• kırklareli türküsüdür. doğal olarak 9 8liktir. muzaffer sarısözen, vasfiye çemder'den derlemiştir.

uzun kavak ne gidersin engine
    yaprakların benzemiyor rengine
    anne beni verecek misin dengime

ah dola dola dola da yar dolanıyor boynuma
    akşamdan gel sağ yanıma yanıma

uzun kavak gıcır gıcır gıcılar
    anne benim sol yanımda sancım var
    ben ölürsem benden nice nice genci var

uzun kavak dalin malin kurusun
    yaprakların suda muda çürüsün
    herkes sevdiğini alsın yürüsün

• turk yapimi quake tarzi ilk oyun olan uzun kavaqe oyununun engineı. oyunun konusu, sen ormancisindir ormandaki uzun kavaklari kacak kesen koylulerin gotune sokmakla yukumlusundur. sonra o kavaklari el altindan okuttukca level atlarsin olaylar gelisir
  • bir de şu var
    (bkz: uzunda hüner olsa kavakta hıyar biterdi)
    bence çok alakasız.
  • bu kadar hüzünlü sözlere sahip olup insanın içini kıpır kıpır edebilen ender türkülerden biri. zara ve sukriye tutkun dahil birçok sanatçı tarafından söylenmiş olsa da, bence en basarili örneklerinden biri rumeli ekrem tarafından seslendirilmistir.
  • ...
  • pinhani’nin 10 türkü albümünde güzel bir cover’ı olan rumeli türküsü. geçenlerde rastlayınca ne güzel bir türkü imiş bu dedim, defalarca dinledim. insanın içine dokunuyor. özellikle “ah dola dola dola da yar dolanıyor boynuma, akşamdan gel sol yanıma yanıma” kısmı ne kadar naif, ne kadar tatlı.
  • bu güzel türkünün hakkını en güzel rumeli ekrem vermiştir. arnavut düğünlerinde güldaniyem ile beraber en az 3 defa çalınır halay çekilir. rahmetli babaannem düğünlerde hem halay çeker hem ağlardı bu türkü çalınca. hele ben ölürsem benden daha genci var kısmındaki iç çekişlerini hiç unutmam. kim bilir neler yaşadı zamanında, ne acılar çekti.
  • en iyi versiyonunu şükriye tutkun’un söylediği kırklareli türküsüdür bana göre. özellikle nakarata girdiği kısım çok iyi.
  • ferhat göçer, zara ve pinhaninin seslendirdigi kıpır kıpır olduğu kadar hüzünlü bitkırklareli türküsüdür.
    pinhani'nin söylediği versiyon bir
    başkadır.
  • uzun yıllardır ekrem ve gültekin'den dinlediğimiz göçmen türküsü. yeni versiyonları da fena olmamış.
hesabın var mı? giriş yap