şükela:  tümü | bugün
 • bugün ekonomik kriz başlığında tavsiye edilen yiyecekler. ancak açıkcası konserve balık ve diğer konserve ürünleri dışında aklıma bir şey gelmedi. belki başlık açarsam faydası olur. hem bana hem başkalarına.
 • kuru üzüm. hem uzun süre saklanır hem de yüksek kalorisi ile soğuk günlerde doğal gazdan tasarruf ettirir. pekmezi de buna ilave edelim. kısmen serin ve güneş görmeyen yerde uzun süre muhafaza edilebilir ve kalori değeri yüksektir. kış günü evde atlet ile bile dolaştırır.

  sıvı yağlar. soğan, patates (serin ve karanlık bir yerde), kuru bakliyat, makarna, şeker, buğday, çavdar, kısmen un stoklanabilir ürünlerdir. eskilerin yaptığı kıtır kıtır yenilebilen yoğurtlu tarhana da saklanabilir özelliktedir. kuru bamya az yer kaplar, yemeği doyurucudur.

  toprağa gömerseniz pancar da uzun süre saklanabilir. c vitamini ihtiyacınız soğan ve bundan karşılanabilir. müstakil evde yaşayanlar deneyebilir.

  eti bile kurutarak saklamak mümkün. tütsülenmiş balık. elde yapılmış ve kurutulmuş sucuk da dayanıklıdır. sadece bir hayli sert olur, yemeden önce ıslatmak gerekir.
 • eskiler çok çile çekmiş. yokluk görmüşler. şimdi onların torunları bolluk içinde yüzerken hepsine ağız burun kıvırdılar. bayat ekmekler çöpe gitti. bir yediğimi bir daha yiyemem diyenler çıktı. konserve mi, ıyy demeler.. çok nankör bir toplum, tüketim odaklı ve de ciddi manada kibirli.

  tek tek sayamam ama tarhana. mükemmel bir öğün tek başına. yapımı atla deve değil, herkes biraz uğraşıp yapabilir. kışın o soğuklarda can suyu gibi. fasulye, bezelye, patlıcan.. bunlar derin dondurucu da her zamana muhafaza edilebilir, doğru yöntemlerle elbet. sabah annemin yaptığı incir reçeli aklıma geldi. biraz değişik olmuş bu sefer ki ama şeker oranı az ve ne küflenmiş ne şekerlenmiş. konserve misali gayet iyi idi. biz mesela hala yufka açar kuruturuz. hazır yufka alınamadığı zaman elinin altında. turşular.. mutfağın en güzel köşelerinden biri. makarna yapmak zira yine bereketli bir iştir. lütfen ama lütfen aldığınız ekmekleri atmayın. korumasını bilmiyorsanız zaten hiçbir manası kalmıyor, bereketi de yok oluyor.
 • kuru mısır.
  koçanıyla birlikte birkaç tane var 5 yıldır duruyor bi yerde.

  kurtlar bile tercih etmemiş bu tatsız şeyi.
 • umaci, nickli çaylak göndermiş, sağolsun:

  plastik ambalajda olmamak koşuluyla sıvı yağlar. saklama koşullarına uyulduğu sürece teneke kutuların üstündeki sktler 5 yıl ömür biçiyor zaten. kuru(tulmuş) gıdalar uygun koşullarda yıllarca saklanabilir, örneğin kuru yemiş, çoğu bakliyat, kurutulmuş et ürünleri. derin dondurucu olduğu taktirde çoğu meyve-sebzeyi, et, tavuk, balığı saklayabilirsiniz. sıvı ürünlerin çoğu uzun süreli saklamaya uygun değil. tuzlanmış ürünler de uzun süreli saklamaya uygun.

  gıda dışında çoğu temizlik ve kozmetik ürünü eğer düzgün saklarsanız sktlerinde yazandan çok daha uzun bir ömre sahip.
 • gerçekten faydalı bir başlık olmuş. gıda mühendisi yada bilgili bir arkadaş bir kişinin senelik beslenmesi için ne gerekli listesini yapsa çok güzel olur. örneğin bir kişi için 50 kilo un 20 kilo yağ 20 kilo makarna gerekli gibi bir kişinin ihtiyacına göre bilgi verebilirse deprem , işsizlik , iç karışık gibi durumlara hazırlık yapmış oluruz. buraya yazmak istemeyen mesaj da atabilir.
 • yukarıda birisi sormuş; 20 kg pirinç ile bir insan 6 ay hayatta kalabilir. bu süreyi referans alarak yanına diğer gıdaları konuşlandırabilirsiniz.
  nohut pirinç mercimek vb bakliyat serin ışıksız yerde uzun süre muafaza edilebilir.
  pişirme imkanının olmadığı durumlarda nohut ıslatılarak çiğ tüketilebilir.
  konserveler 5 yıl dayanır.
  un ve ekmek yokken eşdeğer besin olarak makarna tüketebilirsiniz. bu ikisi buğdayın değişik halleridir.
  un saklayan mayasını da unutmasın. yaş maya yerine kuru maya saklarsan dışarda uzun süre dayanır.
  evde sebze yokken garnitür bezelye vs. sebze konserveleri işinizi görür. patlıcan domates bamya kurutulabilir alternatif olarak.
  uht süt 3 ay, süt tozu 1 sene dayanır.
  zeytin yıllarca bozulmaz. tabi kapalı kap ve karanlık ortamda.
  bal insanlığın sonuna kadar bozulmaz :)