şükela:  tümü | bugün
 • fotoğrafçılıkta en çok kullanılan tekniklerden biri olan “uzun pozlama” çoğunlukla gece çekimlerinde kullanılmakla beraber bir çok farklı durumda da etkili fotoğraflar çıkartmanız için kullanılır.

  uzun pozlama ile fotoğraf çekmek için olmazsa olmaz şeyler var. bunlar;

  üç ayak (tripod),
  kumanda,
  enstantane ve diyafram ayarı yapabileceğimiz bir fotoğraf makinesi.
  1. ve 3. madde için yapabileceğimiz birşey yok bunlar mutlaka olmalı. ancak 2. madde için süper bir taktiğim var. ben de uzun süre kumanda kullanmadım. şimdiye kadar çektiğim uzun pozlama fotoğraflarımın tamamını self-timer (denklanşöre bastıktan bir süre sonra çekimi makinenin kendisi yapması) kullanarak çektim. bu sayede uzun pozlama fotoğraflarda kumanda’nın sağladığı titreşimi engellemiş olduk. terimler ile ilgili sıkıntı çekiyorsanız buraya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  baştada söylediğim gibi uzun pozlama sadece gece fotoğraflarında kullanılmıyor. fotoğrafa hareket katmak veya fotoğrafınızda ışık oyunları yapmak isterseniz de bu tekniğe başvuruyoruz. uzun pozlamada özellike sular, bulutlar ve insan içeren fotoğraflarda çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

  kaynak:http://blog.cagdas.me/…teknigi-ile-fotograf-cekmek/
 • (bkz: long exposure)
 • ışığın az olduğu ortamlarda kullanılır. lens çapınız müsade ettiği kadar makinenin içine alırsınız ışığı. yetmediği yerde o ışığın içeride geçireceği süreyi ayarlamakla olur. bu da uzun pozlamadır.

  bazen farklı bir perspektiften bakmak isteyenler hareket eden ışıkları çekerker. en klasik yöntemi bir köprüye çıkıp gelen giden arabaları pozlamaktır. soldaki ışıklar daha çok sarı, sağdaki ışıklar kırmızı olarak süzülür.

  ya da son dönem sanatçıların uyguladığı bir teknik uygulanabilir. basit bir fotoğraf makinesi düzeneği ile bir şehrin silüeti çıkarılabilir. bu bahardan sonbahara kadar olabilir. 5 ay olur bir yıl olur. böyle bir uzun pozlama tekniği de var efendim.

  (bkz: kafa iyiyken yazılan entryler)
 • özellikle akarsu veya şelale çekimlerinde harika sonuç almanızı sağlayan yöntemdir.
 • az once barselonada arkadasin 27. yas gununu kutlamak adina telefon isigiyla 27 yazmaya calistigimiz olay.

  o degil de barselona cok guzel lan.
 • valla harika sonuç için akarsu dere olmadan da oluyor sanırım: http://500px.com/…n-the-shadows-by-ozan-güzeldereli
 • ışıkla fotoğraf boyama sanatıdır.
 • yapması oldukça eğlenceli olan pozlama türü.

  2010'dan beri benimle birlikte olan fujifilm finepix av150 modelindeki kompakt makinemin de bu özelliğinin olması beni oldukça şaşırttı. (bkz: işte o makine :) )
  1 yıldır yeni aldığım canon 600dmi kurcalıyorum... tabi canon'dan önce perde hızıymış, diyaframmış, isoymuş vs bilmiyordum. dün eski emektarımı* elime alıp kurcalayınca "havai fişek" modundayken 8 saniyeye kadar sürebilen uzun pozlama yapabildiğini gördüm. hatta 6 saniye, 4 saniye, 2 saniye gibi süre ayarlamaları da yapılabiliyormuş. çekimi de 10 saniye gecikmeli veya 2 saniye gecikmeli yapınca tadından yenmiyor.* tamam dslr ile yarışacak boyutta değil, ona kıyasla çok fazla greni oluyor ama yine de idare edebilir düzeyde... büyük ihtimalle diğer kompakt makinelerde de vardır böyle bir özellik. yapmak isteyen arkadaşlar baksın ellerindeki makinelerine, illa dslr gerekmiyormuş yani. *
 • son zamanlarda en çok hava alanında kuleden çekime yakışacağına inandığım, fotoğraflara ayrı bi renk cümbüşü katan, diyafram ve enstantenenin de doğru ayarlanmasıyla ortaya mucizeler çıkmasına sebep fotoğrafçılık tekniği.