şükela:  tümü | bugün
 • bilginin sürekli olarak saklandığı yerdir.kapasitesi sınırsızdır.
 • algı, duygu, düşünce ve bilumum bilişsel süreçlerin tek başına ya da birlikte aracılık etmesiyle her türlü bilginin kısa süreli bellekten filtrelenerek aktarıldığı yer olarak düşünülen yer. aslında böyle bir yer yoktur sadece bilişsel psikologların işini kolaylaştırmak için uydurulmuş bir fenomendir. o yüzden açılan bir beyinde aranmaması gerekir. diğer taraftan bilgilerin depolandığı bir yer vardır ki bunu gözle görebilirsiniz. (bkz: cerebral cortex) (bkz: git bak bakalım ben orada mıyım)
 • bazi bilim adamlarina gore anisal bellek ve anlamsal bellek olmak uzere iki temel bolumu olan bellek turu.
 • önemli şeyleri unutup önemsizleri hatırlamak gibi bazen bizi şaşırtan işler yapan belleğimiz. buraya girmek de çıkmak da zordur. istemediğimiz ve sık sık unutmaya çalıştığımız şeyler ironik bir biçimde daha bir yerleşir ve zaman zaman üzer bizi.* ama o kadar da gidip iyi bir niyetle dinlemeye çalıştığımız dersteki çok önemli bilgiler ertesi gün buharlaşıverir, sınav zamanı biz bunu görmüş müydük yeaa diye adamı ters yüz eder. ama çalışma mantığını bilip giriş çıkışlarını iyice öğrenirseniz istediğiniz gibi yönlendirebilir, hatta çok çalışırsanız belki bir melik duyar bile olabilirsiniz..
 • (bkz: usb)
 • bilgilerin depo yeridir. gunluk yasamda hafiza veya bellek olarak bilinir. bilgilerin kisa sureli bellekten uzun sureli bellege gecebilmesi ve orada depolama yapabilmesi icin bireyin yaptigi bilissel islemler sunlar olabilir:

  1) tekrar: bilgilerin tekrar edilmesidir. boylece bilgi hafizaya daha iyi alinir. bunun disinda not tutma da bir tur tekrardir.
  2) anlamlandirma: bireyin bilgiyi algı ve bilinç süzgecinden geçirmesi ve onu icsellestirmesi.
  3) kodlama: bilginin eski bilgilerle ya da anlamli bazi sembollerle eslestirilmesidir.
  4) orgutleme: bilginin iliskili oldugu diger bilgilerle, gruplandirilarak, ogrenmenin sistemli bir hale getirilmesidir.
 • insana bahşedilmiş en harika özellik olabilir. uzun süreli belleği şöyle açıklayalım : kısa süreli bellek, gördüğünüz veya şahit olduğunuz herhangi bir bilgiyi 20-30 saniye kadar depolayabilirken uzun süreli bellek (usb), bunu bir ömür boyu ve sınırsız bilgiyle yapabilir!

  evet, insan yavrusu öyle bir organizma ki sınırsız kapasitesi olan bir usb 'ye sahip. düşünün, ucu bucağı olmayan bir kütüphane gibi. içini istediğiniz kadar doldurabilirsiniz. bu bana insana bahşedilmiş en muhteşem, harikulade özellik gibi geliyor! her zaman öğrenebilirsin, sınırın yok, yerin bol. tüm ömrün boyunca bilgi yüklenebilirsin. istediğin kadar veritabanı oluştur, kitap yığ kütüphanene.

  şimdi bu kütüphaneyi genişlettikçe karşımıza bir sorun çıkıyor. bilgiyi bulma. yani kütüphane büyüdükçe ihtiyacınız olan kitabı bulup çıkarmak zorlaşacak, peki ne yapmalı?

  uzmanlara göre kişinin zamanla bilgileri kaybolmaz, sadece bilgiyi bulması zorlaşır. yani küçük bir kütüphaneyi organize etmeniz kolaydır, etiketi yapıştırır geçersiniz. oysa kitaplar arttıkça organize zorlaşır. en kolay bulduğunuz kitaplar ise en çok okuduğunuz, tekrarladığınız ve maruz kaldığınız kitaplar olacaktır!

  bilgi, tekrarladıkça ve beyindeki kodları hatırlandıkça daha çabuk bulunur. bu kütüphaneyi özümsemek istiyorsanız bir yandan yeni kitaplar eklerken diğer yandan arada açıp eski kitapları karıştırmanız gerekir. bu şekilde ara ara yapılan tekrarlarla eski bilgilerinizi bulmanız kolaylaşacaktır çünkü bilgiyi bulmak için girmeniz gereken kodu belirli aralıklarla yoklamış olacaksınız. ha burada önemli bir avantaj daha var. gün içinde maalesef gereksiz, saçma bulduğumuz ama çevreden bir şekilde öğrenmiş olduğumuz bilgiler oluyor. usb nin bu yapısı sayesinde salak saçma bilgileri beynimizde tutmayacağız çünkü ilgilenmedikçe ve tekrarlanmadıkça o kütüphanenin bodrum katına yuvarlanacak.

  insan yavrusu muhteşem bir organizma. ancak onu bu kadar büyüleyici yapan, en azından benim için, beyin, zeka ve zihin. usb de bu sistemin en şık parçalarından biridir benim için.
 • sinir hücreleri arasındaki bağlantılar sonsuz değildir. bu bağlantılarda ne kadar bilgi tutulabileceğinin kesin ölçütü olmasada, bu miktar sanılanın aksine sonsuz değildir.