şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  bunu yapabilmek için gerçekten finansal piyasalar konusunda entelektüel bir birikime sahip olmak gerekiyor. ama 5 liradan aldığınız kağıt yarın 4.80 e düştüğünde satamıyor,4.60 a düştüğünde satamıyor ve nihayetinde 4 liraya düştüğünde "ben aslında uzun vadeli girdim bu kağıda" diyorsanız sizden bir halt olmaz. sıradan türk insanının uzun vadeli yatırım yapabilmesi için ya alzheimer ya da pick hastalığına yakalanmış olması şarttır.borsaya ilk kez adım atan ve ilk işleminde aldığı kağıdın yukarı gittiğini gören bir kişinin uzun vadeli yatırımcı olma ihtimali yoktur!
  --- spoiler ---

  http://ekonomiturk.blogspot.com/…nlayan-yatrmc.html
 • uzun vadeli yatırım emek ister, okumak ister, araştırmak ister. özellikle okunması gereken çok önemli kaynaklar vardır. ama aşağıdaki ikisini tümüyle (en azından çoğunu-kitap okur gibi önyargısız) okursanız bu konuda bir başlangıç yapabilirsiniz.

  http://uzunvadeyatirim.blogspot.com/…ax-results=100
  http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=55548
 • kişinin yapabileceği en önemli uzun vadeli yatırımı kendi sağlığı, eğitimi, becerileri, ailesi ve sosyal çevresi olacaktır. bunların hepsi kişinin hayat boyu esenliği için vazgeçilmez şartlardır. öte yandan parasız saadet de olmayacağından, kişi kendi parasını da hayatı boyunca rahat edeceği şekilde değerlendirmelidir ki bunun yolu da uzun vadeli bir finansal strateji ve yatırım ve emeklilik planından geçer. tüm bunları sağlamanın birincil şartı ise, kişinin elindeki en önemli ve geri getirilemez kaynak olan zamanının etkin ve verimli şekilde, kişiye maksimum fayda getirecek şekilde değerlendirmesidir ki bunda da kişinin uzun vadeli bir zaman perspektifine sahip olması gerekmektedir.
 • bu tip yatırımcı olmak isteyenler için az bilinen mükemmel bir kaynak: https://twitter.com/halil_buhur

  (bkz: halil buhur)
 • bu tarz yatırım yaparken, taşıma maliyeti ve enflasyon götürüsünü muhakkak dikkate almak gerekir.
 • uzun vadede en çok getiren temettü verimi belli bir seviye üstünde olan hisse senetleridir. ama uzun vadeli yatırımcı olmak kolay değildir, çünkü bu yatırıma başladığınızda hisse senetleri düşmeye başlar. o an psikolojiniz bozulabilir. ev aldığınızda fiyat hemen düşmez veya faize yatırdığınızda böyle bir risk yoktur. fiyat düşmesini kompanze edebilmek için alımları 5 aya yaymak gerekir. temettü verimi %3,5 ve 10 yıllık getirisi %500 üzerinde olan, güvendiğiniz senetlere yatırım yapabilirsiniz.
 • temel olarak isyatirim (isyat), lider faktoring (lidfa), creditwest faktoring (crdfa) ve arada al/sat yaptigim bazi leblebi/cerez hisselerle emekliligim icin yapmaya calistigim yatirim turu.
  fikir ve yorumu olanlara bir yesil uzaklikta olacagimi da belirtmek isterim.
 • zordur, ama bazı önemli bilgiler de gereklidir. bu işi zaten başarmış usta kişilerin tavsiyelerini dinlemek lazımdır. https://twitter.com/i/moments/923114640128860161
 • on yıl ve üzeri yatırımlar uzunvadeli yatırım sayılmaktadır.