şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deniz kuvvetleri komutanlığı için her hava şartında yeterli ve güvenilir bir gözetleme sağlayacak, 24 saat esasına göre işletilecek, bilgilerin ilgili harekat merkezleri ve gemilere doğruluğu kaybolmadan aktarılmasını sağlayacak bir keşif, gözetleme ve bilgi ileti$im sisteminin kurulması hedeflenen proje.

  projenin, kavram fazı, mimari plan ve tasarım fazı, mühendislik planlarının geliştirilmesi ve şartname yazım fazı ile gerçekleştirme fazı olmak üzere dört fazda realizesi öngörülmüştür.

  projede 16 adet sınıflandırma yeteneği olan radara sahip deniz gözetleme uçağı, 3 adet radar-ed istasyonu, hf radar, insansız hava araçları, iletişim ve birleştirme/teşhir sistemleri bulanacaktır.

  http://www.ssm.gov.tr/…ges/uzunufuk(1incietap).aspx

  http://www.yurtforum.com/…esi-t127373.html?p=521160

  ukteyi veren: analjezik (09.11.2006 17:44)
  notu: "deniz kuvvetleri komutanlığının bi projesi miymiş neymiş.."
 • özellikle ege denizi'ni izleyen radar ve sensörlerden gelen verileri tek bir merkezde eşanlı olarak toplayarak bir ekran üzerinden izlenilebilir hale getirmeyi hedefleyen bir projedir. resmi olarak 1991 yılında başlatılmıştır ancak buna ilişkin ilk girişimler 1982 yılına değin uzanmaktadır. proje ilk olarak istanbul teknik üniversitesi'ne verilmiş olup, prof. dr. nejat ince başkanlığında bir çalışma grubu tarafından bir süre yürütülmüş, ancak zaman içerisinde aktarılan onca kaynak ve harcanan paralara rağmen projeden hiçbir sonuç alınamaması üzerine 1997 yılında deniz kuvvetleri kendi bünyesinde bir birim kurarak projeyi itü'den geri almıştır. bu şekilde deniz kuvvetleri kendi teknik personeli ve imkanlarıyla projeyi hayata geçirerek uygulanabilir hale getirmiştir.

  http://www.armerk.tsk.tr/mobil/uzunufuk_mobil.html