279 entry daha
  • mustafa kutlu'ya ait bu eser elimdeki basımla 21. baskı, dergah yayınlarından çıkmıştır. ilk baskı 2000 yılına ait. belki en yetkin kitabı zannedilir diye öncelikli ikaz için; (bkz: sıradışı bir ödül töreni) evet benim için bkz'daki eser çok daha yetkindir uzun hikaye'ye nisbeten. seviyorum o kitabı.

türk yazın hayatının taze ve en yetkin ustalarından olan mustafa kutlu bu eserde yine her zaman olduğu gibi çok açık bir dil kullanmış.

anahtar sözcükler;
    ali bey, oğlu ve pembe paltosuyla münire hanım. saka kuşuyla ( yeniçeri kuşu) küpe çiçeğiyle vagon ev, küçük kitapçı... feride, hancıyeri.

naif kelimeleri özleyenlerin okuması gereken bir kitap. üşenenler için söyleyeyim; kitap sadece 115 sayfa yani muhtemelen 115 dakikada yani 2 saat bile olmadan tık diye bitecek bir eser.

mustafa kutlu'nun insanı içine alan ve hakikatli eseri için (bkz: nur)

ayrıca filmi de kitaba cuk oturmuştur. tuğçe kazaz, kenan imirzalioğlu, şeftren hepsi tastamam oturmuş. kitabı okumak yerine filmi izlesek dahi olur.

filmi çıktığında hatırlıyorum da benden epey küçük kızlar doluşmuştu sinemada. ellerinde de bu kitap var.

- aaa, kitabını çıkarmışlar.
    diye takılmıştım da gayet tripli
    + o zaten kitap bi kere!
    demişlerdi.

demek bir bilinç oturmuş, şimdi kim bilir hangi eserleri un ufak etmişlerdir, yadıma düştü de hoşuma gitti.
46 entry daha
hesabın var mı? giriş yap