şükela:  tümü | bugün
  • hayatındaki her kararı hızlıca alıp uygulayabilen ve zerrece pişmanlık duymayan kararlı insanların bile kolay kolay beceremeyeceği eylem. bir yanın der ki: "seviyordum ben bu adamı ne var ki geçer yine öyle severim. hem ne yaptı ki buna sebep olacak? büyük bir sorunumuz da yoktu." bir yanın der ki: "hepsi sadece alışkanlık. bazen bir şey olması gerekmez, sadece biter." deneme yanılmayla araya küçük ayrılıklar (ara vermeler) serpiştirmekse işleri iyice içinden çıkılmaz hale getirir. ona göre ise ayrılmayı gerektirecek hiçbir şey yoktur, seviyordur, ne yapmıştır ki hem zaten buna sebep olacak.
  • karşı taraf için verilen emek ne kadar çoksa o kadar zor olan eylemdir.

ilişki emekçileri
  • kısa sürer.
  • aniden ve özgüven dolu olarak yapılması gerekir yoksa can yakar, gelecek yakar, yaşamda geride bırakır. marjinal fayda hesabı yapılarak kolayca olaydan sıyrılması gerekir insanın. kendimce bir örnek vermem gerekirse kısa süre önce 4 yıllık ilişkimi bitirdim, anlatsam dinleyenin yüzde doksanı 'o ilişki değilmiş ki oğlum, sen kendinden yemişsin' der o derece. hele ki 30lu yaşlara dayandığı zamanda insanların sanki yaşamdaki son şansıymış gibi insanları sevmesinden kaynaklı bir sömürü halini alıyor ilişkiler. siz çok sevdikçe karşılığında sadece evlilik vaadi verebilen ilgisiz, sevgisiz sadece mantık hesabı yapan kişileri sevgili zannediyorsunuz o kadar. o nedenle alışkanlıktan başka bir şey geriye kalmadığını düşünülen her ilişkinin anında bitirilmesi elzemdir.
  • ilişkiyi yaşarken o kadar çok bitmiştir ki, o kadar çaba sarfedilmiştir ki, sadece kısa sürer. tek damla yaş akıtmadan...
  • zaten uzun sürmesi beklenemeyecek olan gecikmiş bitirme eylemi.. delirmeyin lan.. uzun uzun ne bok yiyorsunuz ki zaten anlamıyorum.. kısa olacak.. öz olacak.. ölene dek bir kaç yüz kere aşkı acıyı heyecanı mutluluğu vb bir sürü şeyi yaşamalı insan.. ömür boyu bir kişi.. yok yok bana göre değil..
  • aslında çoğu kez uzun sürer. ancak, bitirici hamle genellikle kısa sürede gerçekleştirildiğinden kısa sürermiş gibi gelir. acı biraz küllenince, aslında çok önceden o'na olan alakanızın eriyip gittiğini farkedersiniz.
  • verilmesi zor olan karardır,herşeyden önce alışkanlıklar bırakmaz yakanızı,kurtulduğunuzu sandığınız anda hatırlatıcak birşey çıkagelir karşınıza en başa dönersiniz ne kadar istemesenizde.önemli olan kararı alıp arkasın da durabilmektir.
  • 5 yıllık ilişkimi bitirdiğimde istisnasız herkes "ilk günler iyi geçer ama sonradan çok koyacak, bir kaç ay içinde çok ağlayacaksın ama geçecek tabi..." falan diyordu.

ilk aylar hemen hergün "allahım ne güzel bir gün" diyerek mutlulukla uyandım. varlığı o kadar boğmuş ki beni yokluğu nefes almak gibi geldi.. zamanla normale döndüm tabi ama bir gün olsun üzülmedim, özlemedim, keşke demedim. hala aklıma geldiğinde kendimi gemi kazasından şans eseri kurtulmuş birisi gibi hissediyorum.

kısacası anlatıldığı gibi korkunç değildir, güzel hatta çok güzel de olabilir.
  • evet bir uzun süreli ilişkinin(bkz: beş yıl) sonuna daha geldiğimiz şu günlerde şunu diyebilirim ki kabullenmek çok zor. insanın ana babasından bile yakın oluyor bazen yari.

şu ana kadar anladım ki en önemli şey ayrılık fikrine motive olmak.

uzun süreli ilişkilerin bitişi oldukça zor olduğundan ilişkinin karşı taraf için bittiğini düşünerek kendini motive etmek hayati önem taşıyor.

iyi miyiz? değiliz. ama bu ayrılığı yaşayan ilk biz değiliz böyle düşünmek lazım.

bu ilişkinin artık bir yere gitmeyeceğini bilmek ve görmek şart.

diğer bir önemli adım geçmiş günleri değil son zamanları düşünmek. işte böyle şimdilik izlediğim yol.

ilk motivasyonumu da şu şarkıyla sağladım. leyla-dağları deldim

bir de şunu anladım. genelde uzun ilişkilerin sonunda bir taraf gider 6 ay içinde başkasıyla evlenir. şimdi bunun sebebi daha net. bir şarkı var ya alışmak sevmekten daha zor geliyor, aynen öyle alışmak zor olay. ayrılığa alışmak daha zor. o yüzden duygusal açıdan daha zayıf olan taraf evlenmeyi tercih ediyor bence. güçlü olan zaten yoluna devam ediyor.

uzun süreli ilişkiler de biter. ama işte 5 yıl be kardeşim. aldığı nefesin gidiş yolunu biliyorsun. kolay olmuyor. olmayacak.