şükela:  tümü | bugün
2052 entry daha
 • 1- tutarlılık

  tutarlı olmak, güven duygusunun temelidir. ilişkilerin en büyük ayaklarından biri de güvendir. tutarlı olmadığın sürece arada hiçbir zaman güven köprüsü oluşmaz ve her çelişki ilişkiye geri döndürülmesi zor zararlar verir.

  tutarlılık temel olarak; söylediklerinin, düşüncelerinin ve yaptıklarının birbiriyle örtüşmesidir. hayvanseverim deyip köpeklerden uzak duran bir insan ya da cimrilere laf edip hesap ödemeye sıra gelince 3-5 kuruşun hesabını yapan insan tutarlı değildir. kaçıncı yüzyıldayız bekaret mi kaldı deyip 3 gün sonra bakireleri övücü bir şey çıkıyorsa ağzından, sadece o konuda değil karakter olarak da tutarsız bir insan algısına gelirsin.

  tutarlılık ilişkinin en çabuk gelişen ve en güçlü tarafıdır; fakat çözülmesi ve yıkılması da bir o kadar kolaydır.

  2- öfke kontrolü

  istediğin kadar güzel bir ilişki olsun, sonuçta insanoğlu... sudan bir sebep bulur da çıkartıverir kavgayı, işte bu durumlarda öfkeyi kontrol edebilmek, sakin kalabilmek önemli. öfke kontrolü demek tepki göstermemek değildir, doğru yerde doğru tepkiyi gösterebilmektir.

  misal; arkadaş ortamında kız seni delirtir. tepkini orada vermez, beklersin. eve gidince ya da yalnız kalınca bağırır, fırçanı çekersin; ama önemli olan doğru yerde ve doğru zamanda o tepkiyi göstermektir.

  insanların arasında birbirine bağıran, aşırı kırıcı konuşan çiftler görüyorum ve onlar adına utanıyorum. siz aranızdaki problemleri çözersiniz belki ama o insanlar, o kavgaları unutmaz; dilden dile yayar, üstüne de birçok şey eklerler. hem dedikodu malzemesi olursunuz hem de ortamın tadı kaçar.

  3- bencillik ve fedakarlık dengesi

  herkes aynı şeyi sevmek zorunda değil, tabii ki farklı kişisel tercihler olacaktır; ama bir ilişkide sürekli tek kişinin dediği oluyorsa orada çok büyük bencillik ve fedakarlık vardır. ve hiçbir ilişki aynı anda bu kadar çok fedakarlığı ve bencilliği kaldıramaz.

  4- cimrilik ve cömertlik dengesi

  cebinde akrep olan birini kimse sevmez; fakat tüm maliyeti karşı tarafa yıkmak da büyük orospuluktur. hesap ödeme olayı çok ayrı bir derttir zaten; ama ilişkinin en önemli ayaklarından biri ve belki de dengenin en hassas sağlanması gereken yerdir.

  5- sevinç ve üzüntü dengesi

  birinin iş başvurusu kabul edilmiş, diğerinin ise teyzesi kaza geçirmiştir. biri teyzesinin yanına hastaneye koşarken diğeri arkadaşlarıyla yeni işini kutluyorsa ben öyle ilişkinin de, o kutlamaya giden yavşağın da amına koyayım.

  ilişki; paylaşmaktır, destek olmaktır, yanında durmaktır.

  6- kıskançlık

  didik didik edilen telefonlar, sosyal medya hesaplarının istenmesi; kimle görüştün, başka kim vardı, neredeydin gibi ardı arkası kesilmeyen sorular ilişkiyi en çok yıpratan şeylerdir.

  sevgiyi gösterecek kadar olan kıskançlık iyidir, güzeldir, hoşa bile gider; ama onu giyme, şuraya gitme, bu saatte çıkma diyen erkeğin bir boka yaramadığı gibi "şunu niye beğendin, buna neden mesaj attın..vs." diyen salak karılar da o kadar gereksizdir.

  7- yatak

  ilişkilerin en büyük ayağıdır belki. tensel temas sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmazdır. oral yapmam, doggy olmaz diyen kadın erkeği ne kadar soğutuyorsa ön sevişme yapmayan, seviştikten sonra ilgilenmeyen erkek de o kadar soğutur kadını.

  yatak, iki insanın en yakın olduğu andır. bu sebeple bencilliğin en az, fedakarlığın en çok olması gereken yerdir aynı zamanda.

  8- zeka ve empati yetenekleri

  görünürde olmasa da derinlerde en çok kişilerin zeka ve empati yetenekleri sorgulanır. bu tip şeyler genelde ilişkinin patlamasına yakın ortaya çıkar; oysaki gelişim süreci tüm ilişkiyi kapsar.

  örnek; gün/saat belirlenmiş ve buluşulacaktır. buluşmaya biri geç gelir. geç kalmak tabii ki kimsenin istemeyeceği bir şey; fakat bu devirde geç kalınacağının haber verilmemesi hangi nedenle olursa olsun büyük bir empati eksikliğidir.

  atıyorum kızı arabayla alacaksın, geleceğin yeri iyi de tarif ettiysen ve kız buna rağmen geldiğinde yolun karşısında bekliyorsa zekasının götü kadar güzel olmadığını fark edersin, için acır. hadi erkek için kendinden daha az zeki biriyle olmak o kadar da problem değil ama kadın için katlanılamaz bir şeydir.