• hayatın gerçeklerini tokat gibi yüzünüze çarpar. ben dün geceki maçta üç kere sigarayı bıraktım, iki kere hastanelik oldum, iki kere maç yapmaya tövbe ettim, kalede durduğum 6 dakika da 6 gol yedim... şimdi ise bir dağ evine yerleşip odunculuk yapıyorum.
  • maç boyunca 1 deparlık kondisyonun olduğunu bilmek, bu yüzden kaleci olmak, maç sonuna doğru herkes yorulmuşken o yapıp yapabileceğin tek deparla karşı kaleye gidip gol atıp geri kalene dönmektir.
  • uzun süredir halı saha maçı yapmayan adam bu durumu sürekli dile getirir.

(maç öncesi)
    -abi aksam mac var gelir misin?
    +altı aydır mac yapmıyorum valla şimdi.
    -oynarsın bi sey olmaz yazdım ismini..

++ahmet abi hosgeldin. ne var ne yok..
    +maça gelelim dedik iste. altı aydır maç yapmıyorum.
    ++anladım.

(maç esnasında)
    ++ahmet abi bizim takımdasın.
    +altı aydır top ayağıma değmedi ona göre.
    -farketmez abi ter atacaz sadece. takıl sen defansta..

-ahmet abi adam sağda boştaydı..
    +altı aydır ayağıma top değmedi abi.

(maç sonrası)
    -fena değildin abi.
    +altı aydır oynamıyorum hiç. eskisi gibi koşamıyorum.

++bi daha cağırma bunu ya..
    +neden?
    ++altı ayda altı ay kafamızı sikti amk.
  • çıkarsınız sahaya, önce hebele hübele diye her yere koşarsınız, oo iyiyim lan falan dersiniz kendi kendinize, yaklaşık bir on dakika sonra falan heehhhh heeehhh şeklinde sesler çıkarmaya başlarsınız. ciğerleriniz göğüs kafesinizden çıkacak gibi olur. ayaklarınız zar zor ileri gider. beyne oksijen gitmediğinden salak salak çevreye bakınırsınız. "bitsin ulan bu maaaaaç" şeklindeki iç sesiniz kafanızı çüker maç boyunca.
    kısacası kötü bir tecrübedir.
  • göt isteyen eylemdir.

her hafta halı saha maçı yapmama rağmen dün arkadaşı kıramayıp hem 6-7 hem de 8-9 halı saha maçı yaptım. yani iki maç yaptım. şu an göt kaslarıma kadar ağrı hissediyorum. oturamıyorum. yanlış anlaşılıyor:)))
  • yorulmamak için basit taktikler mevcut.

(bkz: al gülüm ver gülüm)
  • akşama gerekleştireceğim eylem. inşallah sakatlanmam falan da en fazla maç sonu solunum sistemimin yer değiştirmesi ile yırtabilirim.

(bkz: götünden solumak)
  • gece ortopedi acile ziyaret demektir.
    sonrasında uzun süre çalışamamayı getirir. çekilecek mri, atel alçılar, belki artroskopi.
    sonrasında fizik tedavi seansları, aylarca...
    diz bağlarınızı yırtarsınız. her gün, istisnasız 3-5 kurban düşer ortopediye.
    nasıl motorsikletliler organ bankası sayılıyorsa halı sahalar da ortopedinin yemlenme alanı.
    nasihat eden anne gibi oldu yazı ama durum bu, diz yan bağ yırtıklarının neredeyse tamamı spora uzak, kilolu kişilerin idmansız ve ısınmadan sahaya çıkması sonucu oluşur. dün olmadıysa yarın olacak.
  • eğer kaleciyseniz pek sorun olmayacak durum. en fazla bol bol gol yersiniz.
  • ısınmadan kesinlikle yapılmaması gereken eylem.çünkü bunu yapan abilerin genel özelliği "gençken fırtına gibi eserdim ben, sonra işe güce dalınca bırakmak zorunda kaldık" sözünü o sahada ki bütün genç güruhlara aşılamaktır. sonrası zaten "abi ısın istersen" sözlerine aldırış etmedikleri için sağ arka adelenin atmasıyla götüm götüm dışarı çıkmak oluyor. benim içim cız ediyor o anı görünce. hem adama üzülüyorum hem de, bir gün ben de öyle olacağım diye. o yüzden ısının abi, lütfen ısının !
hesabın var mı? giriş yap