şükela:  tümü | bugün
 • ihsan oktay anar'ın üç kitabında da (bkz: puslu kıtalar atlası), (bkz: kitab ul hiyel), (bkz: efrasiyabın hikayeleri) mistik ana kahraman. romanlarının 3 ünde de bir yerde olaya girip kafa karıştıran, bişiler anlatan süper bilgi...
 • ihsan oktay anar'in kitaplarinda hep adi gecen bir karakter. kitaplariyla ilgili bir roportajda, bu karakterin kendisi oldugunu ve kitaplari kendisine cok eglenceli geldiginden, mutlaka icinde bulunmak istedigi icin her kitabina bir ihsan yerlestirdigini soylemistir. ayrica ihsan oktay anar gercekten uzun ve irice bir adamdir.
 • kitab-ül hiyelde üç kuşak boyunca yaşamış ve estetik yaptırmış bir tolkien elfi olduğunu göstermiştir...
 • ihsan oktay anarin romanlarinda arada bir ortaya cikan karakter. zannedersem yazarin kendisine yaptigi referans.
 • rene descardes e osmanlı dilinde rendekar diyen felsefi insan.
 • ihsan oktay anar'in her kitabinda (bkz: puslu kitalar atlasi) (bkz: kitab ul hiyel) (bkz: efrasiyabin hikayeleri) degisik bir karakter kisvesinde karsimiza cikarttigi isim. puslu kitalar atlasi'nda dunyayi kesfetme arzusuyla yanip tutussa da korkularindan ve belki de kolayci karakterinden dolayi yattigi yerden bir dunya haritasi yapmayi yegleyen bir tiptir uzun ihsan efendi. surubundan ictikten sonra tatli tatli uyuyup gordugu ruyalara gore dunya haritasi cikarmaya ugrasan bir miskindir. fakat sakinan goze cop batar misali, "dunyayi gez,gor, gercekten ogrenmek istiyorsan dunyayi gormelisin, goreceklerinden ve basina geleceklerden korkmamalisin,benim gibi yapma" diye ogut verdigi oglunun dunyanin bir ucunda basindan gecen bir olaydan oturu hayati kararir, ve dunyayla en temel baglarini olusturan gözleri,burnu ve kulaklarından mahrum kalir. iste bundan sonradir ki akli basina gelir, o ama ve sagir haliyle kendisini uzak diyarlara acilan bir gemiye yuklenecek bir ficinin icine kapattirir ve gezip anlamaya calisir dunyayi. gec kalmistir, cok daha once yaptigi hatanin farkina varmasina ragmen korkusunu yenememistir, tipki bir musibet bin nasihatten iyidir sozundeki gibi basina gelen felaketten sonra cesaret edebilmistir dunyayi kesfe cikmaya. korkunun ecele faydasinin olmadigini, insani bulacaksa belanin her yerde gelip bulacagini aci bir sekilde tecrube ettikten sonra ne kadar savunmasiz bir halde olsa da cikmistir dunya turuna. helal olsun.
 • kartvizitinde imparatorluk hiyel nazırı yazan insan.
 • duyuları olmadan da dünyayı duyumsayabilen, gözlerine ihtiyacı olmaksızın gönlüyle görebilen, derviş tadında karakter.

  (bkz: gönül gözü)
  (bkz: gönül gözü açık olmak)
 • yeniçeriler kapıyı zorlarken, uzun ihsan efendi hala malum konuyu düşünüyor, fakat işin içinden bir türlü çıkamıyordu...

  "rendekar doğru mu söylüyor? düşünüyorum, öyleyse varım. oldukça makul. fakat bundan tam ersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar. düşünen bir adamı düşünüyorum. düşündüğümü bildiğim için, düşlediğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. böylece, o da benim kadar gerçek oluyor. bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. düşündüğünü düşündüğüm bu adamın, beni düşlediğini düşlüyorum. öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. o gerçek, ben ise bir düş oluyorum."

  kapı kırıldığında uzun ihsan efendi kitabı kapadı. az sonra başına geleceklere aldırmadan kafasından şunları gerirdi: "dünya bir düştür. evet, dünya... ah! evet, dünya bir masaldır."

  puslu kıtalar atlası'nın arka kapağından...