılayanlar olacak seni. sanma ki, sana bayılıyorlar da, yolunu gözlüyorlar. bunu yapıyorlar çünkü adına "sıracılık" denen sistem gereği ilk geldiğinizde yeni tertipler olarak 3 ay kasacaksınız, eskiler tatil yapacaklar. bunun için heyecanlılar. kurtuluşsunuz, onlar için.

o ilk gittiğin nispeten kasvetli dönemde hayalet olmayı iyice öğren. kendi kendine ya da fazladan sorumluluk alma. verilen işini yap ama hızlı yapma, sana verilen süre 1 saatse 1 saatte bitir. ortalıkta "elimden her iş gelir, amına korum" modunda dolaşma. bu dönemde iş bitmez, sen yaptıkça, daha bir yüklerler sırtına. sonrasında da bu devam eder, bitmez. bunu aklından çıkarma.

2) kısa dönemler

bak, başlarda uzun dönem askerlere pek güvenme. gittiğin yerde kısa dönemler varsa, yanaş yanlarına. "abi" demekten çekinme. onlar orada misafir gibi olduklarından alt devre, üst devre gibi muhabbetlerle alakaları olmaz. keko olmayanları mutlaka yardım eder size. birlikle, bölükle ilgili önemli bilgiler verirler size.

"hay sikerim, biz 15 ay yapıyoruz, onlar 5 ay" tavrını onlara sergileme. bu sistemi onlar kurmadı, onlar da senin gibi şafak sayıyorlar. aynı gemide gidiyorsunuz.

3) meslek yazma ya da yazmama

sivilde yaptığın mesleği seviyorsan, yazmaktan çekinme. ultra bir klavye kullanma gücün varsa, word ve excel'i yaladım, yuttum, diyorsan, bunu da mutlaka söyle. meslek faaliyeti gerçekleştirmek, büyük ölçüde iyidir, hoştur, güzeldir. özellikle kadın kuaförüyseniz, çok kral askerlik yaparsınız.

4) götürülecek eşyalar

çok fazla eşya götürmeyin. şanslı değilseniz, çük kadar dolap verecekler. o çük kadar dolaba da ne sığdırırsanız artık. askerlikte "hırsızlık yoktur, yer değiştirme vardır" deseler de, babalar gibi hırsızlık vardır. eşyanız çoksa, radara girersiniz.

5) rütbelilier

uzmanlar askerlikten geldiği için sizi anlarlar ama çoğu konuda boruları ötmez, size pek faydaları dokunmaz.

astsubay ve başçavuş takımıyla çok fazla polemiğe girmeyin, dikkatlerini çekmeyin. iyilikten çok, neyse bir şey demiyorum.

teğmen ve üstü rütbelilerden çekinmeyin. tüm sıkıntılarınızı anlatın, tahmininizden daha çok ilgilenirler sizlerle.

sonuç olarak da, "yokuş yapmayı öğrenin" derdim ama o zamanla kazanılıyor. ama gene de söyleyeyim. aklınızın bir köşesinde kalsın, yokuş yapmayı en kısa zamanda öğrenin.
  • (bkz: etme)
  • askerliğinizin rahat ve huzurlu geçmesi açısından ; gazetede yazmış , televizyonda söylemiş , x kişinin tanıdığı varmış askerlik kısalıyormuş efsanelerine kulak asmayınız .
  • 4-5 tane kısa dönem göndereceksiniz,adamlara ızdırap olmayın ne yapalım kanun böyle...
  • usta birliğine teslim olduğunuzda alt devreniz gelene kadar mıntıka ve nöbet konusunda sıkıntı yaşayacaksınız. her alt devreniz geldiğinde kademe kademe rahatlayacaksınız. batıda jandarma olarak ilçelerde ve dış karakollarda askerlik yapacaklar biraz daha rahat olacaklardır. kendinizi sakın ezdirmeyin net bir durusunuz olsun.
  • genelde işe yaramazlar, er kişi korkutmaktan başka ama yine de (bkz: sevgilinizden ayrılın nasıl olsa siz yapmazsanız o yapacak)
  • ilk gittiğinizde yegane dostlarınız kısa dönemlerdir. devreciliği, sıracılığı sevmeyen ve alt devre, üst devre muhabbetine girmeyecek bu adamlardan bulunduğunuz birlik hakkında doğru dürüst bilgi edinin.

askeri en çok asker s.ker maalesef bu gerçek. mutlaka punduna getirip size iş yığarlar. komutanlarla daha samimi olduklarından aranızda bir sorun çıkarsa, ballandıra ballandıra sizi şikayet etmekten çekinmezler.

uzmanlardan ve astsubaylardan korkun, subay sınıfından korkmayın. istedikleri saygıda kusur etmediğiniz müddetçe, her türlü sıkıntınızı rahatlıkla anlatabilirsiniz.

unutmayın, devrecilik, sıracılık gibi şeyler tsk iç tüzüğüne göre yasaktır. bunun şakası yok. dayak ve hakaret de yasaktır. dayak yediyseniz, üstlerinize sırasıyla çıkın. hakkınızı arayın ve en olmadı alay komutanına gidin. diyelim bir karakoldasınız, mutlaka "alo mehmetçik hattı"nı arayın. dayak yemeye gitmediniz siz oraya. bu arada "bundan sonra o rütbeli de bana takar" demeyin, tecrübeyle sabittir, hiyerarşiye güvenip altını ezenler üstlerinden öcü gibi korkar. üstleri "sıçmayacaksın" derlerse üç ay sıçamazlar. devrecilikten mi şikayetçisiniz, ilk alay denetlemesinde "şikayetiniz var mı?" da söyleyin. tabii bunun öncesinde bağlı olduğunuz bölüğün komutanına söyleyin durumu yoksa "oğlum önce bana söyleseydin ya" ayağına yatar. o dakikadan sonra alay komutanı onu öyle bir oyar ki bir daha aklı başına gelemez hıyarın.

"off bitmiyor" muhabbetine girmeyin, bunu zevkle 24 saat yapan tiplerden uzak durun. zaten uzun olan bir süreyi iyice kendiniz için çekilmez hale getirmeyin.

asla verilen işten kaçmayın, birlik olun devrelerinizle. birlik olmazsanız daha fazla comolokko. birbirinizi destekler, işlerde yardım ederseniz, en azından yaptığınız işlerde arada eğlenme fırsatınız olur.

hemen toprağım, da toprağım deyü üst dönemlerin yanına varmayın. hemşeri hemşeriyi gurbette öper. o öncelikle sizin hemşonuz değil üst devreniz. ve kendi arkadaşlarına karşı gelip sizi kurtarmaz.

bir gün siz de üst devre olacaksınız ve ilk günlerinizi hatırlayıp altlarınıza karşı insaflı olun. "biz de yaptık" dediğiniz an aslında nefret ettiğiniz bir sistemi içselleştirdiğiniz tam istedikleri gibi bir hıyar olduğunuz andır. yapmayın. etmeyin. unutmayın siz gidince onlar orada olacak. bu yüzden "ben yardırırken onlar yatıyordu" demeyin.
  • şu an ihtiyacım olan tavsiyelerdir. nedir, ne değildir, nasıldır bilen suserlerin yeşillerini bekliyorum.
  • korkmayın. 1 sene su gibi geçiyor. son 3 ay rahatsınız zaten.
    3. ve 6.ay arası zor geçiyor.

kasmayın ama illa ki bitiyor.

söylemesi kolay ama illa ki bitiyor.